Univerzitní folkloristi a divadelníci ukázali svoje nadanie

Na Katolíckej univerzite v Ružomberku vznikol nedávno folklórny aj divadelný súbor. V závere akademického roka pripravili obe študentské zoskupenia spoločný kultúrny program.

V stredu večer predviedol Univerzitný folklórny súbor Čebrať v Aule Jána Pavla II. tance a spevy z východného Slovenska, Liptova, Detvy a tiež tradičné rusínske čepčenie. Išlo o prvé vystúpenie mladých folkloristov pre širokú verejnosť.

„Bolo to veľmi stresujúce, ale môžem povedať, že sa mi vystupovalo dobre. Páčila sa mi uvoľnená atmosféra a cítila som z toho veľkú radosť,“ zhrnula svoje pocity jedna z účinkujúcich Karina Budzáková, ktorá má zásluhy aj na vzniku samotného súboru.

Univerzitní divadelníci pri tejto príležitosti naštudovali hru Chodíte sem často? z pera Kataríny Hitzingerovej. Po Dickensovej Vianočnej kolede, ktorú partia študentov odohrala v predvlaňajšom adventnom období, tentoraz uprednostnili modernejší príbeh.

Dej sa odohrával na verejných záchodoch, kde sa spolu stretla pestrá zbierka postáv – suverénny advokát, jednoduchý prevádzkar toaliet či prostitútka, ktorá je zároveň slobodnou matkou.

„Hra bola namierená na to, že aj v dnešných mestách môžeme zažiť všelijaké príbehy. Nemali by sme podceňovať žiadnu situáciu a plne sa do nej vložiť, možno aj na verejných ´wéckach´,“ vysvetlil režisér a zakladateľ divadelného súboru Ľubomír Sahuľ.

Univerzitní divadelníci krátko pred predstavením (v nekompletnej zostave).

Obe doteraz odohrané predstavenia univerzitných ochotníkov mali aj dobročinný rozmer. Počas prvého vyzbierali niekoľko stoviek eur pre pastoračné centrum v Ústi nad Priehradou, ktoré v októbri 2016 postihol požiar. „Tentoraz by sme výťažok z dobrovoľného vstupného chceli venovať na účely zveľadenia átria, priestoru medzi fakultami,“ dodal študent Sahuľ.

Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.