Skialpinistickí nadšenci sa stretli na druhom večernom výšľape na Malinô Brdo

Hromadné športové akcie, kde nie je priorita pretekať a vyhrať, ale v spoločnej partii podať fyzický výkon, pribúda. Skialpinistom navyše v Hrabove pribudlo aj zázemie. (fotogaléria v texte)

Je pracovný deň, podvečer, a okolo malej chatky v Hrabove sa zbiehajú ľudia s lyžami, palicami a úsmevom na perách.

Na stole pred chatou zatiaľ dvaja muži obsluhujú prichádzajúcich. Nastavujú viazania, lyžiarky, vysvetľujú, ako funguje skialpinistická lyžiarska výstroj. Podávajú informácie o podujatí.

Nie sú to preteky

„Nájde sa tu čelovka,“ pýta sa jeden z prichádzajúcich.

„Samozrejme,“ odpovedá hlavný organizátor podujatia Patrik Lupták a prehrábava krabicu na stole, aby splnil žiadosť jedného zo skialpinistov.

„Je to priateľská, športová akcia pre všetkých, ktorí majú radi pohyb, obzvlášť skialpinizmus, prípadne si ho ešte len chcú skúsiť. Stretneme sa, spoločne v partii vyšliapeme hore na Malinô Brdo, a tam nás už čaká teplé pohostenie,“ opisuje cieľ podujatia Lupták.

Skupina skialpinistov, ktorá išla po zjazdovke. Foto – Štefan Koreň.

Do cieľa obľúbenej lyžiarskej destinácie vo výške 1209 metrov nad morom sa vydali dvomi trasami. Náročnejšou, cez dolinu Šimúnovo, a jednoduchšou po zjazdovke.

„Na náročnejšej sprevádzajú skúsený horal Milan Nedelka a športovec Tomáš Gazdarica. No a tí, možno trošku menej zdatní, ktorí si to chcú skúsiť, a ísť voľnejším tempom, tak si to môžu v kľude užiť na už vyprázdnenej zjazdovke,“ odvetil Lupták, zatiaľ čo nastavoval viazanie ďalšiemu zo záujemcov.

Nešlo o tradičnú nočnú výzvu, súčasť pretekov Slovenského pohára, ktoré v Hrabove každoročne organizuje Malinô SkiAlp Team, ale verejný a hromadný vyšľap začiatočníkov, amatérov aj zanietencov.

Kto nemá, požičia si

K chatke v Hrabove, v ktorej sa skrýva požičovňa Ruža Ski, prišlo asi päťdesiat ľudí. Desiatky pripravených skialpinistických setov na požičanie sa rozchytalo, viacerí však mali aj svoju výstroj.

„Začal som pred tromi rokmi, lebo mám psa a s ním sa nedá lyžovať. No skialpovať áno. Na svahu môže byť so mnou, a tak je to ideálne pre nás oboch. Táto akcia je taký bonus, bol som aj vlani a spoločne, v partii ľudí sa ide veselšie a do kopca aj lepšie,“ smial sa Ján, jeden z účastníkov.

Prišli však aj takí, ktorí skialpinizmus ešte neskúšali.

Prípravy pred požičovňou v Hrabove.

„Nie, prvý raz sa na také lyže postavím. Zaujalo ma toto podujatie, lebo sa už dlho odhodlávam skúsiť skialpinizmus, ale nemám výstroj. Takto som si ju požičal, skúsil to v spoločnosti ďalších ľudí a rozhodnem sa, či investujem do vlastnej výbavy,“ povedal Miloš, ktorému v požičovni Ruža Ski všetko pripravili.

„Chceme ľudí okrem lyžovania priviesť aj k takémuto ski touringu, akejsi turistike na lyžiach. V našej špecializovanej požičovni im vieme poskytnúť okrem bežných lyžiarskych potrieb najmä rôzne modely kompletnej skialpinistickej výbavy vrátane aktuálnych tohtoročných noviniek a značiek ako La Sportiva, Hagan, Scott či Fischer,“ opísal Lupták, ako zabezpečili desiatky účastníkov, ktorí prišli na večerný výšľap bez lyží.

Nepísaný druhý ročník akcie vyvrcholil na chate Malina, kam sa všetci zdarne dostali, a kým ich po dobrom výkone rozhorúčené telá vychladili, pochutnali si na kapustnici.

Titulná fotografia – Skialpinisti počas večerného výšľapu na Malinné Brdo. Foto – Štefan Koreň.

 

Foto – Štefan Koreň

 

Večerná, športová romantika. Výšľap na Malinné nemal chybu. Foto – Štefan Koreň

 

Zimná idyla. Foto – Štefan Koreň

PR článok