V Ružomberku dekorovali svetového aj slovenského šachového šampióna

Vyše 130 účastníkov z 12 krajín prilákali tri prestížne podujatia, ktoré sa v rámci šachového festivalu Chessfest 2019 konali v Ružomberku.

Pri príležitosti 100. výročia vzniku šachu v našom meste súbežne prebiehali od 27. júna do 7. júla tri prestížne podujatia: veľmajstrovské Majstrovstvá Slovenska 2019 v šachu jednotlivcov, OPEN turnaj Majstrovstiev Slovenska mužov a žien a 19. Majstrovstvá sveta jednotlivcov v šachu pre hráčov s obmedzenou schopnosťou pohybového aparátu.

Dominantní Ukrajinci

Majster sveta v šachu telesne postihnutých Igor Yarmonov pozerá na hru svojich konkurentov. Foto – Šachový klub Ružomberok.

Z medzinárodného pohľadu boli najprestížnejšie 19. Majstrovstvá sveta v šachu telesne postihnutých, kde už piatykrát v rade triumfoval ukrajinský reprezentant Igor Yarmonov. Druhý skončil v celkovom poradí Andrei Gurbanov z Izraela a tretí Nikolay Mukha taktiež z Ukrajiny.

Medzi ženami skončila najlepšie Jennitha Anto K. z Indie. Štvrté a piate miesto si odniesli slovenské reprezentantky domáceho klubu ŠK TPaV Ružomberok Nikola Konkoľová a Katalin Engel.

Medailisti v kategórii juniorov: zlatý Vladislav Tebenkov, strieborný Ilia Lipilin, obaja z Ruska, a Jaka Juvan zo Slovinska si uhrali okrem titulu aj normu pre FIDE majstrov.

Prezidentka šachovej federácie telesne postihnutých IPCA, z ktorej poverenia sa majstrovstvá u nás po druhý raz v histórii konali, zhodnotila, že tohtoročný ružomberský šampionát nastavil vysokú úroveň. Prekonať ju podľa nej pôjde v budúcnosti len ťažko. Ďalšie majstrovstvá sveta sa uskutočnia v Izraeli.

Liptáci sa nestratili

Veľmi vyrovnaný bol ostro sledovaný veľmajstrovský turnaj TOP 10 najlepších šachistov Slovenska GM Majstrovstiev Slovenska 2019. Po deviatich kolách ponúkli výsledky len 2,5 bodový rozdiel medzi prvým a posledným šachistom v celkovom umiestnení.

Z prvého miesta sa napokon tešil medzinárodný šachový majster Štefan Mazúr, druhý sa umiestnil Tamas Petenyi a tretia priečka patrí Žilinčanovi Jergušovi Pecháčovi, 17-ročnému šachovému talentu, ktorému práve počas šampionátu bola pridelená norma veľmajstra.

Júlia Movsesian – majsterka SR v šachu žien. Foto – Šachový klub Ružomberok.

Vo výkonoch sa nestratili aj Liptáci – reprezentanti domáceho šachu. Matej Hrabuša z Ružomberka skončil deviaty, Juraj Druska z Liptovskej Teplej napokon siedmy.

(Otázka – za víťazom zaostal len Prečo je tam plus – mínus vo výsledkoch?)

V OPEN turnaji Majstrovstiev SR a Majstrovstiev SR žien v šachu, ktorý slúžil ako kvalifikácia pre budúcoročný veľmajstrovský turnaj, triumfoval Martin Jablonický, medzi ženami najlepšie obstála Julia Movsesian. Ružomberčanka Monika Motyčaková skončila medzi ženami na 4. mieste.

Movsesian vyhral 12 zo 14 zápasov

Mimoriadny šachový zážitok ponúkla aj simultánka olympijského víťaza, reprezentanta Arménska a bývalého TOP 10 šachistu sveta Sergeja Movsesiana. Dovedna rozohral 14 súbežných šachových partií s osobnosťami šachového a spoločenského života. K stolu s kráľovskou hrou si sadol aj predseda Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov a vozičkárov Ján Riapoš, ktorý prevzal záštitu nad ružomberskými Majstrovstvami sveta, či garant podujatí Chessfest, primátor mesta Igor Čombor. Movsesian napokon podľa očakávaní ukázal svoju dominanciu, keď zvíťazil v 12 zápasoch. Remízu s ním uhrali medzinárodný rozhodca Martin Dobrotka a bývalý dlhoročný funkcionár ružomberského šachu Marián Uhrin.

Sergej Movsesjan počas šachovej simultánky (v súboji s Monikou Motyčákovou), kedy odohral 14 zápasov súbežne. Foto – Šachový klub Ružomberok.

„Séria podujatí k storočnici šachu v Ružomberku dopadla na výbornú. Od roku 2010 sme zorganizovali 72 šachových turnajov, ktoré mali význam Majstrovstiev Slovenska, Európy alebo sveta, no nikdy sme v jeden rok neorganizovali všetky úrovne naraz, čo sa nám podarilo práve tento rok, a práve ako súčasť osláv 100. výročia šachu v Ružomberku. Veľmi sa z toho tešíme,“ zhodnotil podujatie riaditeľ turnajov a predseda Šachového klubu v Ružomberku Marek Zelnický.

Ako dodal, o výnimočnosti Chessfestu svedčí aj fakt, že priebeh turnajov bol naživo vysielaný na všetkých medzinárodných šachových internetových stránkach. Online prenosy prekonali návštevnosť 400-tisíc unikátnych adries zo 62 krajín sveta.

Organizačný tím šachového festivalu tento rok nekončí, už od 1. augusta bude participovať na Majstrovstvách Európy mládeže, ktoré sa budú konať v bratislavskej Inchebe. Účasť ohlásilo viac ako 1300 šachistov zo 49 krajín Európy.

Titulná fotografia – Najlepší slovenskí šachisti. Majster SR Štefan Mazúr je uprostred v červenom tričku. Zdroj – Šachový klub Ružomberok.

Zdroj – Tlačová správa Šachového klubu Ružomberok, redakcia.

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.