Slovenky po sympatickom výkone podľahli českému výberu

Slovenské basketbalistky do 20 rokov prehrali s českou reprezentáciou o desať bodov. Foto: Filip Kubáň

Slovenská ženská basketbalová reprezentácia do 20 rokov prehrala v piatok 10. februára v úvodnom prípravnom stretnutí s Českou republikou 62:72. Odveta je na programe v sobotu 11. februára o 18:00 hod.

Športová hala Koniareň je v dňoch 10. – 11. februára dejiskom dvoch prípravných zápasov slovenskej ženskej basketbalovej reprezentácie do 20 rokov. Slovenky v centre dolného Liptova odohrajú dve medzinárodné stretnutia proti českým rovesníčkam, ktoré sú vicemajsterkami Európy vo svojej vekovej kategórii.

Sústredenie slovenskej „dvadsiatky“ prebieha v Ružomberku pod vedením francúzskeho trénera Nicolasa Croisyho od pondelka 6. februára. Zastúpenie v tomto reprezentačnom výbere má aj MBK Ružomberok zásluhou Kamily Jarošovej.

Pre slovenskú reprezentáciu do 20 rokov ide o posledný zraz počas aktuálnej sezóny, v rámci prípravy na tohtoročné majstrovstvá Európy B-divízie, ktoré sa uskutočnia na prelome júla a augusta v Rumunsku.

O osude stretnutia rozhodla úvodná štvrtina

Prvá 10-minútovka duelu bola v réžii českého výberu, ktorý po 66 sekundách viedol už 7:0. Vzápätí Češky navýšili svoje vedenie na rozdiel 9-tich bodov – 1:10. Vicemajsterky Európy aj v ďalších minútach pokračovali v suverénnom výkone a tak úvodnú štvrtinu vyhrali jednoznačne 22:9. Vzhľadom na ďalší vývoj stretnutia bola táto perióda rozhodujúcou.

Od druhej časti hry sa slovenské reprezentantky prezentovali zlepšeným výkonom a favoritkám vzorne konkurovali. České hráčky síce navýšili v druhej štvrtine svoj náskok na rozdiel 15-tich bodov (15:30), ale Slovenky sa napriek nepriaznivému stavu nevzdávali.

Od stavu 18:32 zaznamenalo Slovensko 5 bodov v rade a znížilo manko na súpera (23:32). V závere však český výber zvýšil svoje vedenie a tak po úvodnom polčase vyhrával nad slovenskými rovesníčkami 40:26.

Výborný druhý polčas v podaní Sloveniek

V druhom dejstve nadviazali Slovenky na zlepšený výkon z druhej štvrtiny a favorita poriadne „hrýzli“. Český výber si napriek tomu kontroloval svoj náskok a nedovolil svojmu súperovi zdramatizovať zápas. Pred poslednou časťou hry tak vicemajsterky Európy viedli o 16 bodov – 59:43. Českým reprezentantkám to navyše počas stretnutia výborne „padalo“ spoza trojkového oblúka.

Záverečná 10-minútovka bola najlepšou v podaní slovenského výberu. Slovenky ju začali 6-bodovou šnúrou a skresali manko na súpera na úroveň 10-tich bodov (49:59). České hráčky si však naďalej strážili svoje vedenie, no slovenské reprezentantky ich v ďalších minútach ešte potrápili. Dve minúty pred koncom duelu sa Slovenky priblížili súperovi na rozdiel 7 bodov zásluhou úspešnej trojky Kamily Jarošovej (60:67).

Žiadna senzácia sa však v Koniarni nekonala. České hráčky si svoj náskok postrážili a napokon triumfovali nad slovenskou reprezentáciou o 10 bodov – 72:62. Slovenský výber však ukázal, že dokáže konkurovať aj striebornému mužstvu z vlaňajších majstrovstiev Európy.

Prípravný medzinárodný zápas:

Slovensko U20 – Česko U20 62:72 (26:40).

Body za Slovensko: Erdélyiová 14, Jarošová 13, Kristlová 12, Vandlíková 10, Užovičová a Jakubčeková po 4, Nagyová 3, Kraislová 2. – Česká republika: Brejchová 14, Celarová 12, Svatoňová 9, Hibalová a Pilařová po 8, Vydrová a Staňková po 7, Brožová 4, Mezihoráková 3. Trojky: 3 – 9. Diváci: 140. Úspešnosť streľby: 32 % – 37 %. TH: 24/17 – 18/13. Rozhodovali: Donovalová a Bullo. Štvrtiny: 9:22, 17:18, 17:19, 19:13.