Ružomberský turistický pas prišiel so zmenami

Po novom platí celoročne a je určený pre všetkých. Novinky odštartovali v piatok 1. júla.

Po dvoch ročníkoch zberateľskej pečiatkovej činnosti prináša tretí ročník aktivity Ružomberský turistický pas viaceré zmeny a rozšírenia, aby bol zaujímavý aj pre širšiu verejnosť.

Pas bude platiť celoročne a na viac rokov

Prvou z veľkých zmien pasu je to, že už nebude ohraničený iba letnými mesiacmi, ale bude celoročný. „Hlavným dôvodom zmeny boli školy, ktoré chceli aktivitou motivovať deti k spoznávaniu okolia. Zbieranie pečiatok často využívali ako mimoškolskú aktivitu počas školského roka a pas im slúžil ako záznamník,” uviedla Gabriela Demčáková, vedúca oddelenia regionálnej politiky Mestského úradu (MsÚ) v Ružomberku.

Pas nebude na jednu sezónu ako to bolo doteraz, ale bude platiť viac rokov. „Do pasu bolo od tohto leta pridaných ďalších dvanásť atraktivít z Ružomberka a jeho okolia. Vyberali sme známe, ale aj menej známe miesta, z ktorých väčšina je dostupná aj deťom. Každoročne budú do pasu pribúdať ďalšie zaujímavé miesta, aby držiteľ pasu postupne spoznal veľa zaujímavých a hlavne málo navštevovaných miest,” vysvetlil Milan Kolčák, vedúci Informačného centra (IC) Ružomberok.

O pas mali veľký záujem aj starí rodičia

Ďalšou zmenou je veková kategória, pre koho je pas určený. Doteraz bol určený pre deti. „Pri vystavovaní pasu počas posledných dvoch sezón sme sa častokrát stretávali s tým, že o pas mali záujem aj rodičia či starí rodičia, ktorí na výletoch sprevádzali deti. O pas javili záujem aj členovia turistických klubov zo širokého okolia. Preto sme do pasu zaradili aj trochu náročnejšie ciele,” priblížil Ján Benčík, pracovník IC.

Keďže nie všetky pečiatky, ktoré sa do pasu zbierajú, sa nachádzajú na mieste, zberateľ pečiatok sa bude musieť na mieste odfotiť s niečím, čo identifikuje miesto, ktoré navštívil. „Nie na každom mieste je možné pečiatku umiestniť a kontrola toho, či sa pečiatka na danom mieste stále nachádza, by bola náročná najmä na čas. Museli sme preto vymyslieť, ako celý proces zjednodušiť pre všetkých. Telefón s fotoaparátom je bežná výbava takmer každého, preto bude odfotenie to najjednoduchšie, čo môže cestovateľ s pasom urobiť,” doplnil Kolčák.

Napriek tomu, že nová verzia pasu nie je plnofarebná, ako bola predchádzajúca, je tam omnoho viac miesta na pečiatky zaujímavých miest. Každá atraktivita má pripravenú unikátnu pečiatku. Keďže atraktivity budú do pasu pribúdať, v pase ich nenájdete, okrem predtlačených prvých osem miest z predchádzajúceho pasu. „Rozšírením pasu sme boli nútení vytvoriť k aktivite podstránku www.pas.ruzomberok.sk na mestskej stránke určenej pre návštevníkov, kde sú zverejnené všetky potrebné a aktuálne informácie,” upresnil Benčík.

Viacnásobná odmena

Jediné, čo sa nezmenilo je to, že za zozbieranie pečiatok bude držiteľ pasu odmenený. „Tým, že Ružomberský turistický pas sa zmenil na dlhodobejšiu aktivitu, držiteľ pasu bude odmenený malými darčekmi viackrát,” dodala Demčáková.

Počas predchádzajúcich dvoch sezón využilo túto aktivitu viac než 1500 detí, tretine z nich bola vydaná sľúbená odmena za vyzbieranie pečiatok. Autori aktivity veria, že zapojením dospelých čoraz viac obyvateľov či návštevníkov Ružomberka spozná jeho okolie.

Aktivita Ružomberský turistický pas prebieha v súlade s iniciatívou #ObjavUdržateľnéSlovensko, pri ktorej je jedným z hlavných cieľov udržateľný cestovný ruch. Väčšina cieľov zaradených do pasu je volená tak, aby miesta neboli zaťažené enormnou návštevnosťou a aby ich návšteva nezaťažovala životné prostredie.

Turistický pas je spoločná aktivita Informačného centra Ružomberok a Mesta Ružomberok. Ďalšie informácie o ňom nájdete na stránke www.pas.ruzomberok.sk (link).

Zdroj: IC Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.