Približne stovka Ružomberčanov si zapálením sviečok a pochodom z Námestia slobody do centra mesta pripomenula zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.
Udalosti uplynulého týždňa nenechali chladnými ani Ružomberčanov. Dvojicu zavraždených mladých ľudí si v piatok podvečer pripomenuli už po tretíkrát. Pochodom so začiatkom o 17. hodine sa pripojili k obyvateľom desiatok ďalších miest doma aj v zahraničí.
Smútočný sprievod sa od pamätníka slobody presunul do centra mesta, kde položil sviece k vystavenej fotografii Jána a Martiny.
Oslovení účastníci spomienky sa zhodli, že gesto vzájomnej solidarity a spolupatričnosti je v tejto spoločensky vypätej situácii veľmi dôležité. „To, čo sa deje, nemôžeme nechať bez povšimnutia. Jednou z odpovedí na tento ohavný skutok môže byť poctivé vykonávanie svojej práce – bez kompromisov so zlom. Tak, ako to robil aj zavraždený novinár,” povedal jeden z prítomných.
Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú si niekoľko desiatok študentov, pedagógov a obyvateľov mesta pripomenulo aj v stredu pri soche pápeža Jána Pavla II. pred Katolíckou univerzitou. Po krátkom príhovore študenta Ľubomíra Sahuľa sa prítomní pomodlili za obidvoch mladých ľudí.
„Na Slovensku mnohí pošliapavajú pravdu. A keď sa objaví niekto, kto ju chce odkryť, dopadne tak ako Ján Kuciak. Na toto musíme poukazovať, ináč mladí ľudia nebudú chcieť žiť v tejto krajine a budú z nej odchádzať,“ povedal študent Sahuľ, podľa ktorého aj samotné stretnutie je dôkazom, že ľuďom ešte nie je úplne ľahostajné, čo sa okolo nich deje. „Znamená to, že stále je tu šanca zmeniť veci k lepšiemu.“
Sahuľ sa zároveň domnieva, že pedagógovia by sa mali aj počas prednášok a cvičení so študentmi viac rozprávať o dianí v našej krajine.
„Mladý novinár zomrel, pretože poctivo robil svoju prácu, keď hľadal pravdu napriek rizikám. Môže byť inšpiráciou každému z nás a zvlášť študentom žurnalistiky,“ zdôraznil jeden z účastníkov stretnutia, vedúci katedry žurnalistiky Pavel Izrael.
Spomienka na zavraždeného novinára sa konala aj v pondelok, v deň, keď sa Slovensko dozvedelo o ohavnom čine. Pri pamätníku na Námestí slobody ju zorganizoval poslanec mestského zastupiteľstva Róbert Kolár. „Dotklo sa ma to ako človeka. Chcel som, aby sa aj Ružomberok pripojil k mestám, ktoré zapálili sviečky za Martinu a Jána,“ uviedol poslanec Kolár.
Autor je pedagógom na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku.
Róbert Kolár je väčšinovým spoločníkom v spoločnosti R PRESS, ktorá je vydavateľom Ružomberského magazínu.
Titulná fotografia – Tomáš Mlynárik