V meste fotografie otvorili dve výstavy

Zaslúžený titul pre Ružomberok je spojený s výstavou členov SZF aj s 9. Medzinárodným mapovým okruhom TAMAPO. Obe fotografické podujatia otvorili v sobotu dopoludnia 6. augusta v Liptovskom múzeu v Ružomberku.

Počas otvorenia 47. ročníka výstavy Zväzu slovenských fotografov (ZSF) zostane zúčastneným členom a priaznivcom fotografického umenia v pamäti aj spomínanie podpredsedu Juraja Čecha na svoje prvé fotografické diela. Hovoril o nich v čase, keď sa blíži jeho 70-ročné životné jubileum.

Viac ako osemdesiatka zúčastnených a medzi nimi aj oceňovaných autorov fotografie si našla svoj stánok znovu v centre dolného Liptova. Výstavu členov ZSF otvoril tradične jej predseda Ľubomír Schmida. Po ňom dostali slovo primátor mesta Ružomberok Igor Čombor a bývalý primátor toho istého mesta Juraj Čech, obidvaja zapálení členovia ZSF, z ktorých ten súčasný aj vyznamenával.

Ocenenie za svoju fotografickú činnosť v ZSF si prevzali Ružomberčan Štefan Kňazovický (Zlatý odznak ZSF), Jozef Poláček (Hon ZSF) Juraj Čech (Diplom a medaila Jozefa Maximiliána Petzvala) a tajomník fotografického klubu Vladimír Melek (Hon ZSF) aj cenu primátora mesta Ružomberok.

Podľa vydaného dokumentu a príručky ZSF 47. ročník podujatia, spojený s dopoludňajšou vernisážou v Liptovskom múzeu, bude pokračovať výstavou, ktorú si môžu pozrieť predovšetkým návštevníci nášho mesta do 24. augusta.

Medzinárodná výstava fotografov

Do 9. ročníka fotografickej výstavy TAMAPO prihlásilo 498 fotografií 103 autorov zo ZSF a 17-tich fotoklubov z Česka a Slovenska. Odbornú porotu viedla Věra Matejů, predsedníčka Svazu českých fotografů (SČF). Spolu s jej členmi Imré Horváthom (EFIAP,MAFOSZ), Teodorom Nagyom (MZSF) a Ľubomírom Schmidom (EFIAP,ESFIAP,MZSF) to mali ťažké, ako vybrať a oceniť najlepšie fotografie. Pochopiteľne, lebo objektivita hrá rozhodujúcu rolu, autori fotografií sú vo svojich menách a priezviskách ako i daných témach fotografie anonymní.

Medzi ocenenými fotografmi 1. cenu ZSF dostal Otto Jirka, (EFIAP, MZSF), 2. miesto obsadil Zoran Toldy (AFIAP) a 3. cenu si odváža František Holop z AZSF.  Čestné uznania ZSF získali: Martin Kučera (AFIAP), Ján Šranko (EFIAP, AZSF), Pavol Remiáš (MZSF, Hon ZSF) a Peter Královenský (AZSF). Posledne menovaný je Ružomberčan, ktorý dostal uznanie za fotografiu Toskánske ráno 1.

Súťaž ZSF býva obyčajne hodnotiaca vo voľnej fotografickej  téme,. kde sa pozbieralo 429 fotografií a v téme Detail, ktorá tentoraz zaznamenala 69 fotografií. Na cenu a tému Detail porota nominovala Martina Kučeru, čestné uznanie patrilo Milanovi Uhrinovi a Cenu MAFOSZ získal  Martin Purtz z AZSF.

Deviaty ročník TAMAPO je pre rok 2022 v sedemnásť člennom poradí klubov zo Slovenska a Čiech víťazným pre slovenský Fotoklub Spiš so 1102 bodmi. Druhý je Fotoklub Helios Komárno s 1099 bodmi a tretí je český Fotoklub DK Kroměříž s 1057 bodmi. Ružomberský FK ZSF je v bodovacej tabuľke  štvrtý s 1021 bodmi, ktoré nazbieral v tomto ročníku (vlani v súťaži TAMAPO 2021 skončil prvý s 1198 bodmi pred komárňanským Heliosom s 1196 bodmi). Fotoklub Liptovský Mikuláš pri Liptovskom kultúrnom stredisku (LKS) sa umiestnil v tejto súťaži ako deviaty s počtom 976 bodov.

