Sedem statočných Koniareň neubránilo

Prakticky len sedem ružomberských basketbalistiek odohralo zápas Európskeho pohára FIBA proti ruskému Krasnojarsku. Padli v poslednej päťminútovke.

Zranený lakeť Radky Stašovej je na tom horšie, ako to pôvodne vyzeralo. Jej návrat nebude skôr ako v januári 2020. Tento týždeň lekári rozhodnú, či bude potrebná operácia poškodenej šľachy, ktorá zabezpečuje jeho stabilitu. Lucia Kelčíková začína po jarnej operácii krížnych väzov v kolene s kontaktným basketbalom. Nuž a osemnásťročné Mesíková, Uramová a Škvareková na úroveň Európskeho pohára nateraz nemajú.

Hostky (v modrom) mali výškovú prevahu. Foto – Rudolf Maškurica.

Len sedem dievčat

Aj preto nastúpil MBK Ružomberok na štvrtý zápas základnej D-skupiny Európskeho pohára FIBA v poriadne oklieštenej zostave. Koniec-koncov, tak, ako hrá už posledné dva týždne. Z ôsmich dievčat zostalo sedem, pretože 21-ročná Viktória Havranová sa za necelú minútu nechytila a ďalšiu možnosť nedostala.

„Dá sa hrať v siedmich ľuďoch ťažký zápas, ale nie tak mladé družstvo, ako sme my, podľa mňa,“ upravil názor spytujúcich sa novinárov po stredajšom prehratom zápase s Jenisejom Krasnojarsk tréner domácich Juraj Suja. Tí videli príčinu prehry v nekoncentrovanosti v poslednej päťminútovke do ktorej išiel Ružomberok za takmer vyrovnaného stavu 59:62. Prehral ju však 0:11.

„Určite je ťažké hrať proti silnému súperovi, ktorý je vyšší, silnejší a celý čas sme sa museli s nimi mlátiť. Ono to už nebolo jednoduché na konci zápasu,“ bez náznaku ospravedlnenia a výhovorky odpovedala Michaela Feketeová, autorka jedenástich bodov a siedmich doskokov.

„Prináleží mi povedať, že po tomto zápase som hrdý na svoj tím. Robil to čo mal, to čo mohol a kto na čo mal sily. My sme tím, ktorý musí hrať naplno celý zápas, a keď odpadneme na konci, tak odpadneme, lebo je nás sedem, a to sa stalo znova dnes a s tým ja ako tréner neurobím už nič,“ chválil a bránil svoje zverenkyne Suja.

Doskok verzus streľba

Po vysokej prehre s tureckým Hatayom tréner prízvukoval, že zápasy prehrávame, lebo prehrávame doskok. Odvtedy Ruža v tomto ukazovateli výrazne pridala. Doskok vyhrala v Minsku, aj teraz doma s Krasnojarskom. Úspech to neprinieslo, i keď zápasy vyzneli ďaleko vyrovnanejšie.

Miroslava Mištinová bola opäť hernou aj streleckou líderkou tímu. Foto – Rudolf Maškurica.

„Vyhratý doskok, prinútenie súpera k stratám, to sú pre mňa ohromne pozitívne informácie. Na druhej strane, súper mal 70 percentnú úspešnosť streľby v prvom polčase, to ho držalo v hre. Videli ste, že potrestajú každú chybičky, hrajú rutinovane, pravidelne sú v ťažkých zápasoch, a to sa niekde podpíše. Je mi ľúto dievčat, že neboli odmenené víťazstvom. Nemáme momentálne na to, aby sme porazili Krasnojarsk. Nie v tom stave, akom sme,“ vravel Suja.

Rusky mali v Ružomberku 40 percentnú úspešnosť trojkovej streľby. Z poľa dosiahli takmer 54 percent. Ružomberok 33.

„Sme veľmi rady za dnešné víťazstvo. Bolo to dôležité, pretože sme čakali náročný zápas, čo sa potvrdilo. Ružomberčanky hrali veľmi húževnato, bolo vidieť, že nemajú čo stratiť. Celý čas to bolo veľmi vyrovnané, takže sme rady, že pred koncom sme dokázali ujsť a rozhodnúť,“ priznala sedemnásťbodová a s trinástimi doskokmi najlepšia v stretnutí Kyara Linskensová z Jeniseju Krasnojarsk.

„Boli naozaj dobrým súperom. Som veľmi rada, že sme im to sťažili, že sme im nedali ľahký zápas a nevyhrali o 20, ako keď sme boli tam. Bojovali sme, dali sme do toho naozaj všetko,“ hodnotila Michaela Feketeová.

Výborný zápas odohrala aj Teodora Turudićová. Foto – Rudolf Maškurica.

Nádej na postup už len tlie

Odpor MBK akoby zhasol krátko pred koncom. Dievčatám nezostala energia na útočenie, spoľahnúť sa len na obranu nedalo. Z tesného výsledku tak jedenásťbodovou šnúrou hostiek skóre narástlo na konečných 59:73.

Po štyroch prehrách zostáva v skupine odohrať už len dva zápasy. Nádej na postup je už iba v teoretickej rovine. Ruža by potrebovala na postup aspoň z 3. miesta všetko vyhrať a spoľahnúť sa na priaznivý vývoj v ostatných skupinách.

„Som veľmi šťastný a vďačný, že nám klub, mesto, sponzor, umožnili hrať túto súťaž, pretože toto nás reálne posúva. My sme nešli postúpiť zo skupiny. Vnímame to v širších súvislostiach. Nerobíme si ťažkú hlavu, že máme skóre 0:4. Hráme ťažké zápasy, vieme kde nás tlačí topánka, zlepšujeme sa kde sa chceme zlepšovať a niektoré veci, hlavne útočné, prídu určitou rutinou, tréningom a náročnými zápasmi,“ komentoval to tréner Suja. Celkom realisticky premostil na slovenskú extraligu a pohár, ktoré už čoskoro zostanú jediným výsledkovým cieľom sezóny.

„Pozeráme sa na play-off extraligy, na finálový turnaj slovenského pohára a tento FIBA Cup a zápasy v ňom nám veľmi k tomu slúžia,“ uzavrel Suja.

Ružomberčanky sa predstavia vo štvrtok 28. novembra v tureckom Hatayi a následne v stredu 4. decembra doma v poslednom stretnutí skupiny s bieloruským majstrom Tsmoki Minsk.

MBK Ružomberok – Jenisej Krasnojarsk 59:73 (14:20, 36:40, 54:58)

MBK: Mištinová 14, Turudičová 12, Feketeová 11, Dudášová 8, Yatskovetsová 4, (Williamsová a Moravčíková po 5, Havranová 0).

Jenisej: Linskensová 17, McCrayová 14, Koizarová 13, Shtanková 10, Kolosovskaiová 4, (Kiryanovová 8, Marchenkovová 7, Abaidulinovová, Bekmatová, Kuzmenková, Latsgalová 0).

Diváci: 950. Rozhodovali: Győrgyiová (Nor.)Helmsteins (Lit.) a Csabai-Kaskötövá (Maď.), Štvrtiny: 14:20, 22:20, 18:18, 5:15.

Tabuľka základnej D- skupiny po 4. kolách. Zdroj – fiba.basketball

Titulná fotografia – v zápase MBK – Jenisej sa bojovalo o každú loptu. Foto – Rudolf Maškurica.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.