Študenti Obchodnej akadémie stážovali v zahraničí

V rámci projektu Erasmus+ študenti Obchodnej akadémie v Ružomberku navštívili Prahu v susednej Českej republike, ale aj poľský Vroclav.

Začiatkom školského roka sa 29 žiakov tretieho a štvrtého ročníka vybralo na dvojtýždňovú stáž do Čiech a Poľska. ,,Po získaní akreditácie na organizovanie projektov v rámci Erasmus+ sme v  školskom roku 2022/2023 mohli vyslať na stáž 13 žiakov do českej Prahy a 16 žiakov praxovalo v poľskom Vroclave,“ uviedla Iveta Baďová, učiteľka z Obchodnej akadémie.

Navštívili Karlove Vary aj poľské Benátky

Trinásť študentov stážovalo v Prahe. Popri získavaní nových skúseností si našli čas aj na menšie výlety. ,,Prahu sme si za svoju cieľovú destináciu zvolili už po druhýkrát, keďže sme v tomto veľkomeste našli skvelých zamestnávateľov a zároveň mesto ponúka nespočetné množstvo pamiatok a krásnych zákutí, ktoré sme vo voľnom čase mali možnosť spoznávať,“ priblížila Baďová.

Počas víkendu stihli navštíviť aj Karlove Vary, ktoré študentov očarili svojou neopakovateľnou atmosférou kúpeľného a festivalového mesta, ale aj ochutnávkou dobrôt českej gastronómie.

V poľskom Vroclave študenti praxovali najmä v hoteloch, ktorých je v centre Dolnosliezskeho vojvodstva pomerne veľa. „Mesto nás očarilo svojou atmosférou pripomínajúcou Benátky – leží totiž na 12 ostrovoch, ktoré spája viac než 100 mostov vedúcich k nádherným parkom a významným pamiatkam,“ nadchla sa Baďová.

Bez angličtiny by nepochodili

Do Poľska sa študenti vybrali najmä kvôli získavaniu pracovných návykov v poľských firmách a hoteloch, no nemenej dôležité bolo pre nich aj zistenie, že bez znalosti cudzích jazykov sa v zahraničí, hoci aj na skok od Slovenska, nezaobídu.

,,Angličtina sa pre študentov stala významným dorozumievacím prostriedkom nielen v zamestnaní, ale aj vo voľnom čase, keďže mesto je centrom študentov z celej Európy, ktorí si ho vybrali ako svoju mobilitnú destináciu,“ informovala Baďová.

Účasť v projekte Erasmus+ má pre Obchodnú akadémiu v Ružomberku, jej študentov a učiteľov obrovský význam už viacero rokov. Prináša pracovné skúsenosti v zahraničí, preto sa jej absolvovaním zvyšujú šance študentov na uplatnenie sa na domácom, ale aj medzinárodnom trhu práce.

,,Študenti  majú možnosť zlepšiť si svoje jazykové znalosti, no hlavne overiť si teoretické vedomosti v praxi a získať nové zručnosti pod vedením skúsených mentorov,“ dodala na záver Baďová.

Projekt bol financovaný z prostriedkov Európskej únie. V aktuálnom školskom roku má Obchodná akadémia k dispozícii 61 680 eur na organizovanie rôznych projektov.

Fotogaléria

Foto: Obchodná akadémia Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.