V Ružomberku privítali jar

Aj tento rok zorganizoval Folklórny súbor Liptov tradičné vynášanie Murieny ulicami mesta.

Krojovaný sprievod so slamenou figurínou symbolizujúcou Murienu, slovankú bohyňu smrti a zimy, prešiel z Madačovej ulice popri Kultúrnom dome Andreja Hlinku cez ulicu Podhora k rieke Revúca, kde bábku za obradných tancov vyzliekli, upálili a následne utopili.

V porovnaní s minulým rokom prebiehalo podujatie v komornejšej zostave. „Boli sme síce pripravení, že pôjdeme opäť v plnej paráde ako vlani, teda s deťmi i s Vesnou na nosidlách, no kvôli chladnému a upršanému počasiu sme sprievod museli zredukovať. Hlavne sme nechceli, aby nám ochoreli deti,“ vysvetlil vedúci Folklórneho súboru Liptov Igor Littva.

Priblížil tiež korene jedného z najstarších zvykov v našich končinách. „Kedysi sa začiatok roka prelínal so začiatkom toho poľnohospodárskeho. Aby bol úspešný, starí Slovania museli priniesť obeť božstvám. Vesne, bohyni jari, obetovali slamenú Murienu, i keď sa vraví, že kedysi išlo aj o živé obete. Je to staroslovanský zvyk, proti ktorému dlho bojovala aj cirkev, no napriek tomu sa dochoval až do súčasnosti,“ zhrnul Littva.

Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.