Sedemnásť ľudí prišlo z Richmondu v USA, aby v Ružomberku zorganizovali anglické, kresťanské tábory pre deti.
Ráno sa stretnú v škole, aby si zaspievali, zinscenovali scénky, vyriešili rébusy, súťažili, či plnili rôzne táborové úlohy. To všetko v angličtine a s kresťanským posolstvom.
My sme tí obohatení
Ralph Starling je z Richmondu v USA. Je členom miestnej Prvej babtistickej cirkvi. V Ružomberku je už pätnástykrát, aby tu pomáhal organizovať detské letné tábory. Jeden pre deti základných a druhý pre žiakov stredných škôl.
„Začali sme niekedy v roku 2000. Mali sme chvíľu aj prestávku, lebo sme boli v Číne, ale teraz sme sa vrátili. Naša cirkev má projekty po celom svete a jeden z nich je aj tu v Ružomberku, kde sa snažíme pomôcť naučiť deti angličtinu, ale nechať tiež pozitívne posolstvo o láske, vzájomnej úcte a pomoci,“ vysvetľuje Starling princíp táborov, ktoré prebiehali počas týždňa na Základnej škole Zarevúca.
Z USA prišlo na Liptov spolu s ním sedemnásť dobrovoľníkov. Každý z nich si vybavil dovolenku, musel obetovať vlastné alebo od verejnosti vyzbierané peniaze, aby ich následne minul na cestu a organizáciu tábora v Ružomberku.
„Napriek tomu si myslím, že za tie roky sme my dostali od vás viac, ako sme vám dali. Našli sme tu v meste skvelých ľudí, úžasnú pohostinnosť, výbornú komunitu a priateľov,“ nešetrí chválou Starling.
Princíp je pomoc blížnemu
Základná otázka, prečo to robia, má dlhú, no jasnú odpoveď.
„Vy ste kresťania aj my sme kresťania. Sme bratia a sestry. Ale nielen my, ale všetci ľudia na svete sú bratia a sestry. Bez ohľadu na rasu, pohlavie, náboženstvo, miesto života. Každý občas potrebuje lásku a pomoc. O to sa snažíme. Ukázať, že sa to dá a je to potrebné. Naša cirkev má viac ako 500 projektov po celom svete. Niekde treba pomôcť postaviť dedinu, vyčistiť prírodu, pomáhať po prírodnej katastrofe, alebo v nemocnici, u vás vítajú pomoc v školstve s angličtinou. Musíme byť schopní pomáhať a učiť to ďalších. Má to veľký vplyv na výchovu, návyky a správanie ďalších generácii,“ rozpráva so zanietením Starling.
Ako príklad uvádza Číňanku, ktorá prišla do USA študovať práve angličtinu. Má prázdniny, leto, no chcela prísť na Slovensko, aby svoje skúsenosti posunula ďalej. A tak namiesto domov do Číny odišla po škole pomáhať na Slovensko.
S požiadavkou na podobné tábory prišli pred takmer dvadsiatimi rokmi ľudia z Bratskej jednoty batistov v Ružomberku. Odvtedy sa tu vymenili traja kazatelia.
„Sú to ekumenické tábory. Cez spoločnú vieru odovzdávame deťom pozitívny odkaz, čo rozvíja ich osobnú vieru a schopnosti,“ hovorí o Christian English Camp, Kresťansko-anglických táboroch kazateľ Bratskej jednoty batistov v Ružomberku Miloš Masarik.
Veľký záujem aj zo strany dobrovoľníkov
Američania bývajú v rodinách, stretávajú sa s Ružomberčanmi, navštívili nielen miestne, ale i celoslovenské atrakcie, napríklad Vysoké Tatry. Každý rok ich Slováci zoberú inde.
„Veľmi chceli ísť na futbal. Napriek prehre mali velikánsky zážitok a pochvaľovali si,“ hovorí o dueli Európskej ligy Ružomberok – Sofia Masarik.
Sedemnástich dobrovoľníkov z USA dopĺňa 32 dobrovoľníkov zo Slovenska, zväčša z Ružomberka. Spoločne sa starajú a pripravujú všetky aktivity pre 110 účastníkov tábora. Tí sú najmä z Liptova. Tento rok mali kurzy zamerané na prvú pomoc, dramatický krúžok, angličtinu, športy, vedu a tvorivé dielne.
„Zažila som tieto kempy ako dieťa a chcela som v nich pokračovať aj naďalej. Tak som tu a pomáham. Veľmi ma to baví, mám rada deti, prácu s ľuďmi, budovanie vzťahov, priateľstiev,“ vysvetľuje Ružomberčanka Ivona. Študentka dizajnu interiéru a nábytku.
„Vyrástol som v týchto táboroch. Mám len tie najlepšie spomienky, a preto som tu. Veľa sa naučím o medziľudských vzťahoch, o láske k ľuďom, ale pomohlo mi to aj po jazykovej stránke. Stále hovoríte s Američanom, chytáte akcent, slovíčka, je to obohatenie po všetkých stránkach,“ dopĺňa Benjamím z Ružomberka, ktorému nepovedia inak ako Beny. Študuje prírodne vedy v Olomouci.
„Veľmi ma teší najmä účasť dobrovoľníkov z mesta. Vždy sa ich nájde toľko a majú chuť sa zapojiť, obetovať svoj čas, prázdniny, neraz i peniaze. V menšom, ale v podstate robia to, čo Američania,“ vyzdvihuje aj participáciu Slovákov kazateľ Masarik.
Kempy organizujú posledné roky na ZŠ Zarevúca, ktorá ich už pravidelne počas leta prichýli. Jej niekdajší riaditeľ Michal Lazár, ktorý sa dal na politickú dráhu, vzal Američanov aj na posledné rokovanie mestského zastupiteľstva, kde ich aktivitu predstavil poslancom.
Zažiť Ružomberok
Za pätnásť rokov sa tu vystriedalo približne 200 dobrovoľníkov z Ameriky. Niektorí sa podľa Starlinga opakovane vracajú. Ak si vraj myslíme, že sú prospešní, radi budú chodiť aj naďalej.
„Už teraz plánujeme budúci rok. Pre nás je to česť. Cítime, že nás máte radi a my máme radi vás. Zase pôjdem osloviť ľudí, nájsť dobrovoľníkov, tí si budú musieť zohnať prostriedky, aby mohli prísť pripraviť takéto podujatie a zažiť Ružomberok,“ hovorí hlavný organizátor celého kempu.
Titulná fotografia – Jeden z amerických dobrovoľníkov, ktorému nechýbala dobrá nálada ani zmysel pre exhibicionizmus na mestskom zastupiteľstve. Foto – autor.