Ukradnutý bicykel našli v kríkoch

Ilustračné foto. Zdroj: canva.com

Ružomberská mestská polícia pred Vianocami riešila ukradnuté bicykle, odpadnutých mužov, popíjanie na verejnosti, no pomohla aj s vrátením stratených vecí. Okrem toho upozorňuje na nelegálne parkovanie vozidiel v pešej zóne, za ktoré hrozí pokuta 50 eur.

 Ukradnutý bicykel našli hodený len pár metrov ďalej v kríkoch

V nedeľu 11. decembra na tiesňovú linku Mestskej polície (MsP) v Ružomberku prijali telefonické oznámenie, v ktorom oznamovateľ uviedol, že mu bol odcudzený bicykel z bytovky na Ulici Antona Bernoláka.

,,Vyslaná hliadka zistila, že oznamovateľ nie je jediný poškodený, bicykel mali ukradnúť aj jeho susedke. Hliadka v čerstvo napadnutom snehu našla stopy, ktoré ich doviedli do jedného z dvorov na už uvedenej ulici,“ informoval Roman Jankovič z MsP a dodal, že bicykel oznamovateľa našli vo dvore v kríkoch, druhý bicykel sa však na mieste nenachádzal.

Podľa MsP ho páchateľ pravdepodobne naložil do pristaveného auta. Poškodená uviedla, že išlo o bicykel v hodnote viac ako 900 eur a preto išlo o podozrenie zo spáchania trestného činu krádeže. Z tohto dôvodu si vec na mieste prevzala štátna polícia.

,,Chceme preto aj touto cestou vyzvať obyvateľov bytových domov, aby za sebou vždy zamykali vchodové dvere a nepúšťali do vchodu nikoho neznámeho,“ upozornila mestská polícia.

Jeden muž bol na zemi opitý, druhému prišlo zle a odpadol

V piatok 9. decembra popoludní preverovala hliadka mestskej polície telefonické oznámenie, že na Ulici Svätej Anny leží na zemi muž.

,,Hliadka na uvedenom mieste našla váľať sa po zemi 53-ročného muža z Ružomberka. Okoloidúci sa pozastavovali nad jeho správaním. Muž nebol zranený, bol len značne pod vplyvom alkoholu a v stave, keď nebol schopný sám sa dostať domov,“ uviedla polícia s tým, že muž mal vykrikovať o peniazoch, ktoré má pri sebe.

Aby nedošlo k okradnutiu opitého muža, policajti ho odviezli domov. Na druhý deň ho príslušníci MsP navštívili v mieste trvalého bydliska, a keď bol muž v triezvom stave, vysvetlili mu, že sa dopustil priestupku proti verejnému poriadku, za ktorý mu uložili blokovú pokutu.

O tri dni neskôr preverovali mestskí policajti oznámenie, že pri koľajniciach na Ulici Sládkovičova leží na zemi muž. ,,Tentokrát však nebol príčinou alkohol, ale zdravotný stav 61-ročného Ružomberčana. Mužovi v triezvom stave prišlo zle a odpadol,“ priblížil okolnosti prípadu Jankovič. Mestskí policajti okamžite privolali rýchlu zdravotnú pomoc, ktorá muža odviezla na vyšetrenie do nemocnice.

Sankcie za parkovanie v pešej zóne

Vzhľadom na čoraz častejšie sťažnosti ohľadom veľkého množstva motorových vozidiel v pešej zóne, od nového roka pristúpi MsP k častejším a dôkladnejším kontrolám tejto časti mesta.

Podľa Jankoviča nebudú kontrolovaní iba vodiči, ktorí zásobujú prevádzky mimo času na to určený, ale takisto aj ostatní vodiči. Osobitnú skupinu tvoria najmä vodiči vozidiel s parkovacím preukazom osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

,,V niektorých prípadoch ide o zneužívanie parkovacieho preukazu, pretože vjazd do pešej zóny nie je nevyhnutný vtedy, keď si títo vodiči len skracujú cestu a prejdú pešou zónou bez zastavenia,“ poukazuje Jankovič na zneužívanie preukazu a dodáva, že niektorí z nich sa len zastavia na zmrzlinu alebo koláč, odstavia si vozidlo pred cukrárňou a potom jazdia cez preplnenú pešiu zónu.

,,V pešej zóne je státie vozidiel zakázané, ak dopravnou značkou nie je určené inak. Preto aj vozidlá s povolením mesta na vjazd môžu vojsť zásobovať, ale nie parkovať v pešej zóne počas celého dňa. Pokiaľ to bude nevyhnutné, mestská polícia prikročí k sankciám,“ upozorňuje MsP s tým, že za nerešpektovanie dopravnej značky Pešia zóna hrozí pokuta až do výšky 50 eur.

Muž odmietol predložiť doklad totožnosti

V pondelok 12. decembra dopoludnia prechádzala hliadka MsP sídliskom Klačno. Pri stánku na Ulici Liptovská si všimla postávať muža. ,,Hoci muž videl prichádzajúcu hliadku, otvoril si pivo a začal ho požívať na verejnom priestranstve. Hliadka muža vyzvala na predloženie dokladu totožnosti. Muž doklad nepredložil a ani po poskytnutí potrebnej súčinnosti sa jeho totožnosť nepodarilo zistiť,“ priblížili situáciu mestskí policajti.

Z tohto dôvodu muža predviedli na útvar MsP, kde zistili, že išlo o 31-ročného Ružomberčana. Za priestupok proti verejnému poriadku mu preto uložili blokovú pokutu v hornej hranici sadzby.

Požívanie alkoholu na verejnosti riešili mestskí policajti aj v utorok 20. decembra opäť na Ulici Liptovská. Pri kontrole sídliska našli v blízkosti stánku tri osoby.

,,Dvaja muži v čase kontroly nemali pri sebe alkohol, hoci už boli na mieste za požívanie alkoholu viackrát riešení. Tretí muž, 64-ročný Ružomberčan však alkohol požíval, preto mu uložili blokovú pokutu,“ uviedol Jankovič. V záujme obnovenia verejného poriadku policajti mužov vyzvali, aby od stánku odišli.

Vianočné straty a nálezy

Počas nákupnej horúčky v predvianočnom uponáhľanom období našli a mestskej polícii odovzdali viacero vecí. ,,Za spomenutie stojí napríklad peňaženka a mobilný telefón. Veci, ktoré v sobotu 17. decembra na MsP priniesla 34-ročná žena z okresu Ružomberok. Vďaka dokladom v peňaženke sa podarilo kontaktovať 21-ročnú majiteľku z okresu Liptovský Mikuláš, tá si po veci osobne prišla,“ informovala polícia.

O dva dni neskôr našli ďalšiu peňaženku, v ktorej sa okrem dokladov nachádzala aj finančná hotovosť. Nájdenú peňaženka odovzdali 49-ročnej majiteľke z okresu Ružomberok.

V pondelok 26. decembra našli kabelku s dokladmi a rôznymi kartami. ,,Podľa dokladov mali veci patriť 30-ročnej žene z Bratislavy. Keďže sa telefonicky nepodarilo majiteľku kontaktovať, nájdenú kabelku odovzdali kolegom zo štátnej polície,“ dodala na záver MsP z Ružomberka.

Zdroj: MsP Ružomberok

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.