V Ružomberku sa predstaví svetová cyklistická elita

V Ružomberku sa začne tretia etapa cyklistických pretekov Okolo Slovenska. Foto: FB/Okolo Slovenska

Medzinárodné cyklistické preteky Okolo Slovenska zavítajú po štyroch rokoch do centra dolného Liptova.

Najznámejšie slovenské cyklistické podujatie Okolo Slovenska sa uskutoční v termíne od 13. – 17. septembra. Doposiaľ je na preteky kategórie UCI 2.1 prihlásených 21 sedemčlenných tímov, pričom pelotón bude pozostávať zo 147 pretekárov. Účasť na podujatí zatiaľ potvrdili štyri svetové tímy – Soudal Quick Step, Astana-Qazachstan, Jumbo Visma a Groupama FDJ.

Zastúpenie na tejto cyklistickej slávnosti bude mať aj šesť prokontinentálnych tímov, ktoré doplní desať kontinentálnych mužstiev. Na pretekoch sa predstaví aj holandská reprezentácia. Zmenou oproti minulým ročníkom je vynechanie časovky a návrat k večernému predstavovaniu tímov.

Diváci sa môžu tešiť na päť etáp v celkovej dĺžke 821,4 km. Cyklistické preteky Okolo Slovenska sa začnú v Košiciach, pričom v metropole východu bude úvodná etapa aj finišovať. Na ďalší deň sa cyklisti presunú do Prešova, odkiaľ sa vydajú do Popradu. Táto etapa s dĺžkou 144 km bude najkratšou na tomto podujatí.

Uvidíme na pretekoch Petra Sagana?

Najväčší záujem ružomberských fanúšikov však bude pútať 3. etapa, ktorá sa uskutoční v piatok 15. septembra na sviatok Sedembolestnej Panny Márie. Štart tejto etapy bude v Ružomberku, pričom na cyklistov čaká 172 km s cieľom v Martine. Predposledná etapa, ktoré meria 149 km, sa začne v Prievidzi a končiť bude v Nitre. Cyklistické preteky Okolo Slovenska vyvrcholia etapou z Hlohovca do Púchova. Daná etapa bude zároveň najdlhšou, s celkovou dĺžkou 183 km.

V uplynulom roku na pretekoch triumfoval Čech Josef Černý z tímu Quick-Step Alpha Vinyl. V roku 2021 sa celkovým víťazom podujatia stal Peter Sagan, v tom čase jazdiaci za Bora-Hansgrohe. Účasť slovenského „tourminátora“ na pretekoch je neistá, keďže jeho aktuálny zamestnávateľ TotalEnergies sa doposiaľ na najväčšie slovenské cyklistické podujatie neprihlásil.

Oproti predošlým ročníkom je profil etáp rovinatejší, čo by P. Saganovi, ktorý po aktuálnej sezóne ukončí kariéru, malo vyhovovať. Keďže je však termín záväzných prihlášok stanovený 20 dní pred štartom pretekov, tak naďalej existuje šanca, že sa slovenský jazdec na domácom podujatí predstaví. Už dnes (1. júla) sa začína 110. ročník najslávnejších cyklistických pretekov Tour de France, na ktorých nebude chýbať ani P. Sagan. Pre slovenského cyklistu to bude záverečné francúzske „dobrodružstvo“ v kariére.

Znova v Ružomberku

Naposledy zavítali cyklistické preteky Okolo Slovenska do Ružomberka v roku 2019. V centre dolného Liptova vtedy finišovala 2. etapa, ktorá mala prívlastok kráľovská. Jej víťazom sa stal rumunský jazdec Michael Grosu.

Štart nasledujúcej etapy, ktorá vyvrcholila v Hlohovci, bol taktiež v Ružomberku. Po štyroch rokoch tak pod Čebrať zavítajú najpopulárnejšie slovenské cyklistické preteky s účasťou niekoľkých zvučných mientímov.

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.