Úspešná rozlúčka s rokom. Ružomberčanky si pripísali ďalšie vysoké víťazstvo

Liptáčky uzavreli aktuálny rok pohodlným triumfom. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali v sobotu 16. decembra stretnutie 12. kola Niké extraligy žien.

Liptáčky zvládli posledný zápas v kalendárnom roku bravúrne a podľa očakávania zaknihovali pohodlné víťazstvo. Veľkým pozitívom je, že prvé extraligové minúty v tejto sezóne zaznamenala Dominika Urbanová, ktorá si do štatistík pripísala 4 body.

Ružomberčanky, ktoré okrem Anny Kaľjužnej, boli v kompletnom zložení, celý duel vyhrávali. Príležitosť ukázať sa dostali všetky hráčky z lavičky, ktoré, s výnimkou Štefánie Michaličkovej, si aj obohatili svoje bodové kontá.

Zverenkyne Juraja Suju mali zápas pevne vo svojich rukách. V polovici prvej štvrtiny sa Šamorín ešte ako-tak držal, keď prehrával o sedem bodov – 8:15. Potom však prišla domáca 12-bodová mašina, ktorou „Ruža“ definitívne odskočila svojmu súperovi (27:8). Úvodnú periódu napokon ovládli Liptáčky 28:12. V druhej časti hry sa ružomberský náskok postupne zvyšoval, pričom po polčase viedol favorit takmer o 30 bodov – 46:17.

Ružomberská omladina

V tretej 10-minútovke predviedli Ružomberčanky najlepší výkon, pričom túto časť hry vyhrali hladko 24:3. Od stavu 52:19 prišla famózna 16-bodová šnúra domáceho družstva, ktoré vďaka tomu vyhrávalo už 68:19. Hosťujúce hráčky v tejto štvrtine nebodovali viac ako 6 minút. Pred poslednou periódou viedla „Ruža“ o 50 bodov – 70:20.

V záverečnej štvrtine dostali v ružomberskom drese ešte väčšiu minutáž mladé hráčky z lavičky. Liptáčky túto časť hry odohrali zväčša v zložení Kamila Jarošová, Štefánia Michaličková, Mária Štefančová, Danica Ďuratná a Nina Oravcová. Napriek tomu, že na palubovke dostala príležitosť takáto omladina, tak túto 10-minútovku vyhrali Liptáčky 12:10. Ružomberské basketbalistky napokon zdolali Šamorín vysoko 82:30 a zaznamenali desiatu výhru v sezóne.

Kamila Jarošová (v bielom) bola druhou najlepšou ružomberskou strelkyňou. Foto: Rudolf Maškurica

Po sviatkoch súboj ako remeň

Najlepšou ružomberskou strelkyňou bola tradične Oľga Jackovecová, ktorá si pripísala 21 bodov. Dvojcifernú hranicu bodov v oranžovom drese prekročili aj Kamila Jarošová (15 bodov), Diana Mikovčáková (11 bodov) a Alexandra Buknová (10 bodov).

Po vianočných sviatkoch čakajú Ružomberčanky ešte dve vystúpenia, ktorými zavŕšia základnú časť súťaže. Úvodný duel v novom roku odohrajú v sobotu 6. januára 2024 v Piešťanoch. So základnou časťou sa rozlúčia domácim súbojom proti nováčikovi z Trenčína (sobota 13. január 2024).

Hlasy trénerov

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Bol to celkom dobrý zápas. Na posledné vystúpenie v tomto roku sme sa snažili zodpovedne pripraviť. Slušne sme bránili, mali sme dostatok energie. Samozrejme, nebolo všetko ideálne, ale za mňa to bolo v poriadku. Urobili sme viacero hlúpych faulov, hlavne v prvej štvrtine sme Šamorínu darovali šesť trestných hodov. Dopriali sme veľa priestoru mladým hráčkam, ktoré si schuti zahrali, zobrali to zodpovedne.“

Timea Sujová, asistentka ŠBK Šamorín: „Prišli sme tu odohrať zápas. Nie sme kompletní, chýba nám viacero hráčok. Nemáme rozohrávačku, čo sa odzrkadlilo aj na výsledku. Mladé hráčky podľahli tlaku, nevedeli sa s tým vysporiadať. Je to pre ne dobrá škola. Bolo mi ľúto podkošových hráčok, ktoré nemali príliš veľa možností s loptou. Už mesiac sme však v oklieštenej zostave.“

Niké extraliga ženy – 12. kolo:

MBK Ružomberok – ŠBK Šamorín 82:30 (46:17)

MBK Ružomberok: Jackovecová 21, Jarošová 15, Mikovčáková 11, Buknová 10, Hadačová 9, Urbanová 4, Ďuratná a Štefančová po 3, Havranová, Andělová a Oravcová po 2.

ŠBK Šamorín: Marcová 13, Vargová 7, Sobôtková 5, Lüttmerdingová 3, Slamová 2.

Trojky: 6-0. Diváci: 417. Úspešnosť streľby: 45 % – 21 %. TH: 22/14 – 19/16. Rozhodovali: Fanfara, Izák, Čurilla. Štvrtiny: 28:12, 18:5, 24:3, 12:10.

Young Angels Košice – CBK Košice 79:92

BK ŠK UMB Banská Bystrica – BK AS Trenčín 83:49

Slávia Banská Bystrica – Piešťanské Čajky 69:80