V Ružomberku hľadali komparzistov do seriálu Kuchyňa

Televízia Markíza usporiadala v meste kasting. Prišli naň deti s rodičmi aj študenti, zahrať si chceli i dospeláci.


Ema má 11 rokov. Býva v Liskovej, kde navštevuje základnú školu. Jej vysnené profesie sú od seba značne vzdialené – rada by sa stala herečkou alebo zubárkou – no na oboch pracuje. Chodí na zdravotnícky kurz, recitačné schopnosti cibrí na Hviezdoslavovom Kubíne.

K hereckému snu sa priblížila začiatkom novembra. Spolu s ďalšími záujemcami prišla na markizácky kasting, kde hľadali komparzistov do komediálneho seriálu Kuchyňa.

“Křoví” v seriáli

„Komparzisti sú takzvané „křoví“. V rámci seriálov ide napríklad o ľudí, ktorí sedia v reštaurácii, sú ticho a tvária sa, že jedia a komunikujú medzi sebou. Alebo chodia tlieskať do nejakých televíznych šou,“ približuje Michal Vrabec z produkčnej firmy Kuchyne, ktorý mal na starosti ružomberský kasting a vytváral databázu komparzistov.

Do Björnsonovho domu sa tak mohol prísť zaregistrovať ktokoľvek, koho lákali televízne obrazovky. Kasting prebiehal „bezbolestne“. Stačilo do kamery povedať svoje meno, vek, bydlisko a povolanie. Tvorcovia nekládli žiadne vekové obmedzenia ani požiadavky na vzhľad. „Do reštaurácie chodia ľudia pekní aj škaredí, starí aj mladí,“ vysvetľuje Vrabec.

Komparz vyberajú predovšetkým podľa počtu, napríklad, keď potrebujú zaplniť reštauráciu hosťami. Niekedy však výzor zaváži. „Môže sa stať, že v komparze budeme potrebovať mladú peknú sestričku. Preto sa snažíme mať aj zábery s ľuďmi, aby sme vedeli, ako vyzerajú, a neposlali tam pani v rokoch,“ hovorí Vrabec, prečo je potrebný aj kamerový záznam.

Hoci sú komparzisti poväčšine ticho, načo nie sú potrebné umelecké vlohy, počas kastingu sa pýtal aj na skúsenosti s umením. „Môže vyskočiť požiadavka na epizódnu postavu typu nespokojná zákazníčka, ktorá má povedať dve vety. Ekonomickejšie je vziať človeka odtiaľ, než brať komparzistu z Bratislavy,“ objasňuje.

Prišli deti aj zdravotná sestra

Sitkom štandardne natáčajú v Bratislave a okolí,  počas jesene zavítali aj do Ružomberka. Komparz tak museli vykryť aj v tomto kraji.

Účinkovať v seriáli chceli Ružomberčania, no pred kameru sa postavili tiež ľudia z Liskovej, Likavky či Liptovskej Osady. Na kasting prišli rôznorodí záujemcovia – žiaci zo základných škôl v sprievode rodičov, stredoškoláci i dospeláci s riadnym zamestnaním.

„Mám rada výzvy, chcem skúšať nové veci. Rada sa fotím a som rada pred kamerou, prezradila zdravotná sestra Ivana, ktorá v komparze ešte nebola. Účasť v komparze by bola novou skúsenosťou aj pre Jakuba, ktorý vo svojom voľnom čase spieva a hráva so svojou kapelou.

Či ich do seriálu obsadia, sa dozvedia najskôr v januári, kedy ho budú opäť natáčať v ružomberských končinách.

Ilustračná fotografia – matka s dcérou na kastingu 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.