V Liptovskej Lúžnej si opäť prišli na svoje nadšenci dychovky

Počas uplynulého víkendu prebiehal v areáli pred obecným úradom tradičný Lúžňanský barytón.

Na dvanástom ročníku festivalu, ktorý na Liptove nemá obdobu, sa okrem domácej Dychovej hudby (DH) Lúžňanka predstavili aj kremnická DH Minciar, Zvolenská kapela a DH Kotáranka z Lužnej pri Vsetíne.

Dychová hudba Kotáranka. Foto – František Dudáš

Na podujatie ako obvykle zavítali asi štyri stovky ľudí – mladých i starších. „Kedysi prevládali skôr postarší návštevníci, dnes je účasť vekovo vyvážená,“ zhodnotil Jozef Mydliar, vedúci miestnej dychovky, ktorá podujatie organizačne zastrešuje.

„Hralo sa nám výborne, organizácia bola perfektná, atmosféra veľmi príjemná a priateľská a naviac nás nik nenaháňal, čo sa na festivaloch nestáva. Veľmi milo nás prekvapila i účasť, prišlo mnoho ľudí, ktorí sa zabávali od úplného začiatku – počúvali nás, tancovali, užívali si to,“ zhodnotil kapelník DH Minciar Stanislav Šumichrast.

Dychová hudba Minciar. Foto – František Dudáš

Pochvaľoval si aj prostredie. „Liptovská Lúžna je krásna obec. Samotný priestor, v ktorom barytón prebieha je výborný, keďže je trošku uzavretý, intímny,“ zhrnul.

Jozefa Mydliara tento rok opäť potešilo aj počasie. „Sme radi, že nás rovnako ako vlani nesklamalo,“ poznamenal s úsmevom. Roky predtým totiž nebolo ničím neobvyklým, že im podujatie komplikoval dážď.

Hoci na Liptove, ako aj v iných oblastiach na Slovensku, má silnejšie zázemie ľudová hudba, v Liptovskej Lúžnej si dychovkársku tradíciu udržujú už takmer sto rokov. Jej históriu píše posledné štvrťstoročie aj Lúžňanka, ktorá má v súčasnosti asi dve desiatky členov.

Dychová hudba Lúžňanka. Foto – František Dudáš

Bohatú históriu má aj kremnická dychová hudba. „Je spojená so životom Jána Levoslava Bellu, ktorý tu založil veľký dychový orchester,“ priblížil korene viac ako 154-ročnej tradície Stanislav Šumichrast.

Zvolenská kapela. Foto – František Dudáš

Aj keď sa počet záujemcov o účinkovanie v dychovkách rokmi zredukoval, stále sa nájdu ľudia, ktorí na tento štýl muziky nedajú dopustiť. „Ide síce o menej populárny hudobný žáner, no stále má záujemcov aj z radov mladých ľudí,“ dodáva Šumichrast s tým, že odchovali mnoho šikovných mladých talentov a nemajú o nich núdzu ani v súčasnom zložení kapely.

Výnimkou nie je ani Lúžňanka, v ktorej môžete taktiež postrehnúť množstvo mladých tvárí. „Hodne nám pomohlo detašované pracovisko základnej umeleckej školy. Takto si môžeme podchytiť aj začínajúce talenty,“ spresnil vedúci Mydliar.

Titulná fotografia: Zástupcovia dychoviek, ktoré sa zúčastnili tohtoročného Lúžňanského barytónu. Foto – František Dudáš

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.