Už mesiac máme v meste ľad

Korčuľujú na ňom zatiaľ najmä krasokorčuliari a hokejisti, ktorí vstúpili do štvrtého týždňa prípravy na novú sezónu. Hokej u nás bude hrať aj extraligový Liptovský Mikuláš.

Vonku je horúci deň a mladí hokejisti MHK Ružomberok majú prvú časť poobedňajšieho tréningu. Suchého. Hoci sú mokrí ako myši, suchý je preto, lebo behajú vedľa štadióna a skáču po schodoch, ktoré vedú hore na tribúny.

V aktuálnych horúčavách je nad ľadom poriadna hmla. Foto – autor

Vnútri je menej ako desať stupňov. Jedna veľká chladnička, ktorá je ohradená tridsať stupňovými horúčavami. Dôsledkom je silná hmla nad ľadom. Od modrej čiary takmer nevidieť hráča stojaceho za bránou.

„Je tam skvele, máme sa kde schladiť,“ hovorí predseda MHK Ružomberok Peter Žitník tešiaci sa na druhú časť tréningu s kadetmi. Bude „mokrý“, teda na ľade.

Žiaci do najvyššej súťaže

„Ľad je od 16. júla, my na ňom korčuľujeme od 23. Že je to tak skoro, za to vďačíme správcovi štadióna. Veľmi sa nám to hodí. Máme vytvorené podmienky, aby sme sa dobre pripravili na súťaže,“ vysvetľuje Žitník.

Ružomberok prihlásil žiakov aj novozaložených kadetov do najvyššej ligovej súťaže – 1. ligy. Aj preto je skorá príprava na ľade potrebná. „Chceme jednoducho, aby chalani napredovali,“ stručne vysvetlí Žitník a pustí sa do zdôvodňovania fúzie s dolnokubínskymi hokejistami.

„Oni nemali dosť žiakov na všetky žiacke kategórie, ani my. A tak v mladších budú mať oni piatakov, my šiestakov, v starších žiakoch oni siedmakov, my ôsmakov. Všetky tímy budú hrať najvyššiu 1. ligu,“ konkretizuje predseda klubu a zároveň tréner novozaložených kadetov Peter Žitník.

Zrušili mužský hokej

Keďže žiaci dorástli do veku pätnástich či šestnástich rokov a za mužov (doposiaľ po žiakoch iná veková kategória v MHK nebola) by ešte hrať nemohli, rozhodli sa v klube zrušiť seniorský hokej a postaviť práve kadetov.

„U mužov nás bolo čoraz menej – jednak zranenia, jednak sa chalani rozpŕchli do škôl, po robotách a my sme nechceli robiť v meste podmienky pre seniorský hokej cezpoľných hráčov. Mali sme dvadsaťštyri vlastných kadetov, tak sme im urobili tím a postupne, ak zostanú pri hokeji a budú rásť, možno o tri či štyri roky budú hrať znovu za mužov Ružomberka. Dovtedy by sme ale mohli mať kompletnú pyramídu kategórií,“ zdôvodňuje zrušenie a možno raz aj obnovenie mužského hokeja v Ružomberku Žitník.

V mestskom hokejovom klube je aktuálne takmer 150 detí v siedmich vekových skupinách. Päť z toho je súťažných. Ak budú aj výsledky, už v zime by do Ružomberka mohli chodiť aj mládežnícke výbery Trenčína, Slovana Bratislava či Košíc.

„Najreálnejšie je to v prípade kadetov, ak sa dostanú do nadstavby o titul, ale musia po základnej časti skupiny stred skončiť do štvrtého miesta. To je aj náš cieľ,“ odhaľuje karty Peter Žitník.

Hokejové súťaže začínajú pre väčšinu ružomberských tímov v sobotu 9. septembra. Ešte predtým, počas víkendu 24. – 26. augusta, je pripravený medzinárodný turnaj mladších žiakov Ružomberok Cup.

Extraligový Liptovský Mikuláš bude hrať v Ružomberku

Špecialitou aktuálneho predsezónneho obdobia je, že na zimáku si môžete pozrieť okrem tréningov aj zápasy mužov extraligového Liptovského Mikuláša. Keďže rekonštruujú svoj štadión, „Kôlničku“, azyl našli v Ružomberku.

Odohrajú tu aj minimálne dva prípravné zápasy. Extraligu však už nie, pretože náš zimák nespĺňa technické podmienky najvyššej slovenskej hokejovej súťaže.

Prípravné zápasy extraligového Liptovského Mikuláša na štadióne v Ružomberku

Štvrtok, 16. augusta, 16:30, LM – Krakov (Poľsko)

Štvrtok, 23. augusta, 16:15, LM – Žilina

 

Titulná fotografia – Ilustračná snímka z turnajového zápasu ružomberských hokejistov. Zdroj – Goran Knežević, facebook mhkruzomberok.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.