Tenistky v lige nevyhrali, ale ani nevypadli

Ružomberské tenistky skončili v aktuálnom ročníky extraligy družstiev na poslednom 8. mieste. Keďže všetky nižšie súťaže pre koronakrízu zrušili, po športovej stránke ich nemá kto nahradiť.

Na Makovického ulici, kde sídli Tenisový klub (TK) Ružomberok, si vydýchli. Po troch prehrách, v štvrťfinále s Piešťanmi, v dueli o 5. – 8. miesto so Sláviou STU Bratislava a napokon v stretnutí o 7. miesto s Lieskovcom, zostal Čierny Peter v rukách TK Ružomberok. „Tento rok z našej najvyššej tenisovej súťaže mužov a žien nikto nevypadol. Všetky ostatné súťaže družstiev, vrátane mládeže, boli kvôli koronavírusu zrušené. Nikto teda nevypadol, nikto ani nepostúpil,“ informoval tajomník domáceho klubu Jozef Virág.

Samotný výsledok je ale menej podstatný z toho, čo ho trápi.

Proti silnej konkurencii

Ružomberčanky sa do extraligy vrátili po šesťročnej pauze v roku 2018. Skončili siedme, vlani šieste, no a teraz im prischla nepopulárna, posledná 8. priečka.

„Je to realita. V Bratislave, Piešťanoch či Trnave, kde sú veľké kluby, sú trošku inde. My ostatní len pozbierame hráčov a hráčky zo širokého okolia alebo ich získame na krátkodobé hosťovanie. Ťažko im môžeme konkurovať bez vlastnej a širokej základne,“ vysvetľuje podstatné príčiny aktuálneho neúspechu, ktorý nemá v dohľade konca, Jozef Virág. Muž, ktorý je pri ružomberskom súťažnom tenise roky.

„Naše družstvo je doslova pozbierané a vyskladané. Kvôli korone a následne aj zlému počasiu sme mali pred extraligou jeden spoločný tréning. Aj to v hale v Mikuláši. Dievčatá nemali toľko natrénované a odohraté, ako silnejší súperi z klubov, kde je oveľa väčšia konkurencia, a teda aj sparing. To všetko sa na tom výsledku odzrkadlilo,“ pridal svoj pohľad nehrajúci kapitán extraligového tímu TK Ružomberok Jaroslav Taraj.

V družstve mal len dve odchovankyne. Zuzanu Legerskú, ktorú si viacerí fanúšikovia pamätajú zo slávnych rokov 2008 – 2010 ako Michaličovú. Druhou bola Romana Tarajová, dcéra nehrajúceho kapitána. Hoci je z D. Kubína, vyrástla na dvorcoch TK Ružomberok.

„Dcéra prišla zo školy v USA, absolvovala dvojtýždňovú karanténu a štyri dni po nej nastúpila na zápas. Zuzana sa zase k tenisu vrátila po piatich rokoch,“ vysvetlil Taraj, ako je to s ružomberskými tenistkami, ktoré ako-tak majú na najvyššiu slovenskú súťaž.

Doplnila ich veteránka Silvia Chudá, ktorá je členkou domáceho TK, ale nie je odchovankyňou. Dlhoročne v Ružomberku hosťuje aj Daniela Hláčiková, nuž a posledné roky chodí na Liptov hosťovať aj jednotka výberu, Češka Hana Pektorová.

„Na tie podmienky a pri takej konkurencii nie je tragédia, ako sme skončili. V našom prípade však vidíme, že sme v nejakej generačnej diere a nemáme momentálne z čoho vyberať.  Bude to výzva, ako vyskladať tím na budúci rok,“ hovorí Taraj o budúcej sezóne, kde bude Ružomberok stále medzi elitou.

