So skialpinizmom začal na Malinom Brde. Teraz sa tu vrátil ako majster Slovenska

Večerné preteky Malinô Brdo SkiAlp Night Challenge prilákali v sobotu takmer stovku pretekárov. Vrátane aktuálneho majstra Slovenska Jakuba Šiarnika.

Nočná výzva na Malinné – jediné preteky, ktoré majú v kalendári Slovenského pohára v skialpinizme večerný charakter. Po tme šliapať z Hrabova na vrchol, cez les, v mraze, s nutnosťou prezúvať sa do mačiek. Na 9. ročníku čakalo na tých najlepších prevýšenie 1550 metrov.

„Opäť sa išlo z Hrabova na Malinné, ale pre tých najlepších sme vymysleli mačky. V druhom kole museli absolvovať jeden okruh okolo 130-ky pomy, asi 150 metrov na mačkách a potom na vrch vleku 130 a odtiaľ do Hrabova,“ popisoval trať hlavný organizátor Bohuslav Hlaučo z Malinô Brdo SkiAlp Teamu.

Po štarte pretekov. Foto – Jozef Olejník

Nedostihnuteľný Šiarnik

Prvý bol v cieli pretekov devätnásťročný Kristián Jánošík. Juniori absolvovali len jedno kolo, s prevýšením 775 metrov, no Kristián má formu aj na dospelácku kategóriu. Za priebežným lídrom Jakubom Šiarnikom zaostával priebežne minútu a pol.

„Od začiatku som išiel hore s Kubom. V tých strminách ma trošku stratil a už si držal konštantný odstup. Takéto krátke šprintíky mi celkom idú,“ hovoril v cieli Jánošík.

Po 1. kole sa ako jediný dokázal ako-tak držať spomínaného Kuba – Jakuba Šiarnika. „Aj som rozmýšľal, že pôjdem do dospeláckej kategórie, ale potom som si povedal, že nebudem vymýšľať, tu je šanca na debnu, som posledný rok junior, najväčšia konkurencia tu chýbala, tak som skúsil,“ dopovedal rodák z Liptovskej Lúžnej, inak skvelý cyklista i bežec, Kristián Jánošík.

Ktovie, aké by boli výsledky, ak by šiel aj do druhého kola. Jakub Šiarnik si tak mohol s pohodlným náskokom kontrolovať preteky, pričom v cieli bol napokon prvý o viac ako šesť minút.

„Veruže je dnes kvalitná zima, pred posledným zjazdom som si hodil aj bundu. Vravím si, mám dobrý náskok, tak si to môžem dovoliť,“ začal odpovedať ešte zadýchaný, no ako vždy usmiaty, rodák zo Smrečian pri Liptovskom Mikuláši. „Paráda, konečne domáce preteky, nemusím cestovať tisíce kilometrov niekde do Pyrenejí,“ dodal pretekár, ktorý sa rád a úspešne porovnáva s najlepšími na európskych skialpinistických súťažiach.

„Víťazstvo ma teší, ale neposúva ma nikde. Hoci som rád, že som doma, teším sa aj do sveta. Budem bojovať niekde v druhej desiatke, dostanem riadny, ako sa vraví, šalát, ale myslím si, že takáto konfrontácia je dôležitá,“ vyznával sa v cieli Jakub.

Trať zhodnotil ako celkom náročnú, najmä pre umelo postavené cik-cak výstupy, ktoré na zľadovatenom snehu dali všetkým poriadne zabrať. A nezabudol ani na svoje skialpinistické začiatky, ktoré pred siedmimi rokmi absolvoval práve na týchto pretekoch.

„Prišiel som ešte v cyklistickej prilbe a bežeckej kombinéze. Boli to moje prvé skialpinistické preteky. Odvtedy som tu nebol, lebo vždy som mal preteky v zahraničí. Ale rád som sa ti vrátil. A vôbec, celkom sa mi darí na pretekoch v Ružomberku.“

Nahadzovanie pásov pred 2. kolom pretekov. Foto – Jozef Olejník

… a zvyšok štartového poľa

Šiarnik vyhral trikrát po sebe septembrovú Časovku na Smrekovicu a vlani jar aj veľkonočný vertical na Maline Brde. Aktuálny triumf prišiel z pozície úradujúceho majstra Slovenska v skialpinizme. V nočnej výzve vyhral pred posledným republikovým šampiónom – Likášom Triznom z Bobrovca.

„Vyzerá to tak, že si išiel svoje preteky. Ja som zvolil zlé pásy. Veľmi mi to podklzovalo, trať boľa ľadová a v tých cik-cak úsekoch som sa vytrápil. Minútku, dve som možno mohol byť lepší,“ hodnotil svoj výkon Trizna a dodal, že ružomberské preteky má rád. Koniec-koncov. Sám tu v roku 2016 aj vyhral.

„Treba vedieť aj v noci lyžovať a šliapať. A nočný pohyb v prírode máme rád.“

Chvíľu za ním prišiel do cieľa 48-ročný Vladimír Hubač z Tatranskej Lomnice. Ako najlepší veterán skončil celkovo na 3. mieste. Predbehol tak spolu so Zdenom Longauerom aj množstvo výrazne mladších pretekárov.

„Naťahujem sa s nimi, ale pokiaľ zdravie slúži, tak je všetko v poriadku. Každý rok sa sem do Ružomberka veľmi teším, lebo pripravia niečo nové. Teraz naozaj výborné, náročné výšlapy, perfektné zjazdy. Naozaj, hoci na zjazdovke, bolo to o skialpinizme,“ chválil v cieli Vladimír Hubač.

Pridal aj svoj recept na úspešný športový život na prahu päťdesiatky: „Treba sa hýbať. Intenzívne sa hýbať a keď každý deň niečo so sebou urobíte, telu potom pomalšie starne,“ radil z vlastnej skúsenosti Hubač.

Ak nerátame výsledok juniora Jánošíka na trati s prevýšením 775 metrov, najlepším z domácich bol na 7. mieste hlavnej kategórie Jaroslav Banáš.

Celkové poradie Malinô Brdo SkiAlp Night Challenge 2019

  1. Jakub Šiarnik, Scarpa/Karpos – SK Žiarska dolina 1:25:56,9
  2. Lukáš Trizna, Skialp Bobrovec,                                + 0:06:30,5
  3. Vladimír Hubač, Dznafit Tatranská Lomnia         + 0:08:01,8
  4. Zdeno Longauer, ssa                                                  + 0:08:05,3
  5. Marek Litvaj                                                                 + 0:11:55,1

Kompletné výsledky pretekov sú zverejnené pod týmto odkazom.

Titulná fotografia – Víťaz pretekov Jakub Šiarnik. Foto – Jozef Olejník.

Výšlap na Malinné. Foto – Jozef Olejník

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.