
Pred 17. rokmi jeden z nich v komunálkach hodlal postaviť Bratislavu na nohy. No po rokoch sa nesplnili túžby mnohých pre vec zapálených niekdajších vodcov o tom, že na rozhádanom Slovensku treba zrušiť jeden volebný obvod od Sniny po Skalicu. Akosi však neskôr keď už vychladli, nezostalo im viac času pre konsenzus podebatovať minimálne aspoň o troch.
A tak opäť po starom sme Slováci a Slovenky len v jednom volebnom obvode. Zakrúžkovať len štyroch a či hodiť do urny len prázdny jeden aj keď nezakrúžkovaný lístok len jednej číslom označenej politickej strany či hnutia. V nezničiteľnej zakorenenej partokracii ad hoc s 24-mi stranami a jednej koalície pre tieto predčasné voľby, kde bude 2728 kandidátov, sa aj tak v 150-tke víťazov nemusia do lavíc parlamentu dostať tí, ktorí mali o tridsaťtisíc hlasov viac než tí, ktorí sa tam zahniezdia len s tisíckou. Zvláštna volebná matematická demokracia pre parlament čísiel väčších alebo menších, či čísiel rovných nule. V skutku chudobný výber rozhliadnuť sa po akých takých morálnych autoritách bez káuz či v minulosti neobvinených kandidátov z trestných činov a vybrať si z viacerých označených volebných lístkov.
Staré obkukané tváre v dresoch nových strán a hnutí
Po Kiskovcoch čo sa rozsypali na padrť skoro ani chýru ani slychu, keď sa zo strany vyparili ako gáfor. V minulosti už za Mečiara sa takýmto zvyklo hovoriť strany na jedno použitie. Dnes sa už lepšie rozhliadli a prebehli k iným a k tým, čo sa už etablovali s novými názvami strán a ich pútajúcimi citátmi v tlačovinách. Tí čo stranícky či s nejakým iným hnutím stroskotali s 0,8 percentami pred takmer dvadsiatimi rokmi sa na bilbordoch objavili znovu. Politika vraj chutí aj starším politickým matadorom čo holandskými dražbami privatizovali socialistický majetok, veď bodaj by nie, keď parlament je dobré miesto, kde sa prichytiť za peniaze daňových poplatníkov, platom si polepšiť a prilepšiť do dôchodku. Aj bývalý SaS-kár Galko sa nedávno ozval, že ako demokrat nepôjde žiadnym smerom a ani so Smerom či s červeným, hrubokrkým a jamkolícym. Kollár čo povedal kašlem aj na takú Európsku úniu“ v časoch, keď už nebol megawatt pre Slovákov za 50 eur, ale skoro za tisícku, však zostal verný jeho strane. Niekto si môže povedať vraj niet koho voliť, veď skoro všetci sú tam znovu, s tým istým programom čo mali, no len u iných čo zrazu vznikli.
Všetci do jedného a všetci volební bossovia vyhlasujú tak ako pred tromi rokmi, že tieto voľby sú historickým medzníkom, aby sme na Slovenku všetko zlé zmenili. A vraj ak nie teraz tak už nikdy! No veľmi málo sa zlepšilo a zmenilo hlavne v prejave, v úcte a slušnosti k iným poslancom či neposlancom vo vyjadrovaní sa niektorých poslancov parlamentu k iným zákonodarcom a ľuďom na verejnosti.
Podaktorí sa zašili v strede či na úplnom konci celkom inej straníckej kandidátky než ešte pred tromi kalendárnymi rokmi. Hlasnejší bratranci Pellegríniovci s Erikom Tomášom a Rašim po dávnejšej roztržke s Ficom sa na oboch koncoch lana takticky posilnili, aby ťahali len jedným smerom. A tak hľadajte tých svojich aj u iných po koaličných bojoch Sulík vrz. Matovič, čo ho kedysi bulvár nazval aj plagiátorom. Stranícky preborník a na poslednom bilborde 2020 i s rodinou parlamentný bojovník Hlina vie ako na to. A ako so získanými hlasmi naloží taká KARMA so 17-timi kandidátmi. (?) Veď asi aj ona musela zložiť 17-tisíc eur na drevo.
Hodne sa ešte premelie a preperie predvolebnej špiny. Vo dvojiciach či trojiciach obkukaných politických tvárí sa pred kamerami toho nakydá, poukazovaním čo jeden urobil pre štát a národ a druhý nie, či ten čo sa ocitol pri zástave s Kotlebom, či bez rúška v 20-tom či v 21-vom cez proklamovanú pandémiu Covidu 19. Jeden zo straníckych kandidátov už na jedného kamaráta z bývalej koalície to povedal, že si ešte počká a potom sa ukáže čo tento páchal, aby ho kompromitoval pred voľbami.
