V kine aj vo Veľkej dvorane bude lepší zvuk

Počas marca na päť dní zavrú Kino Kultúra. Vymenia tu kompletne celú zvukovú aparatúru.

Návštevníci kina sa musia v marci pripraviť na krátke obmedzenie. V priebehu piatich dní nebude kinosála dostupná, no odmenou bude kvalitnejší zvuk z novej audio súpravy.

Zvuk vypadával

Súčasná audio technika v kine je pätnásť rokov stará. Vedenie Kultúrneho domu preto počas posledných dvoch rokov hľadalo financie na to, aby ju nahradili.

„Vekom možno ešte nie, ale technicky začína pomaly odchádzať. Nie každý z reproduktorov funguje vždy spoľahlivo a dostávame na to aj pripomienky,“ vysvetlil príčiny investície riaditeľ Kultúrneho domu Andreja Hlinku (KDAH) Ján Pavlík.

Polovicu investovanej sumy – 15-tisíc eur, získali z Audiovizuálneho fondu. Druhú, rovnako veľkú časť, musí KDAH zafinancovať z vlastného rozpočtu. Za 30-tisíc eur bude v kine kompletne nová zvuková technológia, vrátane kabeláže.

„Budeme spĺňať aktuálne zvukové normy európskych kín. Napríklad získame dostatočne veľký rozsah basových polôh, čo v súčasnosti nahrádzame výškou hlasitosti. Nie každému je to ale príjemné. Teraz tie basy bude počuť bez pridávania zvuku,“ vysvetlil praktický význam výmeny Pavlík.

Vrátia vstupné, pokúsia sa vybaviť náhradné termíny premietaní

Priznal, že za dvojnásobok sumy by bolo možné kúpiť aj priestorové ozvučenie. V tejto chvíli by však jeho využitie nebolo adekvátne.

„Len veľmi málo filmov má dnes priestorový zvuk. Je to hudba najbližších možno 10-tich rokov, kým sa bude vyrábať dostatok filmov s touto technológiou a kiná začnú postupne investovať aj do tejto novinky,“ povedal riaditeľ KDAH.

Výmena audio súpravy bude prebiehať v dvoch etapách. Od 12. – do 14. marca a potom od 25. do 26. marca. Termíny sa dozvedeli len pred pár dňami. Všetky podujatia na tieto dni musia v kine zrušiť.

„Divákom vrátime vstupné, ale, samozrejme, zrušené predstavenia sa budeme snažiť získať a odohrať v náhradných termínoch. Musíme sa však dohodnúť s distribútormi,“ posunul praktickú informáciu pre divákov Pavlík.

Starú audio súpravu z kina do koša hádzať nebudú. Buď ju predajú alebo ju nainštalujú do niektorého z kultúrnych domov v mestských častiach, ktoré sú pobočkou KDAH.

Nový zvuk aj vo dvorane

Od minulého roka má lepší zvuk aj Veľká dvorana. Diváci tu mali problém najmä počas divadelných predstavení, kedy v zadných radoch nebolo dostatočne rozumieť účinkujúcim. Kulturák to riešil dokonca aj rozdielnym vstupným v závislosti od vzdialenosti miesta od pódia.

„Vlani sme ozvučili priestory popod balkóny a nanovo boli nastavené aj veľké reproduktory na portáli. Teraz prebehne ešte dozvučenie, čo by malo zabezpečiť, že v každom bode dvorany bude kvalitný zvuk,“ informoval riaditeľ Ján Pavlík.

Rekonštrukcia vo Veľkej dvorane nebude tak časovo náročná, ako tá v kine a nemala by spôsobiť dlhšiu odstávku. Investície v najväčšej kultúrno-spoločenskej sále v meste si vyžiadali dokopy 18-tisíc eur z rozpočtu KDAH.

Titulná fotografia: Hľadisko Kina Kultúra. Zdroj: volnocasoveaktivity.webnode.sk

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.