V Čutkove budú vyrábať šlak

Nadšenci z Černovej pripravujú už 5. ročník skialpinistických pretekov pre širokú verejnosť.

Všetci športovci, obzvlášť skialpinistickí fanúšikovia, sa po ročnej prestávke opäť môžu tešiť na dávku adrenalínu, ktorý nazbierajú v bielej stope vedúcej černovských chotárom.

Od bežiek, zjazdu, slalomu až po Čutkovský šlak

„V Černovej má  organizovanie lyžiarskych pretekov veľmi dlhí históriu. Od zimných lyžiarskych prechodov Smrekovica – Černova, zjazdárskych pretekov z Krstej hory až po preteky v slalome v našom bývalom lyžiarskom stredisku Sekanina, ktoré poriadali naši predkovia z telovýchovnej jednoty, nadšenci športu ešte v minulom storočí,“ spomína na históriu lyžiarskeho športu v mestskej časti jej súčasný poslanec Patrik Habo.

Aj takto sa robí šlak. Foto – cernova.sk

Hoci názov súčasného podujatia evokuje, že preteky budú náročné, až by z toho jedného trafil šlak, nie je to vôbec tak.

„Slovo šlak znamená stopu. Väčšinou sa tak označovala stopa v snehu, ktorú vytvorili ľudia ťahaním dreva v zimných mesiacoch, takzvaných ´fliačnikov´,“ opisuje význam slova, ktoré dali Černovci v roku 2012 do názvu dnes už veľmi dobre známych pretekov, jeden z ich organizátorov Róbert Janiga.

Odvtedy zorganizovali oficiálne štyri ročníky snežného dobrodružstva v lesoch medzi Čutkovskou dolinou a Černovou. A bolo by ich viac, ale snehové podmienky nie vždy priali dobrým zámerom.

„Pôvodne sme ich zamýšľali ako malé dedinské preteky pre partiu kamarátov. No účasť sa každým rokom rozrastala a my sme sa rozhodli urobiť aj letnú, cyklistickú verziu, ktorá už túto zimnú v počte ročníkov predbehla,“ približuje Janiga veľmi dobre rozbehnutú tradíciu čutkovských športových príbehov.

V sobotu 9. februára

Organizátori veria, že najbližší zimný šlak v sobotu 9. februára už nič nepokazí. Ani odmäk, ktorý k nám v týchto dňoch zavítal. Aj teraz pripravili pre priaznivcov skialpového lyžovania dve trate. Tak, aby si vybral každý.

Počas pretekov je čas aj zápozovať fotografovi. Foto – cernova.sk

„Trasa A je náročnejšia, prevýšením (860 metrov) aj dĺžkou (11,22 km). Zvyčajne je obohatená o zjazd exponovaným žľabom alebo strmými výstupmi. Trať B je kratšia (7,81 km) a vhodná pre pretekárov, ktorí si nie sú istí lyžovaním v ťažších podmienkach. Nastúpajú 554 metrov,“ opisuje pripravené trate Janiga.

Špecialitou pretekov je ich organizovanie výlučne v černovskom chotári a, samozrejme, nik si ich už nevie predstaviť bez šliapania na Krstú horu.

Báť sa však nikto nemusí. Domáci už majú organizačné skúsenosti a snažia sa ich každým rokom zlepšovať. „Na organizácii pretekov sa tento rok podieľa aj Horská záchranná služba. Budeme mať osem komisárov rozmiestnených po trati a k tomu časomeračov, registráciu a ďalších dobrovoľníkov, ktorí sa postarajú o bezpečnosť a príjemný priebeh skialpinistického dobrodružstva“, láka na preteky Róbert Janiga.

Registrácia začína v sobotu 9. februára od 7:30. Štart je naplánovaný na 9:00. Do 12-tej dorazia do cieľa aj tí, ktorí prídu iba na výlet.

Nasleduje vyhodnotenie s peknými cenami, ktoré udelia v ôsmich kategóriách pre 24 najrýchlejších. Všetkým sa určite ujde kapustnica a kusisko dobrej atmosféry.

Trať sa dá zvládnuť aj s historickým vybavením. Foto – cernova.sk

PR článok