Vojenská nemocnica začala s očkovaním. Záujem zatiaľ prejavilo 600 zamestnancov

Medzi prvými zaočkovanými boli riaditeľ nemocnice Vladimír Lengvarský, prednostka Kliniky infektológie Anna Lesňáková a prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Hamdan Hamdy Khalil Mohamed Khalil. Zatiaľ nie je známe, kedy bude môcť pristúpiť k očkovaniu aj verejnosť.

Vojenská nemocnica má k dispozícii 3900 dávok vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Tie sú uskladnené na Klinike hematológie a transfúziológie v chladiacich boxoch pri teplote – 70 stupňov Celzia. Podľa aktuálnych usmernení je z jednej liekovky možné použiť šesť dávok vakcíny. Očkovanie prebieha na prvom poschodí v budove riaditeľstva, o dva týždne už bude očkovanie zastrešovať covidový pavilón.

Ako prvý bol zaočkovaný riaditeľ nemocnice

,,Cítim sa normálne, nepociťujem žiadne vedľajšie a ani iné príznaky,“ povedal pre naše noviny brigádny generál Vladimír Lengvarský a reagoval aj na ľudí, ktorí aktuálnu situáciu zľahčujú. ,,Nech sa tí, čo neveria, pozrú po svojom okolí a spýtajú svojich známych. Blížime sa k situácii, keď bude mať každý vo svojom okolí niekoho známeho, komu blízky zomrel na Covid. Vôbec to nemusí byť len 90-ročný dedko, ale aj mladí ľudia,“ hovorí Lengvarský a jedným dychom dodáva, že treba veriť vedcom, pozrieť si reálnu situáciu v nemocniciach a podľa toho prispôsobiť aj svoje myslenie. Šírenie poloprávd a nezmyslov podľa riaditeľa nemocnice v tejto situácii nikomu nepomôže.

,,Cítim sa bez akýchkoľvek ťažkostí, zatiaľ nie je žiadna postvakcinačná reakcia a dúfam, že ani nebude,“ hovorí prednostka Kliniky infektológie Anna Lesňáková a tiež sa vyjadrila k ľuďom, ktorí očkovanie spochybňujú.

Riaditeľ vojenskej nemocnice v Ružomberku počas očkovania proti Covid_19. Foto: Juraj Brezáni)

,,Antivakcinačné aktivity považujem za veľmi rizikové. Myslím, že aj v tomto prípade teba veriť v úspešnosť tejto vakcinácie, že nám pomôže zvládnuť covidovú nákazu, ktorá je terapeuticky veľmi ťažko zvládnuteľná. Do očkovania vkladáme veľkú nádej,“ zdôrazňuje Lesňáková.

Z 1500 zamestnancov vojenskej nemocnice prejavilo o očkovanie záujem 600 zamestnancov. ,,Približne 460 už prekonalo ochorenie, aj by sa chceli zaočkovať, no podľa súčasných platných predpisov a odporúčaní je to možné až po troch mesiacoch,“ vysvetľuje Lengvarský.

Po očkovaní zdravotníkov budú nasledovať zamestnanci sociálnych služieb a kritickej infraštruktúry. „Možno by bolo dobré, keby nám aj niekto vysvetlil, čo je to kritická infraštruktúra, pretože zatiaľ o tom nie sú presné informácie. Keďže sme jediná vojenská nemocnica na Slovensku, našou úlohou bude aj očkovanie silových zložiek, najmä príslušníkov ozbrojených síl či polície,“ hovorí riaditeľ nemocnice.

Očkovanie v ÚVN. (Foto: Anna Zábojníková)

Keby sa budú môcť očkovať aj ostatní Ružomberčania?

,,Keď ukončíme očkovanie zdravotníkov, pracovníkov sociálnej služby, silových zložiek, potom budú všetky očkovacie centrá v systéme, kde sa bude môcť prihlásiť a objednať každý občan. Podľa bydliska mu systém pridelí termín a miesto. O tom ale nerozhodujeme my, neviem povedať, kedy presne to bude, prioritou je očkovanie zdravotníkov,“ povedal Vladimír Lengvarský.

