Ružomberský spisovateľ získal prestížne čitateľské ocenenie

Spisovateľ Jozef Karika si z Anasoft litery odniesol Cenu čitateľov Denníka N za svoj román Trhlina.

V utorok večer odborná porota Anasoft litery na slávnostnom ceremoniáli oznámila meno víťaza 12. ročníka tejto najprestížnejšej slovenskej literárnej súťaže.

Z celkového počtu 227 kníh ešte na jar vybrala desiatku finalistov, medzi ktorými sa po prvýkrát ocitol aj Ružomberčan Jozef Karika so svojím posledným románom Trhlina.

Aj keď porota napokon za absolútneho víťaza určila Ondreja Štefánika a jeho román Som Paula, najviac hlasov od čitateľov získal práve Karika.

„Potešilo ma, že môj román o miznutí ľudí takto silno zarezonoval aj v najprestížnejšej slovenskej literárnej súťaži,“ povedal pre Ružomberský magazín Jozef Karika.

„Trhlina sa dá čítať ako desivý hororový príbeh, no zároveň je to aj výpoveď o niečom hlbšom a univerzálnom. Pohorie Tribeč, v ktorom sa strácajú ľudia, pozná každý z nás – hoci každý pod iným názvom a v inej podobe,“ dodal známy ružomberský spisovateľ.

Jozef Karika sa narodil v roku 1980 v Ružomberku. Vyštudoval históriu a filozofiu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Pracoval ako historik-kurátor v Liptovskom múzeu, redaktor v televízii, ale aj ako hovorca a vedúci oddelenia cestovného ruchu a marketingu na Mestskom úrade v Ružomberku.

Je autorom prozaických kníh Mágia peňazí (2007), K.P.M.P.Z. (2007), V tieni mafie (2010),  V tieni mafie 2.: Čas dravcov (2011), Nepriateľ štátu (2011),  Na smrť (2012), Na smrť 2.: Bez milosti (2013), Strach (2014),  Tma(2015), Čierna hra: Vláda mafie (2015) a Trhlina (2016).

Britsko-americké vydavateľstvo Immanion Press mu vydalo knihu esejí Liber 767 vel Boeingus (2009), určenú pre americký a anglický trh. V Čechách publikoval knihy Slovanská magie (2003), Zóny stínu (2005), Magie peněz (2008), Brány meonu (2009), KPMPZ/CZ (2011), Černá hra (2016) a Strach (2016).

Anasoft litera je najlepšie ohodnotená a najprestížnejšia slovenská literárna cena za pôvodnú  prózu vydanú v uplynulom roku, ktorá kladie dôraz nielen na finančnú odmenu pre autora najlepšej knihy (10 000 eur), ale predovšetkým na propagáciu desiatich finálových kníh, ktoré porota vyhlasuje začiatkom apríla. Výsadou Anasoft litery je predovšetkým automatická nominácia všetkých slovenských prozaických titulov a každoročná zmena poroty.

Foto – Juraj Starovecký

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.