Odkaz fotografom na vernisáži

Podpredseda ZSF Juraj Čech v závere príhovoru počas vernisáže to povedal zrozumiteľne a jasne: „Fotografujte, fotografujte a fotografujte.“ Po veľkom potlesku účastníkov, mu predseda ZSF Ľubomír Schmida kontroval: „A vystavujte a vystavujte.“ Pre všetkých fotografov tak dal tak pokyn pokračovať v začatej činnosti či hobby pre túto skupinu nadšencov umenia.

Poďme však aj na začiatok tvorby tohto, o niekoľko dní 70-ročného matadora Zväzu slovenských fotografov, a k jeho takmer päťminútovej reči, kde spomenul ťažšie začiatky fotografie.

Mimochodom práve v Liptovskom múzeu pred 30-timi začínal svoju prvú výstavu o Vlkolínci, čo spomenul aj ako milovník kamery a fotoaparátu. Súčasne pripomenul aj zahraničie, kde často chodieval fotografovať a hľadať útočište pre toto umenie spolu s jeho manželkou. O tom svedčí aj samostatný panel jeho vlkolínskych fotografických prvotín a posledných krajinných fotografií z nórskeho Vesterály, Lofoty a Nordkappu.

Nešťastným obdobím bývalého 12-ročného primátora mesta (z obdobia 1994 – 2006) pre jeho umenie, ktorému zostával verný, bol aj požiar na chate vo Vlkolínci, kde v decembri 2007 stratil značné množstvo negatívov, fotografií, fotografických zbierok a literatúry.

Špecifiká terajšej mestskej časti Ružomberka, zapísanej v roku 1993 do Zoznamu svetového kultúrneho a historického dedičstva UNESCO, boli v minulosti ťažkým orieškom pre fotografov. Mnohí hľadali cesty, ako sa dostať sa hlbšie do útrob dediny Vlkolínec, jej drevených stavieb a vtedajšieho ťažkého života domorodcov. Niekoľkokrát miestni občania odmietli fotografovanie cudzími návštevníkmi s prístupom aktéra umeleckej fotografie do  ich vlastných obydlí.

Ružomberok – významné európske mesto fotografie

Na vernisáži výstavy členov ZSF pripomenul v úvodnom prejave predseda ZSF Ľubomíra Schmidu i rok 2008, kedy v Ružomberku zasadal 29. svetový kongres Medzinárodnej federácie umeleckých fotografov FIAP (Federatión Internacionale  de l´ Art Photographique) so sídlom v Paríži. Bol aj rokom 40. výročia založenia ZSF v meste Ružomberok, ktorý začal svoju púť v hektickom a prelomovom roku 1968. Počas zasadania FIAP spojeného s mnohými kultúrnymi akciami zostal  tento aj spomienkou na vystavované fotografie amerického kozmonauta Andrea E. Gene Cernana, rodáka z Kysúc, ktorý v roku 1972 pristál ako posledný kozmonaut na Mesiaci.

Od roku 1995 Zväz slovenských fotografov usporiadal desiatky podujatí, európskych festivalov, fotografických súťaží, detských a mládežníckych fotografických podujatí. Mestu Ružomberok právom patrí titul mesta fotografie, ktoré sa zapisuje do dejín fotografie. Zásluhu na tom má Ľ. Schmida, ktorý je nositeľom mnohých domácich a medzinárodných ocenení v rámci AFIAP, EsFIAP a EFIAP. Súčasný predseda ZSF je držiteľom najvyššieho ocenenia Pocta sv. Gorazda Národného osvetového centra v Bratislave a ceny UNESCO za dlhodobý prínos rozvoja kultúrnych vzťahov medzi národmi.

Na záver ešte  malá pripomienka pre priaznivcov fotografie. V meste fotografie pred niekoľkými týždňami odštartoval z miestneho fotoklubu FK RK 1924 v poradí už 7. ročník amatérskej fotografickej súťaže Ružomberčania fotografujú. Jej vyhodnotenie sa pripravuje na 18. október tohto roku v synagóge na Panskej ulici v Ružomberku.

Fotogaléria

Foto: Vladimír Škuta

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.