V Baničnom sa pasú kravy priamo na sídlisku

ilustračná fotografia. Zdroj: pexels.com
Mestská polícia v Ružomberku rieši často aj kuriozity, ktoré sa opakujú. Obyvatelia sídliska upozornili na kravy viackrát. Okrem toho sa policajti zaoberali aj Rumunkami, ktoré predstierali, že sú hluchonemé, bitkou bezdomovcov či výtržníctvom mladíkov.

Na sídlisku sa pasú kravy

Podľa Mestskej polície (MsP) v Ružomberku sa obyvatelia sídliska Baničné v poslednej dobe viackrát sťažovali, že sa na sídlisku v nočných hodinách pasie stádo kráv z neďalekého penziónu.

,,Hliadka sa po každom oznámení snažila kontaktovať kompetentných a zahnať dobytok zo sídliska. Pastier uviedol, že kravy prevalili oplotenie po tom, ako sa zľakli medveďa,“ informoval Roman Jankovič z MsP. Podľa obyvateľov po kravách ostávali znečistené cesty a verejné priestranstvo, za čo policajti majiteľom viackrát uložili blokové pokuty v hornej hranici sadzby.

Rumunky predstierali, že sú hluchonemé, potom nelegálne predávali kvety

Hliadka MsP si v utorok 15. novembra na autobusovej stanici všimla fajčiť mladú ženu pod prístreškom zastávky. ,,Upozornili ju, že je to v rozpore so zákonom o ochrane nefajčiarov. Mladá žena však na upozornenie reagovala podráždene,“ uviedli mestskí policajti, ktorí vec neriešili upozornením, ale 18-ročnej žene z okresu Ružomberok uložili blokovú pokutu.

Neskôr, v ten istý deň, hliadka počas kontroly pešej zóny videla dve ženy, ktoré zastavovali okoloidúcich a snažili sa im predať kvety. Hliadka zistila, že išlo o dve Rumunky vo veku 23 a 25 rokov, ktoré kúpili kyticu kvetov v neďalekom obchode.

,,Kyticu rozobrali a jednotlivé kvety sa so ziskom pokúšali predať. Od okoloidúcich sa hliadka dozvedela, že ešte pred tým chodili po pešej zóne ako hluchonemé a organizovali zbierku pre chlapca, ktorý vraj potrebuje operáciu,“ priblížil Jankovič protiprávne konanie. Policajti obidvom ženám uložili blokové pokuty v zmysle zákona o priestupkoch.

Znečisťovanie verejného priestranstva je priestupok

Vo štvrtok 10. novembra preverovala hliadka MsP oznámenie, v ktorom sa majiteľ reštaurácie na Ulici Panská sťažoval, že im niekto z vedľajšej prevádzky vyhadzuje odpad do ich smetných nádob. 

,,Hliadka zistila, že oznámenie sa zakladá na pravde a podľa vyhodených vecí nebol problém určiť prevádzku, odkiaľ odpad pochádza,“ konštatovala MsP. Hliadka následne kontaktovala zamestnanca prevádzky, ktorý bol odpad vyhodiť a za porušenie platného všeobecne záväzného nariadenia mu mestskí policajti uložili blokovú pokutu. Takisto boli poučení o ďalšom obsahu nariadenia a kde si vybavia zbernú nádobu.

Medzi priestupky proti verejnému poriadku patrí aj znečisťovanie verejného priestranstva. Takéto dva priestupky riešili mestskí policajti v sobotu 12. novembra hodinu po polnoci. Najprv na Ulici Podhora, kde si pešia hliadka všimla 20-ročného mladíka z Ružomberka, ktorý odhodil odpadky do jedného z výkladov. Za tento priestupok mu policajti uložili blokovú pokutu.

O pár minút neskôr na Ulici Antona Bernoláka išla oproti hliadke mladá žena, ktorá po tom, ako dojedla hamburger, neodhodila odpadky do blízkeho odpadkového koša, ale hodila ich rovno na zem. Išlo o 27-ročnú ženu z Dolného Kubína, ktorá zaplatila pokutu za znečistenie verejného priestranstva. Obaja po upozornení odhodili odpadky do koša.

Na stanici sa pobili ľudia bez domova

V pondelok 14. novembra niekoľko minút po polnoci vyslali hliadku MsP na železničnú stanicu, kde malo dôjsť k bitke vo vestibule. Po príchode policajti zistili, že sa bijú bezdomovci. Hliadka na mieste našla známu dvojicu – 55-ročnú ženu a rovnako starého muža.

,,Tí, často pod vplyvom alkoholu, porušujú verejný poriadok. V minulosti žena viackrát napadla iných bezdomovcov, no tak ako predtým, ani v tomto prípade nikto nechcel vo veci podať oznámenie,“ uviedli mestskí policajti. Hliadka v záujme obnovenia verejného poriadku vyzvala dvojicu, aby stanicu opustila. Neskôr v noci mestskí policajti stanicu opätovne skontrolovali.

Mladík zničil reklamný stojan

Vo štvrtok 17. novembra, necelú hodinu po polnoci, policajti na kamerovom systéme zaznamenali skupinku troch mladých mužov. ,,Keď prechádzali križovatkou ulíc Panská a Podhora, dvaja z nich zobrali reklamné pútače. Jeden z mladíkov premiestnil pútač o niekoľko metrov ďalej, druhý do neho začal kopať, zobral ho a odniesol až k budove tržnice,“ priblížil Jankovič s tým, že v tom čase už na miesto smerovala motohliadka.

Po príchode mestskí policajti zistili, že išlo o 22-ročného mladíka z Ružomberka, ktorý kopaním a búchaním o zem poškodil reklamný stojan. ,,Hliadka na ďalší deň kontaktovala poškodenú majiteľku reklamy. Mladík prisľúbil, že uhradí škodu, ktorú spôsobil,“ uviedla MsP s tým, že za poškodenie cudzej veci, a teda priestupku proti majetku, mu policajti uložili blokovú pokutu v hornej hranici sadzby.

Zdroj: MsP Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.