Šláger jesene v Koniarni

Ružomberské basketbalistky čaká repríza minuloročného finále. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrajú v sobotu o 18:00 h stretnutie 9. kola Niké extraligy žien proti Piešťanským Čajkám. Liptáčky sa budú snažiť prekvapiť obrovského favorita a uštedriť mu prvú prehru v sezóne.

Ružomberčanky začali nový ročník basketbalovej Extraligy úspešne, keď v úvodných ôsmich zápasoch zaznamenali až sedem výhier a jednu prehru, ktorú utrpeli na pôde majstrovských Piešťan.

Zvyšné víťazstvá si vybojovali zverenkyne Juraja Suju nad Popradom, CBK Košice, Sláviou Banská Bystrica, Young Angels Košice, ŠK UMB Banská Bystrica a dvakrát zdolali Šamorín. Liptáčkam vďaka skvelým výkonom patrí v tabuľke najvyššej slovenskej súťaže 2. miesto za suverénnymi Piešťanskými Čajkami.

Piešťany neokúsili pocit prehry

Piešťanské Čajky figurujú po ôsmich odohraných stretnutiach na čele súťaže. Zároveň sú jediným mužstvom v Extralige, ktoré všetky svoje zápasy doposiaľ vyhralo. Skvelú formu potvrdili aj v ostatnom dueli, keď vyhrali na pôde Slávie Banská Bystrica hladko 71:36.

Prvý tohtoročný vzájomný duel Ružomberka Piešťanmi sa skončil víťazstvom úradujúceho slovenského šampióna v pomere 75:53. V minulej sezóne odohrali tieto mužstvá v rámci všetkých súťaží až 10 zápasov, pričom lepšiu vzájomnú bilanciu majú Piešťany, ktoré vyhrali šesť duelov, oproti štyrom na strane „Ruže“.

V uplynulom ročníku získali Piešťanské Čajky premiérový slovenský titul v dejinách klubu, keď vo finále porazili Ružomberok (3:1 na zápasy). Zároveň tým ukončili trojročnú nadvládu „Ruže“ v slovenskej lige a stali sa historicky len tretím klubom, ktorý uspel v najvyššej súťaži v ére samostatnosti. Napriek finálovej prehre však Liptáčky neostali v ostatnej sezóne bez trofeje. Po štvrtýkrát v dejinách klubu získali Slovenský pohár, keď vo finále porazili práve Piešťany.

Piešťanské Čajky účinkujú v tomto ročníku aj v Európskom pohári FIBA (Eurocup). Spoločnosť im v C-skupine robí poľský Chorzów, turecký Galatasaray Istanbul a slovenský zástupca Slávia Banská Bystrica. Piešťany majú po 4 odohraných stretnutiach vyrovnanú bilanciu – 2 výhry a 2 prehry. Slovenského majstra čakajú ešte dva duely, ktoré rozhodnú o jeho ďalšom osude v Eurocupe.

Ružomberok čaká voľno

Po zápase s Piešťanskými Čajkami, ktorý naživo odvysiela RTVS Šport,čaká vicemajstra dvojtýždňové voľno. Po jeho uplynutí odohrajú zverenkyne Juraja Suju najbližší duel v sobotu 3. decembra v Poprade.

Po stretnutí pod Tatrami čakajú Ružomberčanky ešte štyri zápasy do konca základnej časti Extraligy, pričom až tri z nich odohrajú v tomto roku. Postupne sa predstavia proti CBK Košice (10. 12.), Slávii Banská Bystrica (17. 12.) a aktuálny rok uzavrú domácim stretnutím proti Young Angels Košice (21. 12.). Posledný ligový duel odohrajú Liptáčky 7. januára na pôde BK ŠK UMB Banská Bystrica.

Následne sa liga rozdelí na dve polovice. Prvé štyri tímy po základnej časti budú bojovať v skupine o titul a zvyšná štvorica mužstiev si to „rozdá“ v boji o záchranu. Úvodné duely týchto skupín sa odohrajú 14. januára 2023.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.