Stav ciest v ružomberskom okrese monitorujú dve kamery

Zdroj: ŽSK
Jednu z nich nájdete pri vstupe do Liptovských Revúc, ďalšiu v Komjatnej. Pozrieť si ich môžete aj cez mobilné zariadenia.

Správa ciest (SC) Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) rozmiestnila 50 kusov meteorologických staníc po celom Žilinskom kraji na cestách II. a III. triedy. „Meteostanice pomáhajú dispečerom SC ŽSK pri operatívnom riadení vozidiel zimnej údržby, ktoré zabezpečujú zmierňovanie a odstraňovanie prekážok v zjazdnosti,“ informuje Gabriela Tisoňová, riaditeľka odboru dopravy ŽSK.

Zdroj: ŽSK

Z pohodlia domova si tak môžete pozrieť stav či teplotu vozovky, ale dozviete sa aj to, aký je v reálnom čase vzduch (teplota, vlhkosť, rosný bod) či vietor (rýchlosť a smer). Nové meteostanice disponujú kamerou vrátane infračerveného prisvietenia. Pôvodne ich bolo rozmiestnených len desať, tento rok však pribudlo ďalších štyridsať. Nový softvér stál ŽSK 332 226 eur s DPH.

Všetky meteostanice. Zdroj: ŽSK

Meteostanice čerpajú energiu zo slnka

Meteostanice sú určené na periodické získavanie, prenos a spracovanie údajov o teplote a vlhkosti vzduchu, rýchlosti a smere vetra, teplote vozovky, stavu vozovky, koncentrácie soli, orientačnej výšky vody na vozovke a obrazového snímku.

Naše meteostanice nie sú závislé na externom napájaní. Napájanie je zabezpečené solárnym systémom. Softvérové riešenie meteostaníc je navrhnuté ako komplexný nástroj na podporu efektívneho a operatívneho rozhodovania dispečerského pracoviska správy ciest. Aplikácia komunikuje s meteorologickými stanicami a zabezpečuje vizualizáciu aktuálnych stavov a ukladá aj históriu,“ informuje Tisoňová.

Správa ciest má nové posypové vozidlá

Správa ciest ŽSK vykonáva zimnú údržbu 1 416 kilometrov ciest II. a III. triedy, 493 kilometrov ciest I. triedy a 17,5 kilometrov R3. „Pri výkone zimnej údržby musíme dodržiavať technické predpisy a operačný plán zimnej údržby a zabezpečovať zjazdnosť ciest podľa ich kategórie, čiže od najvyššej kategórie, po tú najnižšiu, ktorou sú cesty III. triedy,“ doplnila Tisoňová.

Verejnosť môže vidieť aktuálny stav vozovky z pohľadu meteostanice online na stránke Správy ciest ŽSK https://www.sczsk.sk/kamery-mapa-2/

Podľa Tisoňovej bude v tomto roku do zimnej údržby v Žilinskom kraji zapojených 249 zamestnancov a 177 mechanizmov, vrátane 7 nových posypových vozidiel v celkovej hodnote 2,1 milióna eur, ktoré sa budú využívať predovšetkým v zimnom období na horských prechodoch, a  ktoré sú financované z vlastných zdrojov ŽSK a Správy ciest ŽSK.

Zdroj: ŽSK

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.