Očkovanie podľa Národnej stratégie očkovania prebehne v štyroch fázach:

Zdroj: Národná stratégia očkovania

Ministerstvo zdravotníctva zároveň dnes informovalo, že registráciu na očkovanie v tejto chvíli môžu využiť aj osoby, ktoré pri starostlivosti o chorých priamo alebo nepriamo vypomáhajú.

,,Sem patria študenti zdravotníckeho lekárskeho a nelekárskeho odboru, ktorí počas štúdia prichádzajú do kontaktu s pacientom, či zamestnanci spoločnosti, ktorí vykonávajú upratovaciu službu v nemocniciach. Ďalšou pre skoré očkovanie priorizovanou skupinou pre rizikovosť svojho povolania sú zamestnanci domovov sociálnych služieb a terénni sociálni pracovníci,“ uviedol rezort zdravotníctva.

Všetci títo môžu od dnes využiť registráciu, a na základe svojej preferencie vybrať si termín, deň od 4. januára, a jedno zo šiestich vakcinačných centier. Registrácia je spustená pre pilotné otestované už očkujúce centrá v nemocniciach v Nitre, Banskej Bystrici, Košiciach a v troch nemocniciach v Bratislave. Postupne, s predpokladaným termínom po 10. januári, budú do registračného formulára pridávané ďalšie z 25 pripravených vakcinačných centier na Slovensku.

Do očkovania sú zapojení viacerí pracovníci

Riaditeľ Vladimír Lengvarský reagoval aj na otázku, prečo nebola jediná vojenská nemocnica medzi prvými lokalitami, kde boli dovezené vakcíny. „Nebral by som to tak, že sme neboli medzi prvými. Vakcín bolo málo. V prvom kole prišlo približne 5-tisíc vakcín. Rozhodli sa, že budú pokryté miesta, kde je problém najväčší, napríklad v Nitre,“ vysvetľuje Lengvarský a zdôrazňuje, že očkovanie je dôležité aj pripraviť aj logisticky.

„Zatiaľ je to pre nás skúška, koľko sme schopní denne zaočkovať a aké na to potrebujeme kapacity. V súčasnosti máme sto ľudí mimo práce kvôli pozitivite, musíme teda otestovať, koľko ľudí zvládneme zaočkovať. Navyše, administratívny systém je náročnejší ako už priamo zdravotnícky,“ vysvetľuje Lengvarský.

Na očkovaní sa podieľajú viacerí. Administratívni pracovníci sú štyria, súčasťou celého systému je však aj lekár či štyri zdravotné sestry, ale aj zamestnanci hematológie a transfúziológie, kde sú uskladnené vakcíny. Ide o pracovníkov, ktorí zodpovedajú za vakcíny technicky, aby bola správne dodržiavaná teplota. V neposlednom rade sú dôležití aj zamestnanci lekárne, ktorí manipulujú s vakcínami, vyberajú ich z mrazu a pripravujú na riedenie.

,,Každému zamestnancovi, ktorý prejavil záujem o očkovanie, bude urobený test na protilátky. Ak u zamestnanca budú prítomné protilátky proti ochoreniu COVID-19, bude na jeho zvážení, či sa zaočkovať dá alebo nie. Zároveň pred samotnou vakcináciu bude každému zamestnancovi urobený aj antigénový test, ktorý nesmie byť starší ako 24 hodín –  týmto predídeme zaočkovaniu zamestnancov, ktorí sa nachádzajú v akútnej fáze ochorenia,“ hovorí hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

V ružomberskej nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 56 pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19 z toho 13 si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Nemocnica má pre COVID-ových pacientov k dispozícii 141 reprofilizovaných lôžok z toho 16 lôžok pre potreby umelej pľúcnej ventilácie. K dnešnému dňu je pozitívnych 95 zamestnancov nemocnice, z takmer 1 500 zamestnancov k dnešnému dňu prekonalo ochorenie 489 osôb.

Titulná fotografia: Prednostka Kliniky infektológie Anna Lesňáková počas očkovania. Foto: Anna Zábojníková.

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.