Švošov a Hubová budú mať novú cyklolavičku

Vizualizácia novej lavičky, po ktorej budú môcť prechádzať aj cyklisti. Foto: archív obce Švošov
Lavička ponad Váh, spájajúca obce Hubová a Švošov, je pre havarijný stav dlhodobo uzatvorená. Vzhľadom na jej opotrebovanie hrozí nebezpečenstvo zrútenia.

Lavičku má v správe obec Švošov, využívajú ju však obyvatelia obidvoch obcí. Na základe posúdenia statika ju v roku 2019 uzatvorili. Oficiálny prechod po nej je teda zakázaný. Denne po nej však prejdú desiatky ľudí, čím riskujú svoje zdravie a životy. Skracujú si tak cestu do práce či do školy a späť. Inak by museli obchádzať šesť kilometrov na autobusovú či vlakovú stanicu.

„Lavička zo šesťdesiatych rokov minulého storočia, vzhľadom na zlý technický stav, sa už nedá opraviť. Najhoršie sú na tom nosné laná, ktoré sa môžu pretrhnúť. Aj dosky sú miestami prehnité,“ povedal Milan Široň, starosta Švošova. Dodal, že riešením je výstavba novej lavice.

Prechod cez lávku medzi Hubovou a Švošovom je oficiálne zakázaný.  Foto: archív obce Švošov

Novú lavičku postavia do roka

Dotknuté obce na ňu doteraz peniaze nemali. Nedávno získali 1,5 milióna eur z eurofondov, ktoré im to umožnia. „Nová lávka bude slúžiť peším i cyklistom. Bude súčasťou novej cyklotrasy v dĺžke 1,5 kilometra, ktorá sa napojí na súčasnú cyklotrasu Hubová – Švošov – Komjatná,“ doplnil M. Široň.

Podľa starostu Švošova, lavička by mala byť skolaudovaná v októbri budúceho roka. V týchto dňoch prebieha verejné obstarávanie na jej zhotoviteľa. Hubová i Švošov sa budú podieľať na jej spolufinancovaní piatimi percentami. Každá obec prispeje rovnakým dielom – 2,5 percentami.

Vizualizácia novej lavičky, po ktorej budú môcť prechádzať aj cyklisti. Foto: archív obce Švošov

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.