Slávia na kolenách! Oslabené Ružomberčanky porazili obrovského favorita a vyrovnali stav série

Liptáčky zdolali Sláviu druhýkrát v sezóne. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali v sobotu 6. apríla druhý semifinálový zápas vyraďovacej časti Niké extraligy žien.

Zverenkyne Juraja Suju nastúpili v domácej hale na druhý duel semifinálovej série proti Slávii Banská Bystrica. V úvodnom meraní síl boli úspešnejšie favorizované „pumy“, ktoré triumfovali 77:59, avšak „Ruža“ obrovského favorita poriadne trápila až do záverečnej štvrtiny. Banskobystričanky sa tak v sérii, hranej na tri víťazstvá, ujali vedenia a v prípade úspechu v centre dolného Liptova mohli získať postupový mečbal.

Liptáčkam rovnako ako v predošlom súboji chýbala okrem dlhodobo zranenej Andrey Andělovej aj kapitánka družstva Alexandra Buknová. Napriek tomu však domáci tím predviedol výkon na hranici možností a veľkého favorita po výbornom výkone zdolal.

Úvod stretnutia sa niesol vo vyrovnanom duchu, pričom po dvoch minútach bol stav nerozhodný 4:4. Následne ale Ružomberčanky zaznamenali osem bodov po sebe a razom mali k dobru osem bodov (12:4). Hostky postupne znížili manko, no napriek tomu dve minúty pred koncom prvej štvrtiny viedla „Ruža“ o päť bodov (19:14). Záver úvodnej časti hry jej ale nevyšiel a tak po prvej desaťminútovke vyhrávali „pumy“ 20:19.

Druhá štvrtina bola mimoriadne vyrovnaná, pričom obe družstvá sa pravidelne striedali v zmene skóre. Banskobystričanky síce tri minúty pred koncom prvého polčasu viedli o tri body (37:34), no tentoraz záver periódy patril Liptáčkam, ktoré išli do kabín s jednobodovým náskokom – 38:37.

Grandiózny výkon zavŕšený mimoriadne cennou výhrou

Po zmene strán pokračovali Ružomberčanky v nastolenom tempe a favorita nenechali vydýchnuť. V tretej perióde čakali diváci na prvý kôš až štyri minúty, pričom na ich radosť ho zaznamenala spoza trojkového oblúka Oľga Jackovecová – 41:37. Onedlho síce „pumy“ preklopili stav vo svoj prospech (47:45), no bolo to naposledy, keď viedli. Liptáčky vzápätí zaknihovali osembodovú šnúru a pred poslednou periódou vyhrávali o šesť bodov – 53:47.

Záverečná štvrtina bola v réžii „Ruže“. Favorizované Urpínčanky síce prehrávali päť minút pred záverečným klaksónom len o päť bodov (55:60), no potom boli na palubovke už iba hráčky Ružomberka. Tie si totiž následne pripísali deväť bodov po sebe a rozhodli tak o svojej výhre (69:55). V samom závere Slávistky už iba kozmeticky upravili skóre na konečných 69:59. MBK Ružomberok tak vyrovnal stav série na 1:1 a rozhodol o tom, že Koniareň bude svedkom ešte jedného semifinálového merania síl.

O týždeň sa v Koniarni môže o všetkom rozhodnúť

Najlepšou strelkyňou duelu bola tradične Oľga Jackovecová, ktorá si pripísala 29 bodov a výraznou mierou sa pričinila o triumf jej družstva.

Tretí semifinálový zápas je na programe v stredu 10. apríla o 18:00 h pod Urpínom. Štvrtý súboj sa uskutoční v sobotu 13. apríla o 17:00 h v Koniarni.

Hlasy trénerov /zdroj: mbkruzomberok.sk/

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Pocity sú úžasné. Som hrdý na dievčatá, že to dnes takto zvládli. Pracovali tvrdo, boli odmenené. Škoda, že tu s nami nemôže byť Andrea Andělová a Alexandra Buknová, ktorá ešte nemohla nastúpiť. Aj bez týchto významných osobnosti sme to však dokázali. Stretnutie sme začali dobre, boli sme koncentrovaní. Potiahla nás Oľga Jackovecová, vyšli nám útočné reakcie. Dobre sme bránili v druhom polčase. Udržať taký silný tím ako je Slávia na 22 bodoch v tretej a štvrtej štvrtine je niečo neskutočné a úžasné. Som veľmi šťastný. Dnes sa stal basketbalový zázrak.“

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Vedeli sme, čo nás v Ružomberku čaká, napriek tomu sme neprišli tak pripravení, ako by sme mali byť. Dnes vyhral tím nad jednotlivcami, pretože jednotlivci “neprišli”. Tím Ružomberka bol dnes spolu, a môj tím nebol tímom. Už viac pozitívnejšia som v oddychových časoch nemohla byť, čiže, začnem zase raziť svoju starú cestu. Nezaslúžili sme si vyhrať, Ružomberok dal do toho všetko, gratulujem im.“

Niké extraliga ženy – 2. semifinále:

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 69:59 (38:37)

/stav série: 1:1/

MBK Ružomberok: Jackovecová 29, Jarošová 10, Štefančová 9, Havranová 7, Urbanová a Kaljužná po 6, Mikovčáková 2.

Slávia Banská Bystrica: Martišková 18, Bogićevićová 13, Pulliamová a Hruščáková po 8, Striešová 5, Burová 4, Mujovićová 3.

Trojky: 4-5. Diváci: 570. Úspešnosť streľby: 33 % – 29 %. TH: 28/25 – 23/18. Rozhodovali: Karnis, Ribakovs, Gacík. Štvrtiny: 19:20, 19:17, 15:10, 16:12.