Sedemročný Matej Karč obhájil titul vicemajstra Slovenska v krasokorčuľovaní

Republikový šampionát usporiadal ružomberský klub krasokorčuľovania Ruža (KK) počas prvého marcového víkendu.

Približne dvesto detí z celého Slovenska prišlo do Ružomberka bojovať o posledné body do Slovenského pohára. Na konci februára to boli na zimnom štadióne dôležité preteky. V jednotlivých kategóriách nádejí a mladších žiakov sa totiž kvalifikovalo na ružomberské Majstrovstvá Slovenska ani nie sto najlepších pretekárov.

Tie boli počas poslednej soboty a nedele, rovnako na zimnom štadióne v Ružomberku. Druhýkrát za posledné tri roky.

„Veľmi sme sa snažili, aby sme najvyššie preteky opäť dostali k nám do Ružomberka a bola to pocta, keď sme uspeli. Predsa len sme v strede Slovenska, blízko to majú všetci, ale hlavne je to odmena aj pre nás všetkých, ktorí sa o krasokorčuľovanie v meste staráme,“ tešila sa predsedníčka KK Ruža Lucia Vozárová.

V Ružomberku robí krasokorčuľovanie aktívne približne desiatka detí, a od tohto roku už aj dospelých. Najviac ich je práve v kategóriách do dvanásť rokov – nádejí a mladších žiakov. Do majstrovských pretekov sa kvalifikovali traja.

„Cítil som sa dobre, ale mal som trému, že ako to všetko dopadne,“ vyslovil stále len sedemročný, pred nahrávacími zariadeniami novinárov inak vždy veľmi mĺkvy Matej Karč. V kategórií mladších nádejí chlapcov bolo vo finále päť pretekárov. Matej obhájil vlaňajšie druhé miesto.

„Vlani sme mali naozaj dobrú sezónu, okrem Matejovho úspechu bola v kategórií do sedem rokov Karolína Javorková majsterkou Slovenska. A na druhom mieste boli obaja aj v dlhodobom Slovenskom pohári. Tento rok už išli o kategóriu vyššie, a dôležité bolo, aby naozaj podali zo seba to najlepšie, čo za celú sezónu natrénovali. Samozrejme, ak by všetko klaplo, dúfali sme v nejaký stupienok víťazov,“ popisovala trénerka ružomberských krasokorčuliarov Jana Schmidová.

Druhým želiezkom v ohni bola spomínaná, osemročná Karolína Javorková, piata najúspešnejšia športovkyňa mesta za minulý rok v kategórií mládeže.

„Salchow-rittberger sa mi nevydaril – spadla som. A axel-rittberger som uvoľnila chrbát, ale všetko ostatné bolo dobré,“ opisovala svoju jazdu Javorková. Práve pád je v krasokorčuľovaní „pohromou“, stratené body sa totiž nedajú dohnať.

„Za jeden pád je pol boda dole a už sa to nedá dohnať. Napriek tomu deti učím, že sa musia zdvihnúť a jazdu dokončiť. Nesmú sa vzdať a ísť ďalej,“ hovorí trénerka Schmidová.

Karolína Javorková vstala a jazdu poctivo dokončilo, ale, samozrejme, na pódiové umiestnenie to tentoraz nemohlo stačiť. V silnej konkurencii bola aj jej desaťročná sestra Silvia, ktorá si, naopak, oproti minulému roku polepšila a dostala sa na piate miesto.

„Teším sa, že sme mali preteky tu v Ružomberku, ale vždy sú to také zmiešané pocity. Na jednej strane radosť, lebo nás prídu všetci pozrieť, ale aj sa trochu vždy bojím, že ako to všetko dopadne,“ opisovala svoje emócie Silvia Javorková.

Majstrovstvami Slovenska sa detská krasokorčuliarska sezóna prakticky končí. Vydýchli si aj organizátori z KK Ruža, ktorí v priebehu dvoch týždňov s pomocou niektorých rodičov zorganizovali dvoje veľké, celoslovenské preteky. Slovenský pohár aj majstrovstvá republiky.

Titulná fotografia: Ružomberskí krasokorčuliari na majstrovstvách Slovenska. Zľava Karolína Javorková, Matej Karč a Silvia Javorková. foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.