Teplo a voda nezdraželi, za elektrinu a plyn si ale priplatíme

Hoci potraviny dražejú a na vyššie faktúry je potrebné sa pripraviť aj pri elektrine či plyne, poplatky za dane v meste sa v tomto roku nemenia.

V chladných januárových dňoch asi každého pri regulovaní radiátora napadne, koľko to vlastne za teplo platí. Už päť rokov bez prestávky 25,32 eur s DPH za gigajoule. Spoločnosť CZT Ružomberok, ktorá sa stará o distribúciu tepla v meste, cenu nezmenila ani pre rok 2019.

Spotrebúvame čoraz menej tepla

„Viaceré teplárne kvôli vyšším cenám plynu či nákupu emisií CO2 zvýšili cenu tepla pre tento rok. Napriek týmto a ďalším vplyvom sme cenu tepla pre tento rok v meste nezvýšili,“ informoval riaditeľ spoločnosti CZT Vladimír Lajčiak.

Ružomberok zásobuje teplom spoločnosť Mondi SCP, ktorá ho vyrába primárne pre svoju potrebu.

Na cenu tepla pritom vplývajú aj ďalšie faktory ako mzdy, ceny elektriny, ale aj množstvo predaného tepla. Práve posledný ukazovateľ predpovedá, že dlho to už s cenou tepla na súčasnej úrovni u nás nemusí zostať.

„Rok 2018 bol historicky najteplejší, čo v praxi znamenalo nižší predaj tepla o 8 percent oproti plánu,“ vysvetľuje Lajčiak.

Vplyv na nižší predaj majú nielen zatepľovacie opatrenia, ale aj úspornejšie správanie domácnosti, a tiež spomenuté teplejšie počasie.

Vodári sa pripravujú na investície

Pre tento rok nebude drahšie v meste ani vodné a stočné. „Cenu vodného a stočného neupravujeme, teda pôjdeme v tých istých cenových reláciách, ako v roku 2018,“ povedal pre Spoločník riaditeľ Vodárenskej spoločnosti Ružomberok Milan Mojš.

Vodári plánovali zdvihnúť cenu vody naposledy na začiatku roka 2017. Vtedy však povolené celoslovenské zdražovanie zo strany Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) spôsobilo celoslovenský škandál, v rámci ktorého stopli aj vyššie ceny pre Ružomberok.

Ako každý rok, chystajú sa investovať. Tento rok takmer 790-tisíc eur. Časť z toho je však dokončenie minuloročných plánov.

V Ružomberku pôjdu peniaze do pokračovania rozširovania vodovodu v Texicome, rekonštrukcie kanalizácie na Tatranskej ulici a ulici Karola Salvu či vybudovaniu infraštruktúry pre IBV Kalvária. Časť peňazí zhltne rekonštrukcia vodárenských objektov a výpočtová technika.

Dane bez zmeny

Citlivou témou sú aj obecné daňové poplatky. Daň z pôdy, z nehnuteľnosti, daň za komunálny odpad či za psa sa v tomto roku taktiež nemenia. Ak by aj poslanci odsúhlasili zmenu, platiť začne až od roku 2020.

„Zmena týchto daňových sadzieb musí nastať vždy k prvému dňu nového roka,“ vysvetľuje jednoduchý princíp Janka Svrčeková, vedúca oddelenia ekonomiky a majetku na Mestskom úrade v Ružomberku.

Súčasťou týchto sadzieb sú aj dane za záber verejného priestranstva či daň za prenocovanie. Ani tieto poplatky sa nemenia.

Za odpad tak platíme približne 22 eur ročne za osobu, pri nehnuteľnostiach je sadzba 20 centov za meter štvorcový, v mestských častiach 15 centov. Daň za psa sa tiež zatiaľ nemení, ani pre dôchodcov. V rodinnom dome zaplatíte 7 eur, v byte 34 eur.

Viac zaplatíme za elektrinu a plyn

Vyššie poplatky však určite zaplatíme vo faktúrach za elektrinu prípadne plyn. Avizujú to prakticky všetci väčší dodávatelia. Zdvihnutie cien im odobril aj ÚRSO.

„Percento zmeny koncovej ceny pre rok 2019 je v jednotlivých sadzbách pre domácnosti rôzne a pohybuje sa v rozmedzí od 5,4 do 8 percent,“ približuje vyššiu cenu elektriny aj pre Ružomberčanov Michaela Krivá, hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky (SSE).

Podľa priemerných cien a spotreby toto zvýšenie podľa SSE znamená, že domácnosť, ktorá elektrinou nekúri, zaplatí v tomto roku mesačne o necelé dve eurá viac. Domácnosti s vyššou spotrebou, ktoré elektrinou aj kúria, zaplatia mesačne v priemere o šesť eur viac.

Rástli aj ceny plynu. Podľa Ondreja Šebestu, hovorcu Slovenského plynárenského priemyslu, si domácnosti, ktoré plyn využívajú len na varenie (kategória D1) ročne priplatia priemerne viac ako 14 eur. Tam, kde plyn používajú aj na ohrev vody a v menšom aj kúrenie (D2) si priplatia necelých 10 eur ročne. Kategória D3, kde je plyn okrem varenia a ohrevu aj primárnou zložkou vykurovania, stúpne cena o takmer 80 eur za rok.

Titulná fotografia – ilustračná snímka. Foto – redakcia

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.