Úspešný štart sezóny basketbalovej Ruže

Ružomberské basketbalistky v napínavom zápase zdolali Šamorín. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v sobotu 1. októbra v 1. kole Niké extraligy žien nad ŠBK Šamorín 70:65. Liptáčky zaznamenali víťazný vstup do nového ročníka, v ktorom obhajujú strieborné medaily.

Ružomberčanky počas letnej prípravy odohrali 6 zápasov, pričom zaznamenali vyrovnanú bilanciu – 3 výhry a 3 prehry. Zverenkyne Juraja Suju tak ukázali, že v tomto ročníku ženskej basketbalovej Extraligy môžu miešať kartami, napriek tomu, že ide o mladý a neskúsený tím.

V kádri MBK Ružomberok došlo po skončení vlaňajšej sezóny k viacerým zmenám. Dres aktuálneho vicemajstra Slovenska si v tomto ročníku nebude obliekať až 7 hráčok. Na druhej strane však pribudlo do jeho radov 5 nových posíl.

Už krátko po ostatnej sezóne aktuálny ženský vicemajster deklaroval, že tento ročník odohrá v znamení novej klubovej filozofie – iba so slovenskými hráčkami, prípadne s nejakou posilou spoza rieky Morava.

Vyrovnaný prvý polčas korisťou „Ruže“

V minulej sezóne odohral Ružomberok so Šamorínom v rámci najvyššej slovenskej súťaže dve stretnutia, pričom oba duely suverénne ovládli Liptáčky. Prvý vzájomný duel vyhrali Ružomberčanky vysoko 104:45. Druhý zápas medzi týmito súpermi bol opätovne jednoznačnou záležitosťou „Ruže“, ktorá ho ovládla v pomere 84:50.

Ružomberčanky počas celého duelu viedli, no napokon to bola dráma až do posledných sekúnd stretnutia. Liptáčkam skvele vyšiel úvod zápasu, keď v priebehu prvej štvrtiny viedli 14:4. Následne však prišla 9-bodová šnúra Šamorína a náskok vicemajstra bol razom jednobodový (14:13). Potom však zverenkyne Juraja Suju opätovne zabrali a 6 bodmi v rade sa vzdialili súperovi na úroveň 7 bodov (20:13). Úvodnú 10-minútovku vyhrali 22:17.

Druhá štvrtina sa niesla vo vyrovnanom duchu. Liptáčky si počas nej naďalej udržiavali náskok a po polčase viedli 40:32. Druhé dejstvo však sľubovalo ešte mimoriadne zaujímavý basketbal.

Dráma až do záverečných sekúnd duelu

V druhom polčase si vytvorili Ružomberčanky najväčší, až 14-bodový náskok v stretnutí (58:44) a pred záverečnou časťou hry viedli o 13 bodov – 60:47. V poslednej štvrtine ale Šamorínčanky zdramatizovali zápas a pohodlný náskok domácich sa razom „scvrkol“ na rozdiel 3 bodov. Liptáčky si napokon svoje vedenie postrážili, ale diváci v Koniarni tŕpli až od poslednej minúty duelu.

Hosťujúcim hráčkam sa totiž naskytla možnosť vyrovnať skóre, ale so svojím posledným útokom naložili katastrofálne. To dokonale využila jediná legionárka v ružomberskom drese Andrea Andělová, ktorá úspešným dvojkovým pokusom definitívne stanovila skóre duelu na 70:65.

Ružomberčanky si tak pripísali na svoje konto mimoriadne dôležitú výhru, ktorá im v ostatnom priebehu sezóny môže výrazne pomôcť v boji o konečné 4. miesto, ktoré im zaručí účasť v skupine o titul.

Výborný výkon kapitánky Buknovej

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol spokojný z výhry svojho mužstva: „Som šťastný a vďačný za víťazstvo nad konkurentom v boji o prvú štvorku, čo je našou vysnívanou métou v tejto sezóne. Sme radi, že sme tento zápas zvládli. Chcem poďakovať dievčatám, že nechali na palubovke všetko, čo je v ich silách.“

Ružomberský kormidelník ale vyjadril nespokojnosť s defenzívnou činnosťou jeho zverenkýň. „Na druhej strane, som veľmi nespokojný s výkonom v obrane. Víťazstvo bolo zaslúžené, ale výhra mala byť výraznejšia, stačilo hrať rozumnejšie a byť disciplinovanejší.“

Lodivod Šamorína Albert Diósi priznal, že v stretnutí vyhralo lepšie mužstvo: „Bol to dobrý, vyrovnaný zápas vo vysokom tempe. Myslím si, že súper zaslúžene vyhral, lepšie bránil. V stretnutí sme urobili viacero elementárnych chýb.“

Ružomberská kapitánka Alexandra Buknová, ktorá v zápase zaznamenala úctyhodných 25 bodov, bola veľmi šťastná z víťazstva. Mrzel ju však záver stretnutia, ktorý vicemajstrovi nevyšiel podľa predstáv. „Zápas sme si samy zdramatizovali individuálnymi chybami. Taktiež sme súperovi darovali veľa trestných hodov, viac ako by sme im mali dovoliť.“

Náročný program „Ruže“

Basketbalistky MBK Ružomberok majú v úvode sezóny poriadne nabitý program, keďže v októbri odohrajú až šesť zápasov. Najbližší duel odohrajú zverenkyne Juraja Suju v stredu 12. októbra o 16:00 h na pôde majstrovských Piešťan.

Tento duel bol pôvodne naplánovaný na 8. októbra, no napokon sa uskutoční až o štyri dni neskôr. Zo stretnutia bude pre fanúšikov pripravený priamy prenos, ktorý odvysiela RTVS Šport.

Následne čaká na slovenského vicemajstra zápas na domácej palubovke proti Popradu (15. 10.). O ďalšie štyri dni nastúpia Liptáčky proti nováčikovi CBK Košice (19. 10.). Zakrátko privítajú Ružomberčanky v Koniarni ambicióznu Sláviu Banská Bystrica (22. 10.). Náročný októbrový program ukončí „Ruža“ na pôde Young Angels Košice (29. 10.).

Niké extraliga žien – 1. kolo:

MBK Ružomberok – ŠBK Šamorín 70:65 (40:32).

Body za MBK Ružomberok: Buknová 25, Urbanová 13, Havranová 10, Uramová a Dovčíková po 7, Andělová 6, Jarošová 2. – ŠBK Šamorín: Sujová 21, Luttmerdingová 16, Vargová 10, Marcová 8, Bábiková 7, Šípková 2, Lelkesová 1. Trojky: 4-3. Diváci: 300. Úspešnosť streľby: 43 % – 41 %. TH: 14/10 – 24/18. Rozhodovali: Šarišský, Fanfarová, Cibulka. Štvrtiny: 22:17, 18:15, 20:15, 10:18.

ŠK UMB Banská Bystrica – BAM Poprad 60:62

Piešťanské Čajky– Slávia Banská Bystrica 76:56

Young Angels Košice– CBK Košice 101:63