Študenti sa v Ružomberku učia o vojenskom zdravotníctve

Študenti na prvej prednáške. Foto: ÚVN Ružomberok
Najnovší predmet zaujíma takmer štyridsať študentov. Na prednáškach sa dozvedia aj o špecifickej starostlivosti o raneného v taktických bojových podmienkach či základoch medzinárodného vojnového a humanitárneho práva.

Referát vedy a výskumu Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Ružomberku v spolupráci s Fakultou zdravotníctva Katolíckej univerzity (KU) v Ružomberku v utorok 14. februára spustili výučbu v novom voliteľnom predmete – Úvod do vojenského zdravotníctva, ktorým sa v letnom semestri akademického roka 2022/2023 v Ružomberku bude zaoberať 38 študentov. Počas výučby navštívia študenti aj niektoré vojenské útvary.

Úvodnej prednášky sa zúčastnili aj riaditeľ nemocnice Robert Rusnák spolu s Jozefom Babečkom, prodekanom Fakulty zdravotníctva KU v Ružomberku.

Naučia sa, ako funguje vojenské zdravotníctvo

Obsahom výučby predmetu bude história vojenského zdravotníctva, organizácia vojenského zdravotníctva v Ozbrojených silách SR, tiež činnosť vojenských zdravotníkov v špeciálnych vojenských útvaroch či zdravotnícka výbava jednotlivca a vojenského zdravotníka, triedenie zranených a základy zdravotníckeho odsunu ranených, ale aj pôsobenie vojenských zdravotníkov v zahraničných operáciách a vzdelávanie vojenských zdravotníkov.

“Ide o unikátny projekt – predmet na Slovensku, po ktorého absolvovaní študenti získajú základný prehľad o organizácii vojenského zdravotníctva a špecifikách činnosti vojenských zdravotníkov organizovaných vo funkciách na konkrétnych pracoviskách,” uviedol Robert Rusnák, riaditeľ ÚVN v Ružomberku.

Riaditeľ nemocnice Robert Rusnák vysvetľuje študentom základné informácie o predmete. Foto: ÚVN Ružomberok

„Študenti, ktorí tento voliteľný predmet absolvujú, získajú základný prehľad o organizácii vojenského zdravotníctva a špecifikách činnosti vojenských zdravotníkov organizovaných vo funkciách na konkrétnych pracoviskách,” podotkla Dišková a doplnila, že zároveň nadobudnú poznatky o možnostiach vzdelávania vojenských zdravotníkov doma a v zahraničí a ich pôsobení v rámci domáceho i medzinárodného krízového manažmentu.

Zdroj: ÚVN

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.