Športovo-oddychový areál na Klačne zatiaľ nebude

Areál bol v poslednom čase spájaný s investíciou Mestského futbalového klubu (MFK), ktorý hľadal priestory na vybudovanie ihriska. Našiel ich ale v Černovej.

Bola to dlhodobá požiadavka nielen poslancov z Klačna, ale aj športovej, najmä okolo atletiky sa pohybujúcej verejnosti – voľné priestory medzi skateparkom a súčasným detským ihriskom na Klačne zastavať športovo-oddychovým areálom. Futbalovým ihriskom, tartanovou bežeckou dráhou a ďalším vybavením pre šport a verejnosť.

Investícia MFK Ružomberok

Mesto sa do investície dlhé roky nemalo. V posledných dvoch-troch rokoch ju úplne zabrzdila avizovaná investícia MFK Ružomberok, ktorý ohlásil, že možno práve na Klačne by chcel postaviť tréningové ihrisko so zázemím, vrátane futbalovej akadémie.

V klube však najskôr čakali na schválenie dotácie z ministerstva školstva a Slovenského futbalového zväzu (SFZ), a keď ju dostali, tak až do októbra vyberali lokalitu, kde svoj zámer zrealizujú.

V hre bolo počas celého obdobia viacero alternatív – okrem Klačna aj priestory súčasného tenisového klubu, ktorý by sa tak musel presťahovať, ale hovorilo sa aj o Sole.

V júni poslanci odobrili zámer, že ihrisko bude v Bielom Potoku. Napokon je všetko inak.

1,75 milióna eur

MFK Ružomberok sa podarilo z ministerstva školstva získať 1,5 milióna eur a ďalších 200-tisíc zo SFZ. Zvyšných 50-tisíc dá klub z vlastných zdrojov. Peniaze musí investovať do konca roka 2019 do vybudovania futbalovej akadémie a zázemia pre jej činnosti. Mať všetko na Klačne, blízko areálu MFK na Makovického ulici, by bola výhoda.

„Prišli sme však na to, že vybudovať klasické ihrisko s rozmermi 105 x 60 metrov by bolo na Klačne problematické. Hľadali sme nové lokality a našli sme ich v priestoroch súčasného ihriska v Černovej,“ zdôvodnil výber na októbrovom mestskom zastupiteľstve generálny riaditeľ MFK Ľubomír Golis.

Futbalový klub investuje v Černovej do rekonštrukcie ihriska, dvojpodlažnej budovy a tribúny do konca budúceho roka maximálne 450-tisíc eur (bez DPH) z dotácie ministerstva školstva. Aby mohol investovať, poslanci súhlasili s dvadsaťročným nájmom za jedno euro ročne. Ihrisko aj zázemie bude môcť aj naďalej využívať miestny klub TJ Máj Černová.

Nadstavbou tejto časti budovy ZŠ Klačno by mali vzniknúť ubytovacie priestory pre futbalovú akadémiu.

Futbalová akadémia

Takmer milión eur z uvedenej dotácie, po novembrovom schválení poslancami zastupiteľstva, klub investuje do nadstavby mestskej školy na Klačne, kde vznikne minimálne 30 ubytovacích kapacít. Mesto súhlasilo s dvadsaťročným nájmom budovy aj pozemkov.

„Je to pre našu mládež a vznikajúcu futbalovú akadémiu. Hľadáme talenty v širokom okolí a potrebujeme im v poskytnúť adekvátne podmienky. Súčasťou investovania na Klačne bude aj vybudovanie menšieho ihriska (60 x 30 metrov) s umelou trávou a osvetlením za 150-tisíc eur,“ povedal Golis.

Za ďalších 170-tisíc chce klub vybudovať tribúnu so 600 miestami pri súčasnej umelej tráve v smere od Hrabovskej cesty.

„Chcem kolegov poslancov poprosiť, aby sme nezabudli na atletický ovál a oddychový areál, ktorý na Klačne už 25 rokov sľubujeme najmä atletickej komunite. Bol by som rád, aby sa s tým v nasledujúcich štyroch rokoch rátalo ako s mestskou investíciou,“ urobil bodku za schvaľovaním futbalovej investície poslanec Ľubomír Kubáň.

Titulná fotografia – Priestory na Klačne, kde mal pôvodne vzniknúť športovo-oddychový areál. Foto – autor.

Článok bol publikovaný v Ružomberskom magazíne číslo 11/2018.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.