V  kraji budú už len bordové a čierne okresy, Ružomberok si nepohoršil

Vírus sa v okrese šíri čoraz viac medzi mladými. Zaočkovanosť kritickej populácie stúpla na 63,5 percent.

Ružomberok bude od pondelka už tretí týždeň bordovým okresom. V druhom stupni ohrozenia bude zaradený takmer celý žilinský kraj, do bordovej fázy prechádzajú aj terajší červení susedia Žilina a Martin. Najprísnejšie opatrenia budú platiť pre obyvateľov čiernych okresov Čadca, Kysucké Nové mesto a Tvrdošín.

Za sedem dní zachytili v ružomberskom okrese 118 pozitívnych na ochorenie Covid-19. V prepočte na 100-tisíc obyvateľov (incidencia) ide o 157 prípadov. V predchádzajúcom období pribudlo 112 infikovaných, hodnota incidencie bola 157.

Vírus sa naďalej viac šíri medzi mladými. Podiel pozitívnych prípadov pod 18 rokov dosiahol 31 percent. Predchádzajúci týždeň bola pozitivita ešte na úrovni 26 percent. Kam vyskočila z predošlých 18 percent.

V okrese je zaočkovaných 63,5 percent ľudí nad 50 rokov. Od hranice 65 percent už covid automat povoľuje uvoľňovať opatrenia, resp. zlepšuje skóre okresu o jeden stupeň. Od 75-percentnej zaočkovanosti dokonca o dva stupne. Súvisí to s menším náporom na zdravotný systém.

„Práve v tejto vekovej kategórii má ochorenie Covid-19 najťažšie klinické prejavy vyžadujúce hospitalizáciu (až 90 percent všetkých hospitalizácií počas predošlej vlny bolo u pacientov vo veku nad 50 rokov), a ktoré sú spojené s vyšším rizikom úmrtia,” uvádza sa v metodike aktuálnej verzie covid automatu.

Celkovo sa farba okresu odvíja od troch hlavných kritérií: 7-dňovej incidencie prípadov (počet prípadov na 100-tisíc obyvateľov), zaočkovanosti okresu a komplexného zhodnotenia epidemiologickej situácie regionálnymi hygienikmi.

Tí môžu pri posudzovaní rizikovosti okresu brať do úvahy aj podiel pozitívnych testov, šírenie vírusu v populácii, charakter ohnísk, nemocničné kapacity a kapacity JIS/OAIM či percento úspešne sledovaných kontaktov.

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.