Epidémia chrípky zatiaľ neprepukla. Dve škôlky však museli zavrieť

Chorobnosť je v týchto dňoch zvýšená aj v našom okrese, no epidemiologické čísla zatiaľ nedosahuje.

Najviac chorých je aktuálne medzi deťmi od 0 do 5 rokov. Akútne respiračné ochorenia tu podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) vykazuje 221 detí, čo je chorobnosť necelých osem tisíc na stotisíc obyvateľov.

„O epidémiách sa dá hovoriť pri chorobnosti cez 10 000 obyvateľov,“ vysvetlila Jana Mravcová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Liptovskom Mikuláši.

Druhá najohrozenejšia skupina sú mladí od 6 do 14 rokov, kde je chorobnosť aktuálne na úrovni 5,5 tisíca na stotisíc obyvateľov. Približne rovnako je chorých aj medzi mládežou vo veku od 15 do 19 rokov. Dospelí v produktívnom veku v okrese dosahujú chorobnosť takmer 1300 obyvateľov, ľudia nad 60 rokov niečo cez 900 ochorení na stotisíc obyvateľov. Vyplýva to z najnovších štatistík RÚVZ v Liptovskom Mikuláši.

„Na Slovensku prebieha vrchol chrípkovej sezóny 2017/2018, takže aj v okrese Ružomberok je chorobnosť na akútne respiračné ochorenia a chrípku zvýšená,“ hovorí Mravcová.

Napriek nárastu ochorení medzi spomínanými deťmi do päť rokov, celková chorobnosť v v ružomberskom okrese za ostatný týždeň mierne poklesla. Chorých je takmer 2400 zo stotisíc obyvateľov.

Hygienici v Mikuláši majú aktuálne čísla z viac ako 80 percent detských ambulancií a takmer 60 percent všeobecných lekárov v okrese.

V rámci opatrení museli v tomto týždni obmedziť dve škôlky a jednu školskú triedu. V Stankovanoch chorobnosť presiahla 50 a v škôlke na Riadku dokonca 60 percent. Obe zostali vo štvrtok a piatok zatvorené. V Černovej zostala jedna trieda miestnej základnej školy zatvorená už od utorka, pretože počet chorých v nej presiahol polovicu.

Hygienici napriek tomu celoslovensky varujú, že chrípka svoj vrchol ešte nedosiahla. Odporúčajú najmä časté vetranie a umývanie rúk. Dobré tiež je vyhýbať sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí a správne obliekanie.

Ilustračné foto. Zdroj – čas. sk

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.