V predvianočný čas nerozvoniava len ihličie, ale aj medovníky

Alebo o tom ako Zuzka Hubová z Ružomberka ponúka ochutnávku čara Vianoc počas zdobenia medovníkov.

Nejedna gazdinka sa chce cez Vianoce pochváliť svojimi zákuskami. A tak sa niekoľko dní pred štedrým dňom stáva kuchyňa akousi oázou šťastia. Metličky šľahajú sneh, valček zase gúľa cesto. Spoza dverí sem-tam vykukne manžel, či deti, aby aspoň trošku pomohli a povylizovali varešky od sladkej dobroty.

Vianoce sú predovšetkým o spoločných chvíľach, ktoré môžeme stráviť aj pri pečení či zdobení medovníkov. A aby sme nachytali správne grify, boli sme sa pozrieť ako to vyzerá na medovníkovom workshope.

Nedali sa zahanbiť ani muži

Tvorivá dielňa sa konala v nedeľu, týždeň pred začiatkom adventu, v miestnej kaviarni v centre Ružomberka. „Workshopy robím pre ľudí, ktorí ma oslovia, že by sa chceli niečo priučiť. Som rada, že je to práve v týchto priestoroch, kde je dobrá atmosféra,“ hovorí Zuzana Hubová o tvorivej dielni v jednej z ružomberských kaviarní v centre.

Po príchode Zuzana všetkým rozdala malú krabičku. Vo vnútri každý našiel adventný veniec so štyrmi sviečkami, niekoľko medovníčkov a plnku na zdobenie. A hoci medovníčky napiekla sama, ozdobiť ich museli návštevníci.

Snehovo bielu plnku držali niektorí v rukách prvýkrát. Našli sa aj takí, ktorí svojou zručnosťou prilákali zvedavé oči ostatných. Za stolom plným medovníkov však nesedeli len ženy. Mužská účasť dosvedčila, že pečenie už dávno nie je len ženskou záležitosťou.

„Odstrihnem vám z vrecúška malý rožtek a môžete zdobiť,“ hovorí medovnikárka a vysvetľuje ako správne uchopiť vrecúško s plnkou a ako zdobiť. Pre začiatočníkov pripravila aj obrázkové predlohy, ktoré im uľahčili prácu.

Pri zdobení sa človek doslova vyblázni  

Zdobí aj milá babka s vnúčikom. „Akosi sa mi trasú ruky,“ zúfa si Ružomberčanka počas toho ako sa špičkou vrecúška s plnkou dotýka medovníka. „Babka, ale veď ty si už riadne stará, to preto,“ zabáva prítomných detskou úprimnosťou jej vnuk.

Zdobiť medovníčky sa chceli naučiť aj tí najmenší. Zdroj: Lino Dolin

Zuzana sa pečeniu a zdobeniu medovníkov venuje už niekoľko rokov. Svoje znalosti a zručnosti však rada odovzdá aj iným. Všetkých snaživcov posmeľuje tvrdeniami, že prvé medovníky nie sú vždy „dokonalé“, no ak ich budú zdobiť častejšie, výsledok sa dostaví.

Počas niekoľkých hodín sa priestory premenili na medovníkové kráľovstvo. Vznikli hviezdičky, srdiečka, ale aj stromčeky, či snehuliaci. Ozýval sa najmä smiech detí, ktoré si najviac užívali chuť sladkých dobrôt.

Na upečenie a vyzdobenie medovníkov máte posledné hodiny. Čoskoro zapálime štvrtú adventnú sviečku, tak nech vám stihnú zmäknúť.

Titulná fotografia – Zdobenie medovníkov počas tvorivej dielne v miestnej kaviarni. Foto – Lino Dolin

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.