Stolné tenistky Ružomberka majú našliapnuté k ďalšej medailovej sezóne

Tvrdiť to po troch odohratých kolách je odvážne. No tak hovorí klubová ambícia, ktorú dievčatá podporili víťazstvom nad roky nezdolaným slovenským majstrom.

Stolný tenis je v úzadí hlavných ružomberských športov. Iste, dívať sa na rýchlo lietajúcu loptičku ponad malý stôl nie je tak zaujímavé ako futbal či basketbal. V týchto športoch patrí naše mesto do slovenskej „extraligy“. Len športoví nadšenci však vedia, že v stolnom tenise taktiež. Dokonca v mužskej aj ženskej kategórií.

Mládežníčky ako ženy

Nie, nebudete teraz čítať o histórií, význame a dôležitosti celuloidovej loptičky v našom meste. Na to je napríklad publikácia 80 rokov rybárpoľského stolného tenisu.

Zhruba pred mesiacom začala ďalšia stolnotenisová sezóna. Vlaňajšia bola veľmi úspešná. Ženy, môžeme ich nazvať aj Ružomberčanky, hoci zväčša ide o cezpoľné dievčatá, ktoré klub v mladom, neraz žiackom veku angažoval, vychoval a teraz zbiera úspechy. No tak tie ženy, inak, vekom sú všetky ešte juniorky, ledva siahajú po osemnástke. Teda, tie ženy, ktoré sú vekom ešte len juniorky, skončili vlani v slovenskej extralige na medailovom 3. mieste.

„Celý ženský tím je vlastne juniorský,“ vysvetľuje Roman Cibulka aktuálne niečo ako sekretár klubu. V ženskom stolnom tenise je to jednoducho tak. Kým dievčatá chodia do škôl, tak hrajú. Len máloktorá však po dvadsať päťke zostane pri stolnom tenise. Jednoducho, na Slovensku vás tento šport, až na pár svetlých výnimiek, neuživí. Rodina a „poriadna“ práca preto dostanú prednosť. „Ak nejaké ženy vydržia pri stolnom tenise až do dospelosti, tak potom je veľká šanca, že tú ligu ovládnu. Dunajská Streda teraz také má, a preto sú stále majstri,“ pridáva svoj postreh Dalibor Jahoda. V štruktúrach ŠKST Ružomberok prezident a tréner v jednom.

No tak tie ženy, ktoré sú vekom ešte len juniorky, ale hrajú extraligu za ženy Športového klubu stolného tenisu (ŠKST) Ružomberok sú zatiaľ bez prehry, len o skóre na 2. mieste tabuľky. Nič výnimočné, poviete si. Liga práve začala. A zainteresovaní vedia, že tak je to vlastne celé aj v pláne.

Útok na medailu

„Jednoznačne tu musí byť ambícia ísť na medailu. Káder máme zhruba taký istý ako vlani. Možno ešte aj troška lepší. Prvá trojka by to mala byť určite,“ konštatuje Cibulka.

Jednotkou je Nikoleta Puchovanová. Dopĺňajú ju aktuálne Natália Divinská a Paula Čermáková. Naposledy zdolali doma niekoľkonásobného majstra a obhajcu titulu, spomínanú Dunajskú Stredu.

„Dunajská Streda prehrala po asi 10-tich rokoch, takže nás to teší, ale treba povedať, že boli len dve,“ skonštatoval Dalibor Jahoda. Trochu nadniesol čas, aby vystihol význam naozaj dôležitého víťazstva.

Dunajskostredčanky prišli do Ružomberka len dve. Minimum je pritom mať v družstve aspoň tri hráčky. Tá tretia inak prehráva zápasy kontumačne. Aj toto Ružomberku k výnimočnému výsledku pomohlo.

„Dunajská asi aj bude majster, keď sa pozbierajú, tak…,“ nedopovie jasne znejúcu myšlienku Jahoda a pokračuje: „Aj keď ani my sme nehrali ešte v plnej sile. Chýbali nám Šinkárová a Marousková. To by nám tiež ešte pomohlo. Verím, že najmä na play-off budeme v plnej sile. Že Dáša Šinkárová sa dá zdravotne dovtedy do poriadku.“

Do marca, apríla, keď bude play-off na rade, je ešte ďaleko. Dovtedy sa v ŠKST na Žilinskej ceste musia venovať aj mužom, pretože tí sú na tom zase opačne. Hrajú a mali by vyhrať záchranu v extralige.

Viac radosti je v spomínanej talentovanej mládeži, ktorú si v ŠKST starostlivo sledujú po celom Slovensku a pokiaľ talent nájdu a presvedčia, doplnia ho do klubu.

„Tak vzhľadom na to, že máme široký záber medzi mládežníkmi, kvalitných hráčov v týchto kategóriách, tak očakávame medailové zbierky na majstrovstvách Slovenska. Určite medzi juniorkami v extralige. Ale je to šport a musí sa nám aj dariť. Myslím si, že tá robota s mládežou u nás je na dobrej úrovni vďaka trénerovi Jahodovi, ktorý urobil veľa práce v tomto smere. Takže naša ambícia v budúcnosti sú títo mladí hráči,“ uzatvára aktuálny náhľad do kuchyne stolného tenisu v meste Roman Cibulka.

 

Titulná fotografia: Nikoleta Puchovanová (vľavo) a Natália Divinská počas zápasu. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.