Stavanie májov v meste a obciach okresu Ružomberok (fotoreportáž)

Stavanie májov patrí k najkrajším jarným zvykom, ktoré sa udržujú dodnes aj v regióne dolného Liptova. Nebolo tomu inak ani tento víkend v meste a obciach okresu Ružomberok.

Prvý máj v Ružomberku spestril kultúrny program v Parku Štefana N. Hýroša. Od 14.00 h sa v ňom predstavil Folklórny súbor Liptov, ktorý uviedol scénické pásmo stavania mája a májové obyčaje. Folkloristi ukázali tradičné stavanie mája v parku pre návštevníkov podujatia.

Máj zdobí aj centrum mesta na rohu ulíc Podhora a Mostová pri vajci. Ešte v piatok 29. apríla ho tam osadili pracovníci Technických služieb. Obe udalosti zachytil náš fotograf vo fotoreportáži, ktoré si môžete pozrieť aj vo fotogalérii na konci článku.

Májová obyčaj začala už v piatok 29. apríla na nádvorí Spojenej školy v Ružomberku. Približne 20 chlapcov a dievčat si pripravilo piesne, ktoré súviseli s tradíciou stavania mája. K tomu pridali aj tance a na školskom dvore vytvorili pestrofarebnú riavu z ľudových odevov z obce Liptovské Sliače.

Májové zvyky ožili aj v obciach dolného Liptova

V obciach dolného Liptova mali májové zvyky viacero podôb, ale ich podstatou bolo postavenie májov pred domami dievčat. Tradičné podujatie zorganizovali v piatok 29. apríla podvečer pred Obecným úradom v Liptovských Revúcach. Milovníkov folklóru zaujal nielen samotný zvyk stavania, ale aj pestrofarebné revúcke kroje.

Ako sa stavali máje v Liptovských Sliačoch si mohli pozrieť jej návštevníci v sobotu podvečer 30. apríla pri tamojšom kultúrnom stredisku. Postarajú sa o to členovia Folklórnej skupiny  Sliačanka. Máj v tento deň vyrástol aj pred Obecným úradom v Liptovskej Osade a to vďaka tamojšej Folklórnej skupine Osaďan. Súčasťou večerného program bolo tiež venčenie mája.

Dolnoliptovský zvyk stavania mája ožil aj v obci Liptovská Teplá v sobotu 30. apríla popoludní pred tamojšou hasičskou zbrojnicou. O dobrú náladu sa postarali členovia folklórnej skupiny z L. Sliačov, Jednota dôchodcov z L. Teplej, ako aj tamojší Dobrovoľný hasičský zbor.

Fotogaléria:

Foto: Jaroslav Moravčík

 

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.