Školský internát zrekonštruujú najneskôr do februára

Internát na Námestí Andreja Hlinku pre 200 ľudí patrí pod Žilinský samosprávny kraj (ZASK). O rekonštrukcii za takmer 300-tisíc eur rozhodlo ešte bývalé vedenie kraja.

Budova školského internátu má 41. rokov. Výraznejšou rekonštrukciou prechádza po prvý raz. „Školský internát v Ružomberku kompletne zateplíme, vymeníme okná a obnovíme i balkóny,“ vysvetlila hovorkyňa Žilinského kraja Lenka Záteková.

Okrem toho v internáte vymenia dvere, opravia a zateplia strechu, dažďové zvody, bleskozvod a aj fasádne prvky na budove či chodník. Práce začali len pred tromi týždňami. Hotové by mali byť do konca februára. „Všetko bude závisieť od poveternostných podmienok. Počas zimy sa rekonštrukcia zrejme preruší a zhotoviteľ bude pokračovať v budúcom roku,“ doplnila Záteková.

Víťazom výberového konania sa stala žilinská stavebná firma Hastra. Odhadovanú sumu na úrovni takmer 490-tisíc eur zrazila v súťaži na 290-tisíc. Spomedzi ôsmich uchádzačov vyhrala. Jediným kritériom, ktoré kraj určil, bola práve cena. Peniaze nie sú z eurofondov, ale z rozpočtu ZASK.

V internáte bývajú predovšetkým študenti stredných škôl dochádzajúci do mesta. Bez ohľadu na to, či sú študentmi školy pod správou Žilinského samosprávneho kraja. „Máme tiež nejakých študentov Katolíckej univerzity, ale ubytovanie poskytujeme aj širokej verejnosti,“ uviedla riaditeľka Katarína Gombáriková.

„Rekonštrukcia bola urgentná a preto ďakujeme vedeniu kraja, že sem tie peniaze investovali. Len nerozumiem, prečo sa nerobí už celý objekt,“ doplnila Gombáriková.

Samotná budova internátu je spojovacou chodbou pepojená s veľkou 200-miestnou jedálňou, kde denno-denne varia obedy pre okolité školy. „Chodbu voláme kryokomora. Strechu na nej opravia, okná už nie. Rovnako by sme potrebovali, aby nám vymenili okná a strechu na jedálni. To zostane po starom,“ uviedla riaditeľka Gombáriková.

Prebiehajúce zatepľovanie je však podľa Gombárikovej citeľné. „Prízemie je hotové len niekoľko dní, ale už je to cítiť. V takýchto chladných dňoch sme tu tak teplo ešte nemali,“ teší sa riaditeľka školského internátu.

Titulná fotografia – Rekonštruovaný internát na Námestí A. Hlinku. Zdroj – autor

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.