Sen o Európe sa rozplynul. Ruža po slabom výkone neuspela pod Dubňom

Ružomberskí futbalisti nebudú v lete účinkovať v pohárovej Európe. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok prehrali v piatok 26. mája vo finále baráže o Európsku konferenčnú ligu UEFA s MŠK Žilina 1:3. Liptáci sa tak v lete v pohárovej Európe nepredstavia.

Zverenci Petra Struhára nastúpili v semifinále play-off v Podbrezovej, ktorá obsadila v lige 4. miesto. Liptáci o svojom triumfe na Horehroní rozhodli už v prvom polčase, po ktorom vyhrávali rozdielom triedy (3:0). Železiari navyše celé druhé dejstvo dohrávali v oslabení, keďže v závere úvodného polčasu prišli o svojho kapitána, ktorý bol vylúčený.

„Ruža“ síce v druhej 45-minútovke už neskórovala, no svoj náskok si postrážila a po výhre 3:0 postúpila do finále baráže, v ktorom ju čakala Žilina. „Šošoni“ si postup do finále zabezpečili po výhre 3:1 v Banskej Bystrici. Žilinčania v aktuálnom ročníku Fortuna ligy zdolali Liptákov dvakrát výsledkom 2:0, takže im Ružomberčania mali čo odplácať.

Takto sa o Európu nebojuje

Liptáci sa pod Dubňom prezentovali pasívne a ich výkon bol diametrálne odlišný ako v utorňajšom zápase v Podbrezovej. V úvode duelu si síce Ružomberčania vytvorili dve príležitosti, tie však neboli nebezpečné. Žilinčania boli v stretnutí  aktívnejší, vyhrávali súboje, naproti tomu ich súper pôsobil miestami až odovzdane.

Prvú sľubnejšiu šancu si „Šošoni“ vypracovali v 26. minúte, avšak strela Matúša Rusnáka nemierila medzi tri žrde. Žlto-zelení boli za svoju aktivitu odmenení v 39. minúte. Ružomberský obranca Matej Madleňák prehral dôležitý súboj, pričom následne pred vlastnou šestnástkou zbytočne fauloval domáceho hráča. Žilinský priamy kop si zobral na starosti Roland Galčík, ktorý prekvapil ružomberského brankára Ivana Krajčírikaotvoril skóre stretnutia – 1:0.

Ďalšiu príležitosť už diváci pod Dubňom v prvom polčase nevideli a tak Žilinčania po úvodnej 45-minútovke zaslúžene vyhrávali najtesnejším rozdielom (1:0).

Gól napriek žilinskému tlaku

Druhé dejstvo začali lepšie opäť „Šošoni“, ktorí v 50. minúte takmer strelili druhý gól. Žilinský útočník Adrián Kaprálik sa uvoľnil na pravej strane, lenže jeho pokus vyrazil hosťujúci brankár na rohový kop. Vzápätí boli žlto-zelení ešte bližšie ku gólu, keď si Dávid Ďuriš zasekol Alexandra Mojžiša, no jeho strelu výborne zneškodnil ružomberský brankár. Keďže Žilinčania premrhali dve obrovské príležitosti, tak prišiel zákonitý trest.

V 53. minúte sa v šestnástke domácich uvoľnil Štefan Gerec, ktorého zakončenie bravúrne vyrazil žilinský brankár Ľubomír Belko. Následne z druhej vlny strieľal Kristóf Domonkos, no aj jeho vychytal domáci gólman. Lopta sa však dostala k Matejovi Madleňákovi, ktorý vyhral hlavičkový súboj a vyrovnal skóre duelu – 1:1.

Zaslúžená výhra Žiliny

V ďalších minútach boli Žilinčania mierne v kŕči, no Liptáci to nevyužili, čo ich vzhľadom na ostatný priebeh zápasu musí mrzieť. Po hodine hry sa žlto-zelení dočkali druhého gólu v stretnutí. Žilinský útočník Henry Addo si výborne zabehol za hosťujúcu obranu, jeho pokus vyrazil ružomberský brankár len pred Adriána Kaprálika, ktorý loptu bez problémov poslal do opustenej brány – 2:1. Ihneď po góle mohli „Šošoni“ pridať ďalší, avšak ďalekonosný pokus Adama Kopasa fantastickým zákrokom zneškodnil hosťujúci brankár Ivan Krajčírik.