Ktovie ako to dopadne na štátne oslavy SNP, či jedny s tým Bratčikovom a Liatunom pôjdu zase do Zvolena a tí viac „Natovskejší“ s dočasnou úradníckou vládou a s prezidentkou len do Banskej Bystrice. No v úzadí augustových udalostí na Slovensku mnohí budúci voliči nebudú vedieť, že v Ružomberku 18. júna tohto roku vznikol SNPZ (Slovenský národný plán záchrany) z dielne Aliancie národných síl Slovenska, ktorý podpísalo jeho 75 prvých signatárov.
Zmení či nezmení sa slovenský parlament po 30. septembri 2023?
Kto a ako ho zmení k slušnosti a vyjadrovaniu sa niektorých jeho poslancov voči ich protistraníckym rivalom a ideologickým nepriateľom nebude ani po predčasných voľbách témou číslo jeden. Hulvátstvo a urážky tak rýchlo zo stien parlamentu neodídu. Okysličovateľom parlamentných šarvátok sa môžu stať opäť tí, ktorí sú v ňom už dlhšie ako 16 rokov. A ak sa do neho znovu dostanú tí notorickejší, čo sa už raz museli ospravedlňovať vyšším štátnym inštanciám, tak to pri slovenskej demokracii nehrozí, že sa načisto odstráni tento neduh. Nečakajte, že sa veci rýchlo šmahom biča zmenia. A nezmenia sa okamžite ani v jeho hospodárskej politike bez ohľadu na začlenenie štátu v jeho ďalšom politickom smerovaní. Ani diaľnice, či všetky chátrajúce mosty nad riekami či terénnymi nerovnosťami sa neurobia a neopravia za dva roky. A ani tak rýchlo sa nenájdu mladší pediatri, aby obsadili dvesto ambulancií.
Dúfajme, že nový predseda či predsedníčka NR SR osloví po prísahe starých a tých istých nám známejších členov parlamentu (predtým v ministerských či iných predsedníckych funkciách čo mali tendencie zosmiešňovať, urážať s termínom mafiáni alebo fašisti či vytvárať teátra s rôznymi transparentmi či vlajkami), aby sa voči sebe a na verejnosti správali slušnejšie a neurážali sa.
Tak jednoduché a prosté aby to odsúhlasili a hlasovali za to všetci stopäťdesiati poslanci. Za prvú urážku vybrať desať, za druhú sto eur a za tretiu vylúčenie z parlamentu s polovičným krátením posledného platu poslanca či poslankyne, ktorých nahradia tí, čo vo voľbách skončili hneď za nimi.
Hlavne týmto odchádza aj rada a návrh pre poslankyňu SaS-ky a jej predsedníčku poslaneckého klubu Annu Zemanovú, ktorá sa nad morálkou a hulvátskym vyjadrovaním a maniermi našich niektorých poslancov NR nedávno veľmi pohoršovala. Na dospelých poslancov našej Národnej rady by mala platiť len riadna tvrdá trstenica, tak aby ich pani Zemanová prevychovala a aby sa stali príkladom v ich chovaní a konaní pre mladšie generácie.
No pri súčasnom prečítaní si mien a priezvisk tých, ktorí už v parlamentných laviciach posledne boli a zase v nich budú (zatiaľ aspoň na kandidátkach strán kým začnú voľby) nečakajme, že sa niečo v NR SR v tomto smere zmení.
S tými istými a o tom istom, a o to viac v jednom volebnom obvode sa predsa po doterajších skúsenostiach nemôže nič na Slovensku radikálne zmeniť k lepšiemu. A to takmer všetci vodcovia politických strán na Slovensku hovoria ako vždy pred voľbami: „Ak to nedáme a nedokážeme teraz, tak už nikdy“. A o štyri roky opäť, a možno aj skôr, ak sa zase koaličníci rozbijú a ich opozičníci donútia prezidenta či prezidentku štátu vyhlásiť predčasné voľby. Nikdy nehovor nikdy Na Slovensku to môže byť aj po výsledku z 30.9.2023 a v akýchkoľvek ďalších parlamentných voľbách s viac ako 24-mi politickými subjektmi celkom možné.
Foto – Marián Mydlo
Podporte kvalitný nezávislý obsah
Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.