Tvrdili, že si musia odpracovať trest za odhodený cigaretový ohorok

Desiati členovia OZ Ružomberčan upratali okolie autobusovej stanice v Ružomberku. Jarnou brigádou chceli inšpirovať ďalších.

Slovo dalo slovo, ruka sa pripojila ruke a Ružomberok má čistejšiu autobusovú stanicu. Aspoň nachvíľu.

Ohorky zbierali „za trest“

Za tým slovom je neoblomnosť ružomberského dôchodcu a blogera Mariána Mydla. Člen Občianskeho združenia Ružomberčan svojimi písanými a azda aj osobnými poznámkami „vyprovokoval“ v združení akciu, ktorou chceli pomôcť verejnému priestoru v meste. A ten sa týka všetkých.

Vo štvrtok prišlo dopoludnia k autobusovej stanici z tisícok členov združenia desať. Urobili však kus práce.

„Vyzbierali sme 26 veľkých čiernych vriec a 12 menších, tridsať litrových. Bolo v nich lístie, cigaretové ohorky, rôzne obaly z potravín, zoškrabaný cestný posyp a prach,“ referoval číselné a obsahové údaje člen OZ Ružomberčan Marián Mydlo.

„Tých špakov tam bolo neúrekom. Ľudia, čo išli okolo sa nás pýtali, či sme na verejno-prospešných prácach. Niektorým sme odvetili, že sme tu odhodili ohorok z cigarety a chytili nás, tak si to musíme odpracovať. Tí čo fajčili si dávali pozor a hľadali popolník,“ opisoval veselú skúsenosť z pracovnej brigády ďalší z členov združenia František Hanes starší.

Počas brigády. Foto – František Hanes st.

Treba viac košov a mestskej polície

Zväčša dôchodcovia zmenili okolie autobusovej stanice za tri hodiny.

„Chceli sme udržať nádražie v prijateľnom a civilizovanom stave hodnom okresného mesta a mesta turizmu. Hoci so zavretými verejnými toaletami počas víkendu,“ povedal Mydlo, neodpustiac si aj v blogoch opakovanú poznámku smerom k zatvoreným toaletám na autobusovej stanici počas víkendov.

Podľa neho je potrebné napríklad v okolí autobusovej a železničnej stanice zmeniť aj prístup mesta. Chýbajú mu tu smetné koše i tabule upozorňujúce verejnosť na dodržiavanie verejného poriadku, najmä neodhadzovania cigaretových ohorkov.

„Mestská polícia by sa namiesto vyberania pokút za parkovanie pri stanici mala viacej zamerať na sledovania cestujúcej verejnosti a občanov odhadzujúcich cigaretové ohorky a iné, zväčša potravinové obaly. Za porušenie dať aspoň trikrát takú pokutu, ako za porušenie režimu parkovania,“ napísal v reakcii na brigádu Marián Mydlo.

Okrem katastrofálneho stavu s ohorkami upozornili dôchodcovia na rovnako zlú situáciu s čistotou za zábradlím, ponad cestný most cez Váh. A taktiež aj medzi čerpacou stanicou a riekou Revúca neďaleko odtiaľ, kde si ľudia mýlia verejný priestor so smetným košom.

Brigáda nemala byť samoúčelná, ale chcela motivovať aj ostatných, aby sa pustili do upratania verejného priestranstva. Vrátane mesta. No a keď už vraj nie upratovania, tak aspoň neznečisťovania.

Akciu zastrešilo spomínané Občianske združenie Ružomberčan, ktoré sa aktívnym členom postaralo aj o občerstvenie.

Fotografie z brigády – František Hanes st.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.