V Koniarni bude aj Pellegrini. Počas galakoncertu si pripomenie vznik Československa

V slávnostnom programe Slovensko v srdci vystúpi vyše 200 umelcov pod taktovkou Jána Ďurovčíka. Koľko bude koncert stáť však nevieme. 

Čiastočné rekonštrukčné práce na Koniarni a kultivovanie jej vzhľadu naznačujú prípravu na významnú udalosť. Práve v športovej hale sa budú oslavovať sté “narodeniny” ČSR a prijatie Martinskej deklarácie.  

Pri príležitosti stého výročia pripravilo mesto v spolupráci s úradom vlády SR galavečer s názvom Slovensko v srdci. Uskutoční sa 30. októbra o 19-tej. 

Slávnostný koncert je pokračovaním celonárodných osláv, ktoré začnú už dopoludnia v Martine. 

Podujatie, ktoré nemá obdoby 

“Taký galavečer podľa môjho názoru v Ružomberku ešte nebol a dlho ani nebude. Je to veľmi prácne, čo sa týka logistiky, organizácie, dramaturgie,” hovorí hlavný organizátor podujatia, riaditeľ Kultúrneho domu Andreja Hlinku Ján Pavlík.

Program scenáristicky a režijne zostavil Ján Ďurovčík. Vystúpi v ňom viac než 200 umelcov. Pôjde o vysokú koncentráciu zvučných mien na meter štvorcový: predvedie sa folklórny gigant Lúčnica, zaspievajú Peter Cmorík, Nela Pocisková, Robo Opatovský či Janko Lehotský, zahrá aj kapela No Name. Priestor dostanú tiež operné divy Ľubica Vargicová a Jolana Fogašová. 

Nejeden si môže klásť otázku, ako sa organizátorom podarilo pritiahnuť do mesta na jeden termín toľkých známych hudobníkov. 

“V tomto umeleckom duchu spolupracujeme s Vladom Valovičom, ktorý sa tiež podieľal na príprave programu. Čo sa týka oslovovania umelcov, 40 až 50 percent urobil on. O zvyšok sa postaral Ján Ďurovčík. Im môžeme vďačiť za tieto mená,” vysvetľuje Pavlík. 

Vstup na galavečer bude zadarmo, je ale potrebné prísť so vstupenkou. Tú si môžu záujemcovia vyzdvihnúť v informačnom oddelení KDAH od 22. do 30. októbra.

Príde aj Pellegrini 

Dianie v Koniarni si budú môcť pozrieť aj diváci v pohodlí svojich sedačiek, program bude naživo vysielať Jednotka RTVS. Prenos začne o 20-tej a potrvá 70 minút. 

Prípravy na prenos si dokonca vyžiadali aj vysťahovanie basketbalového klubu z Koniarne. Štáb RTVS ju obsadí už päť dní pred prenosom. Ružomberok tak odohrá sobotný zápas proti Šamorínu v Dolnom Kubíne.

Ružomberok obsadí televízny program 30. októbra aj na Dvojke, ktorá o 20:10 odvysiela premiéru dokumentárneho filmu Hlinka. Autormi sú Ružomberčania Matúš Demko a Jakub Krška.

V Martine vystúpia s príhovormi najvyšší štátni predstavitelia slovenskej aj českej republiky (prezidenti, premiéri a predsedovia parlamentov). Štátna úroveň sa zachová aj pri ružomberskej časti osláv, i keď v redukovanom počte. Galavečera sa zúčastní slovenský premiér Peter Pellegrini, počas ktorého vystúpi s prejavom, čo pre Ružomberský magazín potvrdil úrad vlády SR. Podľa Pavlíka to bude zároveň jediný príhovor, ktorý zaznie počas koncertu.

Jeden štátny predstaviteľ, viac ako 200 umelcov. Jeden údaj však vyčísliť nevieme. Zaujímalo nás, koľko koncert bude stáť a z koho kasy pôjde. Úrad vlády nám neodpovedal, či do podujatia investoval nejakou čiastkou, s otázkou financovania nás presmeroval na hlavného organizátora. Podľa jeho informácií štát galaprogram neplatil. Presnú sumu podujatia ale zatiaľ nevie. 

“Vzhľadom na to, že koncert ešte nebol, neviem povedať, koľko bude stáť. O financiách je ešte predčasné hovoriť,” povedal Pavlík. K sponzorom podujatia však patria spoločnosti s vlastníckym podielom Milana Fiľa: Mondi SCP, Harmony, Tauris, Harmanec cuvert a Hotel Malina.

Ilustračná fotografia, zdroj – upútavka RTVS

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.