Štvrtá stovka na konte. Ružomberčanky deklasovali Poprad na jeho palubovke

Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v sobotu 11. decembra v rámci 12. kola Niké extraligy žien nad Popradom 112:49. Ružomberčankám sa podarilo už štvrtýkrát v tejto sezóne zaznamenať v zápase slovenskej ligy viac ako 100 bodov.

Domáce Popradčanky, ktoré v doterajšom priebehu extraligy zaznamenali v desiatich dueloch štyri výhry a šesť prehier, išli do zápasu s cieľom prekvapiť favorita z Liptova. Naopak hosťujúce Ružomberčanky zaknihovali v aktuálnej sezóne slovenskej ligy stopercentnú úspešnosť, keď v žiadnom z 12 odohraných stretnutí nenašli premožiteľa.

Od úvodu zápasu udávali tempo v stretnutí Ružomberčanky. Tie si hneď na začiatku prvej štvrtiny vytvorili náskok 0:10 čím jasne deklarovali, že za víťazstvom idú hneď od začiatku zápasu. Následne prvé body v stretnutí zaznamenali Popradčanky, ale hneď na to „Ruža“ odpovedala úspešným dvojbodovým pokusom (2:12). Onedlho síce hráčky spod Tatier skorigovali stav zápasu na 7:12, ale hosťujúci celok žiadnu drámu nepripustil.

O chvíľu sa síce scenár zopakoval a rozdiel medzi obidvoma tímami bol opäť päťbodový (9:14), ale od tohto momentu už domáce hráčky na ružomberský „valec“ nemali. V polovici prvej štvrtiny svietil na ukazovateli skóre stav 12:19 a vtedy Liptáčky zapli naplno. V tom momente prišiel 11-bodový „uragán“ Ružomberčaniek, ktorý domáci tím doslova „zmietol“ z palubovky. Po úvodnej desaťminútovke bolo skóre 12:30 a Ružomberok už po prvej desaťminútovke položil základ víťazstva.

Nasledujúcu štvrtinu otvorili úspešnou „dvojkou“ Liptáčky a priebeh druhej desaťminútovky bol opäť v réžii hostiek. Tie svoj stav kontinuálne navyšovali počas celej druhej štvrtiny. Domácim sa síce podarilo mierne skorigovať skóre na 20:34, ale za krátko navýšila „Ruža“ svoje vedenie na 20:39. Od stavu 22:41 Ružomberok zaznamenal výbornú pasáž, keď ôsmimi bodmi v rade odskočil svojmu súperovi na rozdiel 27 bodov.

Ku koncu druhej desaťminútovky bol už rozdiel medzi obidvoma tímami 30-bodový (24:54) a v tej chvíli už bolo jasné, že „Ruža“ mieri za ďalším víťazstvom. V závere druhej štvrtiny Liptáčky zaznamenali ešte úspešný trojbodový pokus, a definitívne tak uzavreli skóre druhej desaťminútovky na 14:29. Po polčase bol celkový stav 26:59 a hosťujúce hráčky mierili za štvrtou „stovkou“ v sezóne.

Ružomberský uragán pod Tatrami

Po polčase pokračovala spanilá jazda Ružomberčaniek. „Ruža“ zaznamenala obdivuhodnú 15-bodovú šnúru a odskočila súperovi na rozdiel priepastných 48 bodov (26:74). Potom sa o slovo prihlásili aj hráčky spod Tatier, ktoré zaknihovali päť bodov po sebe. To ale nič nezmenilo na ofenzívnom predstavení hosťujúceho celku. V polovici tretej štvrtiny bol stav 34:77 a jubilejný 80. bod Ružomberka v zápase bol otázkou času.

Liptáčky ho napokon zaznamenali, keď zaknihovali šesť bodov po sebe a svoj náskok zveľadili na rozdiel 49-tich bodov (34:83). V posledných sekundách tretej desaťminútovky sa Ružomberku podarilo zaznamenať päťbodovú šnúru, ktorou sa priblížili k stému bodu v zápase. Po tretej štvrtine bol stav 37:88 a Ružomberčanky si stretnutie evidentne užívali.

Poslednú desaťminútovku odštartovala „Ruža“ rovnako ako skončila predošlú. Päťbodovou šnúrou sa Ružomberčanky priblížili k stobodovej hranici zaknihovaných bodov v zápase. Už v úvode poslednej štvrtiny bol stav duelu 39:99 a ružomberské „galapredstavenie“ pokračovalo ďalej. O chvíľu sa Američanke Adrianne Motleyovej podarilo zaznamenať jubilejný 100. bod v zápase, ktorým navýšila vedenie „Ruže“ na rozdiel 59-tich bodov (41:100). Liptáčky aj po dovŕšení stého bodu v stretnutí pokračovali v „demolácii“ súpera a mierili za najvyšším počtom bodov v zápase zaznamenaných túto sezónu.

