Prečo sa v ÚVN zatiaľ nemôžu očkovať ľudia vo veku 50 až 59 rokov?

Hoci na Slovensku otvorili čakáreň na očkovanie už aj pre ľudí starších ako 50 rokov, v Ružomberku sa môžu popri kritickej infraštruktúre dať očkovať záujemcovia od 60 rokov. Prečítajte si prečo.

Koncom marca prekročil očkovací tím vojenskej nemocnice hranicu 15-tisíc zaočkovaných. Ide o počet za necelé tri mesiace, ÚVN začala s vakcináciou 11. januára.

Prvé dva týždne očkovala v priestoroch nemocnice, aktuálne sa vakcinačné centrum nachádza v covidovom pavilóne na Považskej ulici.

Päťdesiatnici sa v Ružomberku zatiaľ nezaočkujú

Po novom sa môžu záujemcovia o očkovanie prihlásiť v systéme tzv. čakárne. Termíny v nej prideľujú podľa veku, nie času registrácie. Už tak nie je potrebné striehnuť na voľné termíny, prednosť by mali mať automaticky starší.

Aktuálne čakáreň otvorili už aj pre ľudí nad 50 rokov. Vyčlenená je pre nich vakcína spoločnosti AstraZeneca, a to konkrétne po vekovú hranicu 59 rokov.

Ak by sa však niekto z tejto vekovej kategórie chcel dať zaočkovať v Ružomberku, systém mu to zatiaľ neumožní.

AstraZeneca iba pre kritickú infraštruktúru, Pfizer pre verejnosť

ÚVN totiž očkuje AstraZenecou výhradne kritickú infraštruktúru (zdravotníkov, policajtov či príslušníkov Ozbrojených síl).

Širokej verejnosti podávajú vakcínu od spoločnosti Pfizer. A tá je momentálne povolená pre obyvateľov od 60 rokov nahor. Práve z tohto dôvodu si môžu v systéme čakárne zvoliť očkovacie centrum ÚVN len záujemcovia nad 60 rokov.

Vojenská nemocnica vysvetlenie uvádza na svojej stránke a potvrdila ho prostredníctvom hovorkyne aj pre náš portál.

Obyvatelia Ružomberka vo veku 50 až 59 rokov, ktorí sa chcú dať zaočkovať, sa tak môžu prihlásiť do inej nemocnice. Alebo počkať, kým bude znížená veková hranica na Pfizer nad 55, resp. 50 rokov. Ministerstvo zdravotníctva však vo všeobecnosti neodporúča čakať, okrem prípadov, kedy očkovanie AstraZenecou všeobecní lekári svojim pacientom vyslovene neodporúčajú.

Radnica zároveň spustila tri telefónne linky, na ktorých pomôžu záujemcom objednať sa na očkovanie: 0905 674 177, 0907 422 655, 044/431 44 74. K dispozícii sú každý pracovný deň od 8:00 do 14:00. Na registráciu do čakárne je potrebné mať pripravené meno a priezvisko, rodné číslo, názov poisťovne, telefónne číslo, adresu a email blízkej osoby.

Titulná fotografia – záber zo spustenia očkovania v ÚVN. Autor – Juraj Brezáni 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.