Ružomberok ostáva bordovým okresom, zaočkovanosť kritickej populácie postupne stúpa

Aktualizované 11:15. V ružomberskom okrese chýba vyše 500 zaočkovaných ľudí nad 50 rokov na to, aby si mohol v covid automate polepšiť o jeden stupeň.

Od budúceho pondelka sa v covid automate objavia prvé čierne okresy. Ružomberok sa medzi ne nezaradí, aj ďalší týždeň ostáva v bordovej fáze. V druhom stupni ohrozenia bude v rámci kraja už aj Liptovský Mikuláš a Dolný Kubín, kde sa epidemiologická situácia zhoršila.

V druhej najprísnejšej fáze sa ocitne celkovo 22 okresov. Prevažná časť Slovenska sa sfarbí na červeno, oranžových okresov bude 15, zelený ani jeden.

Obmedzenie pohybu, povinné rúško v exteriéri, niektoré zariadenia iba pre očkovaných. Ružomberok bude bordovým okresom

Prípadov už rapídne nepribudlo, no vírus sa viac šíri medzi mladými

Farba okresu závisí od troch hlavných parametrov.

„Covid automat hodnotí a informuje o aktuálnej epidemiologickej situácii a rizikovosti na úrovni okresov podľa nasledovných ukazovateľov: 7-dňová incidencia prípadov (počet prípadov na 100-tisíc obyvateľov), zaočkovanosť okresu, komplexné lokálne zhodnotenie epidemiologickej situácie,“ uvádza pre RK Magazín Iveta Triznová, poverená regionálna hygienička v RÚVZ v Liptovskom Mikuláši.

Regionálni hygienici môžu pri posudzovaní rizikovosti okresu brať do úvahy aj podiel pozitívnych testov, šírenie vírusu v populácii, charakter ohnísk, nemocničné kapacity a kapacity JIS/OAIM či percento úspešne sledovaných kontaktov.

V počte nových prípadov si ružomberský okres voči predošlému týždňu výraznejšie nepohoršil. Za sedem dní tu pribudlo 112 pozitívnych na ochorenie Covid-19. V prepočte na 100-tisíc obyvateľov (incidencia) ide o 157 prípadov. Pre porovnanie, v predchádzajúcom období zaznamenali v okrese 110 pozitívnych, čo predstavovalo hodnotu incidencie 166.

Stúpol však podiel infikovaných medzi mladými. Kým pozitivita ľudí pod 18 rokov bola na úrovni 18 percent, najnovšie vyskočila na 26 percent. Komunitné šírenie koronavírusu je aj naďalej veľmi vysoké.

Podľa analýz odborníkov z Dáta bez pátosu je covidová realita na Slovensku černejšia, a to doslova. Do najhoršej fázy automatu zaradili už 29 okresov na východe, severe aj juhu Slovenska, vrátane Žilinského kraja. Až na výnimku okresu Ružomberok.

Zaradenie okresov na základe analýz portálu Dáta bez pátosu. Zdroj: Dáta bez pátosu.

Kúsok od hranice lepšej farby v covidautomate

Vyššie čísla sú aj v očkovanosti. Aspoň jednu dávku má za sebou 47,6 percent obyvateľov okresu. Plná zaočkovanosť je 46,2 percent. Zaočkovanosť ľudí nad 50 rokov predstavuje 63,2 percent. Tento údaj je kľúčový aj pri výslednom skóre v covid automate.

Každý okres, ktorý dosiahne vyše 65-percentnú zaočkovanosť ľudí nad 50 rokov, má podľa covid automatu o stupeň nižšiu farbu, ako by mal bez toho. Pri zaočkovanosti nad 75 percent si okresy polepšia hneď o dva stupne.

A prečo? „Vďaka očkovaniu sa tak po prvý raz od začiatku pandémie prerušilo spojenie medzi ochorením Covid-19 a náporom na zdravotný systém. Covid Automat zohľadňuje tento efekt a dovoľuje uvoľňovať opatrenia v okresoch, kde je vysoká zaočkovanosť ľudí starších ako 50 rokov, keďže práve v tejto vekovej kategórii má ochorenie Covid-19 najťažšie klinické prejavy vyžadujúce hospitalizáciu (až 90% všetkých hospitalizácií počas predošlej vlny bolo u pacientov vo veku nad 50 rokov), a ktoré sú spojené s vyšším rizikom úmrtia,” uvádza sa v metodike aktuálnej verzie covid automatu.

K prvej hranici sa teda dolný Liptov už približuje. Podľa prepočtov iniciatívy slovenských vedcov a odborníkov združených na platforme Veda pomáha chýba vyše 500 zaočkovaných.

Toľko zaočkovaných obyvateľov nad 50 rokov chýba jednotlivým okresom na lepšiu farbu v covid automate. Zdroj: Veda pomáha

Titulná fotografia: rozdelenie okresov do fáz covid automatu od budúceho pondelka. Zdroj: korona.gov.sk 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.