To sa napokon Ružomberčankám aj podarilo. Ku koncu záverečnej desaťminútovky bolo skóre 48:106 a v tomto momente už „Ruža“ prekonala svoj najvyšší tohtosezónny nástrel. Do konca poslednej štvrtiny zaknihovali hosťujúce hráčky ešte šesť bodov, pričom Popradčanky zaznamenali iba jeden bod. Po záverečnom klaksóne svietil na ukazovateli skóre stav 49:112 a Liptáčky si pripísali jednu z najvyšších výhier v tejto sezóne. Zaujímavosťou je, že Ružomberčankám sa v tejto sezóne podarilo už druhýkrát zaznamenať viac ako 100 bodov proti Popradu. V októbrovom stretnutí 5. kola Niké extraligy žien triumfoval Ružomberok na domácej palubovke nad Popradčankami 105:48.

Zápas legionárok

Zápas pod Tatrami sa niesol v réžií zahraničných hráčok. Najviac bodov v stretnutí zaznamenala Srbka Teodora Turudićová, ktorá zaťažila konto súpera 21 bodmi, pričom až 16 z ich zaknihovala v prvom polčase. Skvelo jej sekundovala Američanka Marté Graysová, ktorá v zápase zaznamenala 20 bodov, ku ktorým pridala šesť doskokov. Zo Sloveniek sa najviac darilo Miroslave Praženicovej, ktorá zaknihovala 17 bodov. Aj zvyšné legionárky v ružomberskom drese sa nenechali zahanbiť. Američanka Adrianne Motleyová zaťažila konto Popradčaniek 15 bodmi, ku ktorým pridala šesť doskokov. Za zmienku stojí aj 13 bodov Chorvátky Patricie Burovej.

Domáce Popradčanky bodovo potiahla predovšetkým Mariana Tetemondová, ktorá zaznamenala 11 bodov v stretnutí. Krok s ňou držala hlavne Dominika Drobná, ktorá zaknihovala 10 bodov. Trojicu najúspešnejších hráčok v domácom drese uzatvorila Katarína Barillová, ktorá zaťažila konto súpera ôsmimi bodmi.

Ružomberčanky zaznamenali v zápase vyššiu úspešnosť streľby (vyše 52 %) ako domáce Popradčanky (40,4 %). Predovšetkým počas druhej štvrtiny mali Liptáčky vysokú presnosť streľby, ktorá sa zastavila na 63 %. V podobnom duchu pokračovala „Ruža“ aj v tretej desaťminútovke, keď bola jej úspešnosť streľby na úrovni 61 %.

Spokojnosť s ofenzívou, nie s defenzívou

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja vyjadril spokojnosť s výsledkom zápasu. „V porovnaní so stredou, keď sme hrali proti UMB Banská Bystrica, sme už nastúpili s nejakou väčšou mierou energie. Celkom sa dalo na to pozerať.“

Ružomberský kormidelník ale nebol spokojný s defenzívnou činnosťou svojich zverenkýň. Na druhej strane ho potešila ofenzívna hra mužstva. „Stále nie som spokojný s tým, ako bránime. Dievčatá tam síce nechávajú dosť síl, ale prepadávame a dostávame lacné body. Určite malo menej lôpt skončiť v našom koši. Smerom dopredu to bolo celkom fajn, hoci sa vyskytlo pár rušivých momentov.“

Ružomberok si tak po výhre nad Popradom upevnil prvé miesto v tabuľke Niké extraligy žien. Najbližší zápas odohrajú zverenkyne Juraja Suju v stredu 15. decembra, keď v rámci Európskeho pohára FIBA (Eurocup) privítajú na domácej palubovke ruský tím BC Nadežda Orenburg. Odveta, ktoré je na programe 22. decembra, sa hrá na ruskej pôde. V rámci slovenskej ligy čaká na Ružomberok ešte jeden tohtoročný duel a to hneď so súperom najvyššieho „rangu“. V sobotu 18. decembra odohrá „Ruža“ veľmi dôležitý a náročný zápas proti Piešťanským Čajkám, ktorým uzavrie tohoročný basketbalový rok.

BAM Poprad – MBK Ružomberok 49:112 (12:30, 26:59, 37:88)

Body za BAM Poprad: Tetemondová 11, Drobná 10, Barillová 8, Lysová 7, Taušová 6, Vyšňová 3, Húsková a Michlíková po 2 – MBK Ružomberok: Turudićová 21, Graysová 20, Praženicová 17, Motleyová 15, Burová 13, Havranvá 8, Buknová a Tarnachowiczová po 7, Stašová 4. Trojky: 7-13. Diváci: bez divákov. Úspešnosť streľby: 40 % – 52 %. TH: 12/4 – 14/11. Rozhodovali: Donovalová, Gacík a Karnay. Štvrtiny: 12:30, 14:29, 11:29, 12:44.

Titulná fotografia: Basketbalová akadémia mládeže Poprad/Facebook.