Tenistky TK Ružomberok (v bielom) pred stretnutím v Lieskovci. Zľava nehrajúci kapitán Jaroslav Taraj, Hana Pektorová, Daniela Hláčiková, Silvia Chudá, Romana Tarajová a Zuzana Legerská. Zdroj: etenis.sk

Schmiedlová neprišla

Ružomberčanky narazili v 1. kole na Piešťany. Nie tak dávno za nich pravidelne nastupovala Magdaléna Rybáriková, a hoci na súpiske figuruje, s tenisom už skončila. Aj bez nej ale domáce Kúpele vyhrali 4:1. Jediný bod Ružomberčaniek uhrala Pektorová.

Nasledoval domáci duel so Sláviou STU Bratislava v ktorej radoch bola na súpiske aj slovenská dvojka Anna Karolína Schmiedlová. Kým v 1. kole za svoj klub proti Slovanu Bratislava a Belinde Benčičovej (8. hráčka WTA) nastúpila, do Ružomberka na duel o 5. – 8. miesto už neprišla. Jediný domáci bod pri prehre 1:4 uhrala Romana Tarajová.

Zápas o všetko mal hrať Ružomberok doma. Lenže pre dážď sa so súperom z Lieskovca dohodli, že budú hrať u nich, pri Zvolene, kde majú k dispozícii halu s dvomi kurtmi. Napokon tam nepršalo toľko, ako na Liptove a zápas mohli odohrať vonku. Lieskovec vyhral nad “domácim” Ružomberkom 4:3. Body získali Legerská, Pektorová a vo štvorhre Hláčiková s Tarajovou.

„Aj keď sme skončili poslední, nebolo to také, že by sme vyhrmeli. Najmä s Piešťanmi, a Lieskovcom sme odohrali dobré zápasy, ktoré sa mohli zlomiť aj v náš prospech. V Piešťanoch sme však nastolené tempo jednotlivých zápasov s dobre trénovanými domácimi nevydržali. V Lieskovci sa nám zranila Silvia Chudá, musela skrečovať a navyše som s ňou rátal do štvorhry,“ zhodnotil výsledky Taraj.

Kompletné výsledky Ružomberčaniek nájdete na stránke slovenského tenisového zväzu.

Ružomberský tenis zažil najslávnejšie obdobie v súťaži družstiev presne pred desiatimi rokmi. Dievčatá hrali finále extraligy proti Slovanu Bratislava, v družstve aj so slovenským juniorským talentom a dnes poslankyňou národnej rady Romanou Tabakovou, prehrali 3:4. Rok predtým boli dievčatá v extralige na 4. a v roku 2008 na bronzovom 3. mieste.

Leto plné tenisu

Muži mali hrať svoje zápasy 2. ligy, čo je tretia najvyššia súťaž na Slovensku, ale aj ich súťaž padla za športovú obeť pandémii. TK Ružomberok z jedenástich prihlásených súťaží družstiev odohral v tomto roku len extraligu žien. Fanúšikovia súťažného tenisu ale o zábavu neprídu.

„Od júna do konca augusta máme v pláne deväť mládežníckych turnajov. Začali sme triedou D, ale čakajú nás aj dva A turnaje. Lahôdkou budú A turnaje mužov a žien od 15. do 19. augusta,“ informoval o lákadlách tenisového leta Jozef Virág.

Počtom najväčšie meranie síl bude na dvorcoch TK Ružomberok od 8. júla, kedy príde 60 dorastencov a 60 dorasteniek v rámci slovenského turnaja B kategórie.

„V klube máme v súčasnosti 35 detí. Trénerom je Pavol Balážik, ale pomáha nám aj Milan Sekera, ktorý trénuje na svojich dvorcoch na Klačne,“ priblížil aktuálnu situáciu v ružomberskom mládežníckom tenise Virág.

Vrcholom tenisového roka na antuke bude tradičný septembrový turnaj amatérov a hobby tenistov Guláš Ópeň.

„Jasné, s tým počítame,“ potvrdil Virág.

 

Titulná fotografia – Tenistky TK Ružomberok (v bielom) pred stretnutím doma so Sláviou STU Bratislava. Zľava nehrajúci kapitán Jaroslav Taraj, Hana Pektorová, Daniela Hláčiková, Silvia Chudá, Romana Tarajová a Zuzana Legerská. Zdroj: etenis.sk

 

 

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.