V Ľubochni otvoria očkovacie centrum

Očkovanie spustia v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave. Používať budú vakcinačnú látku od spoločnosti Moderna.

Na dolnom Liptove zriadia druhé vakcinačné centrum. Popri ÚVN sa bude možné očkovať aj v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni.

„V rámci rozšírenia subjektov pre vakcináciu VUC ZSK súhlasilo s rozšírením subjektov pre vakcináciu aj pre Národný endokrinologický a diabetologický ústav,“ potvrdila pre náš portál Silvia Pekarčíková, riaditeľka odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja.

Spustenie očkovanie predpokladajú budúci pondelok 26. apríla.

„V tomto vakcinačnom centre bude používaná očkovacia látka od spoločnosti Moderna,“ priblížila Pekarčíková. Tá je podľa aktuálnych nariadení určená pre občanov starších ako 60 rokov.

Mladšie ročníky sa tak v ružomberskom okrese stále nezaočkujú. Vakcínou AstraZeneca, ktorá je vyčlenená pre záujemcov vo vekovej kategórii 40 až 59 rokov, v ÚVN očkujú kritickú infraštruktúru. Širokej verejnosti podávajú vakcínu Pfizer, ktorá je povolená pre obyvateľov nad 60 rokov.

Ružomberčania si môžu zvoliť pri registrácii očkovacie centrum v inom meste, prípadne počkať na zníženie vekovej hranice pre Pfizer a Modernu. Ministerstvo zdravotníctva však čakať neodporúča.

Titulná fotografia: záber z očkovania v Ružomberku. Autor: Juraj Brezáni 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.