Úspešná bodka za sezónou. Ružomberčanky oslavujú zisk bronzových medailí, Piešťany zavŕšili majstrovský hetrik

Liptáčky ovládli sériu o bronz 2:0 na zápasy. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali v stredu 24. apríla druhý zápas série o 3. miesto v rámci vyraďovacej časti Niké extraligy žien.

Zverenkyne Juraja Suju nastúpili na druhý súboj v rámci série o bronz na palubovke Šamorína. V úvodnom meraní síl, ktoré sa uskutočnilo v Koniarni, sa z jasného triumfu v pomere 84:44 tešili Liptáčky, ktoré sa tak ujali vedenia v sérii – 1:0. Ružomberčanky cestovali na juh Slovenska s mečbalom, ktorý sa snažili využiť a ukončiť tak sezónu ziskom bronzových medailí, keďže séria o 3. miesto sa hrá len na dve víťazné stretnutia.

Hráčky spod Čebraťa, ktoré boli v tejto sérii v pozícii favorita, sa v prvom polčase prezentovali zlým výkonom. Paradoxne, počas celého zápasu ani raz neprehrávali, no v úvodnom dejstve sa trápili, čo využili ich súperky. Družstvo Juraja Suju otvorilo duel osembodovou šnúrou (0:8), pričom domáce hráčky zaznamenali úvodný kôš až po šiestich minútach (2:8). V ostatnom priebehu prvej štvrtiny pokračoval vyrovnaný basketbal, pričom po tejto perióde bol stav 12:8 v ružomberský prospech.

V druhej desaťminútovke sa obraz hry zásadne nezmenil, pričom oba tímy sa naďalej strelecky trápili, keďže v prvom dejstve celkovo zaznamenali iba chudobných 41 bodov. Šamorínu sa v polovici druhej štvrtiny podarilo znížiť skóre na rozdiel jedného bodu (13:14), no potom si pripísala „Ruža“ šesť bodov v sérii (13:20). Domáce hráčky však naďalej pokračovali v oduševnenom výkone a napokon stiahli manko na polčasových 23:18 v prospech ich súpera.

Famózny vstup do druhého dejstva

Ružomberčanky vstúpili do druhého polčasu ako vymenené, pričom ho otvorili fantastickou 16-bodovou šnúrou (18:39). V tejto fáze hry sa zdalo, že o osude stretnutia je definitívne rozhodnuté. Opak bol však pravdou. Od tohto momentu akoby Liptáčky opätovne prepli do prvopolčasového módu a ich súper to využil na dramatizáciu zápasu.

Domácim hráčkam sa zlepšenou hrou podarilo znížiť skóre na 32:43 zo svojho pohľadu a razom boli späť v hre. Do poslednej časti hry napokon vstupovali družstvá za stavu 45:32 v prospech Ružomberka.

Šamorín si siahol na dno síl, favorita však nezdolal

V záverečnej perióde sa Šamorínu podarilo duel ešte viac zdramatizovať, no napokon sa žiadna veľká dráma nekonala. Domáce basketbalistky sedem minút pred záverečným klaksónom znížili stav na 40:47, avšak následne si zobral ružomberský tréner Juraj Suja oddychový čas, ktorý jeho zverenkyniam pomohol.

Tie totiž zaznamenali 10 bodov po sebe a definitívne zlomili odpor súpera (40:57). Šamoríčanky v samom závere mierne skresali skóre, nič to však nezmenilo na tom, že MBK Ružomberok triumfoval na ich palubovke 64:49. Liptáčky tak ovládli sériu o bronz 2:0 na zápasy a po roku opätovne získali bronzové medaily.

Najlepšou strelkyňou duelu bola ako obvykle Oľga Jackovecová, autorka 20 bodov. Výborne jej sekundovala Dominika Urbanová, ktorá zaznamenala až päť úspešných trojok (celkovo 18 bodov).

Čajky nedali Slávii žiadnu šancu

Extraligový titul získali Piešťanské Čajky, ktoré vo finále zdolali Sláviu Banská Bystrica 3:0 na zápasy a zaknihovali tak majstrovský hetrik.

V boji o 5. miesto boli úspešnejšie Young Angels Košice, ktoré v košickom derby triumfovali nad CBK Košice 2:1 na zápasy. V sérii o 7. priečku sa z výhry tešila UMB Banská Bystrica, ktorá zvíťazila nad nováčikom z Trenčína 2:0 na zápasy.

Niké extraliga ženy – 2. zápas o 3. miesto:

ŠBK Šamorín – MBK Ružomberok 49:64 (18:23)

/konečný stav série: 0:2, MBK Ružomberok získal bronz/

ŠBK Šamorín: Lüttmerdingová 12, Ošťádalová 11, Vargová a Bábiková po 8, Vondrysková 5, Sobôtková 4, Šípková 1.

MBK Ružomberok: Jackovecová 20, Urbanová 18/5 trojok, Mikovčáková 5, Hadačová, Havranová a Oravcová 4, Michaličková 3, Buknová, Ďuratná a Kaljužná po 2.

Trojky: 1-6. Diváci: 215. Úspešnosť streľby: 43 % – 36 %. TH: 15/12 – 11/6. Rozhodovali: Margala, Stopka, Kubík. Štvrtiny: 8:12, 10:11, 14:22, 17:19.