Žilinčanov však táto nepremenená šanca nemusela mrzieť, lebo v 70. minúte sa dočkali tretieho gólu v zápase. Žilinský obranca Kristián Bari vyslal strelu na hosťujúcu bránu, jeho strelu vyrazil ružomberský brankár len pred seba a loptu medzi tri žrde doklepol Dávid Ďuriš3:1. Táto akcia doslova kopírovala druhý žilinský gól.

Neúspešná rozlúčka s nevydarenou sezónou

Liptáci sa ani po treťom inkasovanom góle neprebrali a stále sa prezentovali odovzdane. V poslednej 10-minútovke si Ružomberčania predsa len vytvorili jednu šancu, no strela Alexandra Seleckého nemierila medzi tri žrde. V závere duelu si už Žilinčania svoj náskok bez problémov postrážili a napokon zaslúžene triumfovali nad Ružomberkom 3:1.

Žilina sa tak v lete predstaví v predkole Európskej konferenčnej ligy (EKL) UEFA. Naopak, Ružomberok uzavrel sezónu neúspešne a navyše ho čaká leto bez európskych pohárov.

Veľmi zlý výkon „Ruže“

Tréner MFK Ružomberok Peter Struhár nebol spokojný s výkonom jeho mužstva v prvom dejstve. „Zápas nám nevyšiel tak ako sme chceli. Po prvom polčase sme chceli vyjsť z hlbšieho bloku a vyrážať do protiútokov. Ak sme aj získali loptu, tak sme boli nepresní. Myslím si, že preto sme si nevytvorili dostatočný počet šancí a súper nás potom trestal po zbytočnom faule a nešťastnom góle, ktorému sa dalo zabrániť.“

V druhom dejstve sa ružomberskému kormidelníkovi hra jeho zverencov viac pozdávala, napriek tomu, že Žilina mala až na krátku pasáž duel pod kontrolou. „Teší ma reakcia tímu v druhom polčase, niečo sme si povedali v kabíne a bolo to o dosť lepšie. Mali sme silnú desaťminútovku, v ktorej sme dali aj gól, domácich sme zneistili, ale chýbala nám energia v závere. Po dvoch našich chybách išla Žilina do vedenia a zápas si ukontrolovala. Žiline gratulujem a želám veľa úspechov v Európe.“

Zlaté Moravce sa zachránili vo Fortuna lige

Okrem play-off o EKL prebiehala v rovnakých dňoch (utorok, piatok) aj baráž o Fortuna ligu. V nej účinkovalo predposledné mužstvo najvyššej súťaže (FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble) proti druhému tímu II. ligy, ktorým je FC Tatran Prešov.

V prvom dueli boli úspešnejší východniari, ktorí zvíťazili 1:0. V odvete si ale lepšie počínali Zlaté Moravce, ktoré zvíťazili rozdielom triedy (3:0) a zachránili sa v najvyššej slovenskej súťaži.

Play-off o Európsku konferenčnú ligu UEFA (finále):

MŠK Žilina – MFK Ružomberok 3:1 (1:0)

/MŠK Žilina postúpila do predkola Európskej konferenčnej ligy UEFA/

Góly: 39. Galčík, 62. Kaprálik, 70. Ďuriš – 53. Madleňák. Žltá karta: Gidi (ZIL). Rozhodovali: Smolák – Poláček, Jekkel. Diváci: 2072.

MŠK Žilina: Ľ. Belko – Minárik, Stojčevski, Nemčík (C) – Rusnák (77. Javorček), Gidi (89. Anang), Adang (61. Addo), Bari – Kaprálik, Ďuriš, Galčík (61. Kopas).

MFK Ružomberok: Krajčírik – Fabiš, Malý, Mojžiš, Selecký – Šefčík (68. Luterán), Zsigmund (C) (68. Tučný), Chrien (89. Kelemen), Domonkos, Madleňák (89. Úradník) – Gerec (56. Boďa).