Súdruh Socializmus zabudol na to, že raz zostarne aj on

Je jedno či aj tzv. reálny, ako sa mu v osemdesiatych rokoch minulého storočia zvyklo v reči jeho ideológov spoza rečníckych pultov hovoriť, no jedno bolo isté, že raz zostarne aj on. V dobrých veciach výstavby bytových domov si vraj v nejakom jeho období rozkvetu prisvojil materialistickú ideu, že štvorpodlažné bytovky výťahy nepotrebujú.

Bežní  projektanti , stavbári a tí starší majúci bližšie k päťdesiatke čo montovali panelové bloky a bytové jadrá s vaňami si to práve vtedy uvedomili. Ale už bolo neskoro a nedalo sa s tým už nič robiť.

Po štyroch dekádach prežitých rokov sa v južnej časti mesta na Papiernickej ulici  stavanej v polovici sedemdesiatych rokov, zrazu objavil fenomén chýbajúcich výťahov. Vtedy tridsiatnici, no dnes mnohí hlboko po sedemdesiatke s podlomeným zdravím , operáciami po zlomeninách a problémami s pohybových ústrojenstvom a chrbticou, začali počítať schody a vynesené kilá svojich nákupov.  A idúc dolu po schodoch niektorí aj keď už odľahčení ,opäť prekonávajúci tortúru, na ktorú  vtedajší socializmus nemyslel.

Ako sa hovorí, proti veku nie je lieku, ale aj acylpyrin niekedy zaberie, a pomôže pacientovi.  Lenže dnes už takýto liek nestačí. Ten by sa nazýval osobný výťah . Jeho inštalovanie v dnešnej dobe 5 G a na prachu štvrtej priemyselnej revolúcie by nemalo byť problémom.  A ak bytovka bude slúžiť ďalej, potom aj tí skoro dnešní štyridsiatnici v nej zostarnú a výťah budú raz potrebovať.  Nepochybne okrem toho sa umlčia aj kuvičie hlasy tých, bývajúcich na prvom a druhom podlaží, ktorí sa kedysi proti nim hlasovaním postavili a vyjadrili, že im budú pred ich dverami robiť hluk a oni výťah používať nebudú.

Priestor pre inštaláciu ľahkých, bezhlučných a možno aj výťahov pre jednu osobu, vo vchodoch existuje ( viď fotografia ), no prikročiť k  inštalovaniu výťahov  bude väčším problémom.

Mesto a príslušné organizácie či správcovia takýchto bytových blokov by v dohľadnom termíne mali porozmýšľať ako ďalej do budúcnosti , ktorá raz fyzický stav opotrebovaného organizmu dobehne a vystaví mu  zdravotne – športový  účet  vykráčať bez podpory inej osoby na najvyššie poschodie.

Nakoniec, ak už sme pri téme osobné výťahy, či rôzne bezbariérové vstupy, ktoré v našom meste roky absentovali či niekde ešte aj s výťahmi chýbajú, (aj Liptovské múzeum) treba si uvedomiť to. že objekty obohatené o takéto dnes už nevyhnutné zariadenia získavajú ako nehnuteľnosti na cene s vyššou pridanou hodnotou a funkčnosťou budovy.  O obslužnosti daného objektu už ani nehovoriac.

Keby sa za tridsať rokov od bývalej vlády reálnych socialistov prikladala korunka ku korunke, a či desať rokov euro k euru ,pred takýmto problémom by sme sa neocitli. Určite, že výťahy ani v socializme neboli zadarmo a používatelia si za ich služby priplatili.   Sociálno-demokratickým vládam so sociálnym cítením, či sociálne orientovaným trhovým hospodárstvam, regionálnym , okresným a  aj miestnym samosprávam tento fenomén akosi ušiel a ukryl sa do neznáma.

Mýtus eurofondy  verzus domové výťahy

Je skoro neuveriteľné, ako si  niekde  miestne samosprávy a mestá dokázali utrhnúť časť z eurofondov a naložiť s nimi nezmyselne a doslova ich prešustrovať. Pred štyrmi rokmi v Hnúšti robili rekonštrukciu námestia ktorá ich stála 718 tisíc eur a kde 8 lavičiek stálo 62 tisíc eur !!  V tej dobe ste aj v Ružomberku mohli kúpiť či predať trojizbový byt na desiatom poschodí  za 50 tisíc eur.  V Dolnom  Kubíne rekonštrukcia verejných toaliet stála 104 tisíc eur a v Oslanoch si z nich zabezpečili zametacie auto za 400 tisíc , ktoré malo zametať len 14 km ciest. To len pre dokreslenie čísiel a porovnanie k cenám bežných domových výťahov pohybujúcich sa na sume 40 – 45 tisíc eur.

Niektoré pre Slovensko určené a zdefraudované eurofondy neboli dotknutými vládnymi garnitúrami dodnes vysvetlené a zdôvodnené . Predražené cétečka a iné verejné obstarávania sú už dávno za nami, tak ako  jeden a pol  miliardy eur zbytočne vyhodených za informáciu a digitalizáciu za čias minulej Pellegríniho vlády, ktorá sa minula účinkom. Tak to tvrdí pani vicepremiérka Remišová , kritizujúca aj bývalé nečerpanie eurofondov, keď dnes ich do roku 2023 máme vyčerpať ešte za 8,5 miliardy.

V sociálnych programoch určených pre slovenské mestá  by sa iste nestratili a ani nevytunelovali , keby mohli zavadiť aj o bytovú výstavbu , odhryznúť z koláča eurofondov pre rekonštrukciu starších  bytových domov, kde osobné výťahy a ich inštaláciu bývalé socialistické vlády sa čias chozraščotu do stavieb štvorpodlažných domových bytov neplánovali a nezakalkulovali.

Ostáva už len na mestách či sa pokúsia i o takýto náhľad a iné trochu netradičné využitie eurofondov, než na ktoré boli dodnes zvyknuté . Určite pre niektorých divoký návrh,  ktorý by sa mohol rozmeniť na drobné  s  pouvažovaním o ňom  aj  na pôde regionálnych zastupiteľstiev.

Pri predpoklade, že mestá a ich matriky, majú akú takú „demografickú mapu „ ulíc, bytových domov a iných obyvateľných objektov, kde ich občania žijú a  akú  občiansku vybavenosť majú,  potom by to problém byť nemal.

Myslieť ale na to všetko musia  predovšetkým  správcovia bytov, bytových družstiev, či iných bytových združení. Čas pokročil a čierny panelákový Peter zostal na pleciach seniorov – ľudí so značne zníženou a možno pre niektorých už takmer s nulovou pohyblivosťou.

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.