V Čutkove čaká malých aj veľkých cyklistov v sobotu šlak

Nadšenci z Černovej pripravujú už 7. ročník obľúbených cyklistických pretekov pre širokú verejnosť. Vypísali aj kategóriu e-bike

Všetci športovci, obzvlášť cyklistickí fanúšikovia, sa po ročnej prestávke opäť môžu tešiť na dávku adrenalínu, ktorý nazbierajú na lesných cestičkách vedúcich černovských chotárom.

Čutkovský šlak – zimná a letná verzia

Čutkovský šlak vymysleli Černovci v roku 2012 najskôr ako skialpinistické preteky. Nie každý rok však snehové podmienky umožnili šlak vyrobiť, a tak majú za sebou „len“ päť ročníkov.

Štart pretekov v roku 2017. Zdroj – kolibaupastiera.sk

„Slovo šlak znamená stopu. Väčšinou sa tak označovala stopa v snehu, ktorú vytvorili ľudia ťahaním dreva v zimných mesiacoch, takzvaných ´fliačnikov´,“ opisuje význam slova, ktoré dali Černovci v roku 2012 do názvu dnes už veľmi dobre známych pretekov, jeden z ich organizátorov Róbert Janiga.

Pôvodný úmysel – malé dedinské preteky pre partiu kamarátov – sa postupom času rozrástol a popularita nabrala minimálne liptovské rozmery.

„Preto sme sa rozhodli urobiť aj letnú, cyklistickú verziu, ktorá už skialpinistickú v počte ročníkov predbehla,“ približuje Janiga úspešne rozbehnutú tradíciu čutkovských športových príbehov.

Dnes preteky vítajú nielen Černovcov a Ružomberčanov, ale aj množstvo cezpoľných. Domáci organizátori spojili sily, aby pre nich pripravili sobotu plnú zážitkov nielen na trati, ale aj v cieli.

„Po prvý raz na pretekoch spolupracujú občianske združenia Cyklistický klub Cyklisti Černová a Černovský chotár. Účastníci sa opäť môžu tešiť nielen na dve náročnosťou rozdielne verzie pretekov krásnym prostredím černovského chotára, ale pripravené budú v Čutkovskej doline aj detské trate, s vyhodnotením, cenami, občerstvením a tombolou,“ hovorí o pripravovaných pretekoch jeden z organizátorov Patrik Habo.

Prilákať chcú najmä rodiny s deťmi

„Snažili sme sa priniesť do pretekov aj nejaké novinky. Máme viacej súťažných kategórií a po prvý raz budú preteky vypísané aj pre elektrické bicykle. Pribudla online registrácia a tombola tiež doteraz nebola,“ hovorí Tomáš Bačkor z OZ Cyklisti Černová.

Organizátori veria, že v sobotu 22. júna šlak nepokazí počasie a všetci si prídu na svoje.

„Hlavná trať je náročnejšia, prevýšením (837 metrov) aj dĺžkou (21 km). Zvyčajne je obohatená o zjazd exponovaným žľabom alebo strmými výstupmi. Hobby trať je kratšia (7 km) a prevýšením (290 metrov) vhodná pre pretekárov, ktorí si nie sú istí cyklistikou v náročnejších stúpaniach alebo zjazdoch,“ opisuje pripravené trate Tomáš Bačkor z klubu Cyklisti Černová.

Cestičky zavedú cyklistov po lesoch Černovského chotára, kde budú môcť spoznávať krásy Veľkej Fatry. Netreba sa báť ani zablúdenia. Modrými šípkami bude značená hlavná trať, červenými zase tá kratšia.

„Plus tam budú červeno-modré pásky po stromoch a sprejom značená cesta. Na kľúčových križovatkách budú aj traťoví komisári. Dúfam, že sa nikomu nepodarí zablúdiť,“ menuje značenie trate Bačkor.

Vyhodnotenie detských kategórií. Zdroj – kolibaupastiera.sk

Detské trate, pripravené pre odrážadlá aj bicykle, budú v Čutkovskej doline.

„Radi by sme pritiahli najmä rodiny s deťmi. Preto máme viacej kategórií, preto všetci do 18 rokov neplatia štartovné a deti do 10 rokov budú mať zadarmo vstup do zábavného areálu Obrovo,“ menuje lákadlá pre najmenších Bačkor.

Prezentácia začína v sobotu 22. júna od 8:30. Štart detských kategórií je naplánovaný postupne, podľa veku od 10:00. Účastníci hlavnej a hobby trate vyrazia v ústrety dobrodružstvu o 11:00.

Nasleduje vyhodnotenie s peknými cenami, ktoré udelia v 22 kategóriách pre troch najrýchlejších. Všetkým sa určite ujde občerstvenie: tradičné párky, guláš, nealko nápoje i pivo.

plagat_slak_print